Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 5954
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Sześciolatki do szkół obowiązkowo za dwa lata

Wiadomości: JELENIA GÓRA KRAJ
Czwartek, 5 stycznia 2012, 8:27
Aktualizacja: 8:28
Autor: Angela
Rodzice sześciolatków jeszcze przez dwa lata sami będą decydować o tym, czy posłać swoje dzieci do szkół, czy nie. Od 2012 roku miał być to obowiązek. Wycofano się jednak z tego pomysłu, bo nie wszystkie szkoły są przygotowane na przyjęcie sześcioletnich dzieci.

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Przesuniecie terminu obowiązku nauki szkolnej dla sześciolatków o dwa lata czyli do 2014 roku to jedna z najważniejszych zmian tego dokumentu, ale nie jedyna.

Jeśli ustawa wejdzie w życie, w roku szkolnym 2012/2013 i 2013/2014 dyrektor szkoły będzie miał obowiązek przyjąć sześcioletnie dziecko do szkoły, jeżeli taką decyzję podejmą rodzice. Nie będzie natomiast zmian w obowiązku przedszkolnym pięciolatków.

Do 2014 r. rząd chce też kontynuować program "Radosna szkoła", w ramach którego budowane lub remontowane są zewnętrzne place zabaw dla najmłodszych dzieci oraz doposażone są szkoły wewnątrz. W Jeleniej Górze rządowy program zrealizowano w pięciu szkołach podstawowych nr: 2, 3, 8, 10 i 11. W tym roku place i urządzenia w ramach „Radosnej Szkoły” otrzymają kolejne cztery placówki, w tym: szkoły podstawowe nr 6,13, 15 oraz przy zespole szkół i placówek specjalnych.

– Nasze szkoły są przygotowane do przyjęcia sześciolatków zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Teraz potrzeba jest tylko wola rodziców – mówi Paweł Domagała, naczelnik Wydziału Edukacji i Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Jak informuje Marta Oreszczuk z wydziału oświaty, w tym roku do pierwszych klas rodzice zapisali 99 sześciolatków czyli około 14 procent wszystkich sześcioletnich dzieci z Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~ 5-01-2012 9:01
Kretyńskie pomysły zabierające dzieciom dzieciństwo a w przyszłości powiększajace rzeszę bezrobotnych. A może by tak zastanowic się nad jeszcze lepszą ustawą szkoła prosto ze żłobka (których i tak nie ma bo sa polikwidowane) i praca nie do 67 roku życia a do chwili pojawienia się w zakładzie pogrzebowym. Takie pomysły rozwiązałoby wiele problemów.
~123 5-01-2012 9:57
NASTĘPNY PRZYKŁAD SKRAJNEGO JUŻ d...lIZMU SEKTY POLITYCZNEJ OBECNIE NAM PANUJACEJ !!!!!RÓBCIE TAK DALEJ TO POLSKIE DZIECI BEDA SIE RODZIC POZA GRANICAMI KRAJU BO ANI NORMALNIE TU ZYC CZY PRACOWAC WIEC NASTAPI EXODUS MŁODYCH LUDZI ZA GRANICE A WAM DO RZADZENIA ZOSTANĄ BIUROKRACI,EMERYCI,MUNDURÓWKA I CI d...lE CO NIE UCIEKNA!!!
~alonso 5-01-2012 10:57
do 123 Ta sekta to ż...ostwo-wejdź na prawdziwe nazwiska polskiej elity
~Nauczycielka 5-01-2012 11:02
Co Pan Domagała wie o przygotowaniu szkół ??? Z czego czerpie swoją wiedzę, z tego co napisze w sprawozdaniu dyrekcja??? Przecież to jest śmieszne, tak samo zresztą, jak zapowiedziane wizytacje... Może tak pofatygowałby się zrobić, jakieś otwarte dni u siebie dla rodziców (chociaż nie jestem przekonana, czy by się odważyli mówić), a może pofatygowałby sie do szkół, np. na długiej przerwie, bez zapowiedzi pochodził po korytarzach, a potem po klasach, sprawdził, gdzie są obowiązkowe szafki na książki, gdzie są dywany, co z ciepłą wodą w toaletach, baaa... co wogóle z wodą, bo w mojej szkole to jej najczęściej nie ma nawet w spłuczkach...
~;) 5-01-2012 11:08
Rodzice większości sześciolatków wysyłają dzieci do szkoły, zamiast do przedszkola ze względów finansowych. Przedszkole kosztuje 400zł/mc. Wiem co mówię, bo sama tak zrobiłam i sporo znajomych matek również.
goscniedzielny 5-01-2012 11:30
do ~Nauczycielka czy w swojej naiwności wierzysz, że człowiek odpowiedzialny za oświatę w mieście, sam sobie będzie wytykał błędy i niedociągnięcia, odwiedzając osobiście szkoły i sprawdzając ich stan techniczny?
~mama 5 latka 5-01-2012 12:52
szkoły są przygotowane na przyjecie 6 latków, co zmieni się na rok czy dwa? najwiekszy problem to przeładowanie szkól i nauka najpewniej na dwie zmiany. 5 latki w przedszkolacvh chodzą teraz do zerowek . co mamy powiedzieć tym dzieciom jezeli miałyby zostac jeszcze rok w przedszkolu ? za karę. przeciez te dzieci wiedzaąże, po zerówce idzie się do szkoły. Co my rodzice im w przedszkolu zafundujemy - te same panie, pewnie ta sama sala , opatrzone już zabawki, te same ksiązki, ten sam program. Nuda! Czy aby nasze dzieci sie wtedy nie uwstecznią. Ja tam swoje dziecko wysyłam do i klasy. Jest madre, bystre i cały rok pracuje , żeby iść do szkoły.
~Angelika 5-01-2012 12:58
Pojechałam z synkiem do poradni psychologiczno-pedagogicznej, aby sprawdzić jego gotowość szkolną. Pani psycholog zapytała: \"Czy chce Pani posłać dziecko w wieku sześciu lat do szkoły?\" odparłam, że NIE to zdecydowanie za wcześnie, przyszłam ponieważ takie badania były przeprowadzane w przedszkolu pod nieobecność mojego synka, a ja byłam ciekawa na czym one polegają. Na co Pani psycholog odparła: \"Dziecko jest szczęsliwe bo ma mądrych rodziców.\" Wszystko w tym temacie. Dodam, że syn pomyślnie przeszedł testy;)
~Angelika 5-01-2012 13:04
Pojechałam z synkiem do poradni psychologiczno-pedagogicznej, aby sprawdzić jego gotowość szkolną. Pani psycholog zapytała: \"Czy chce Pani posłać dziecko w wieku sześciu lat do szkoły?\" odparłam, że NIE to zdecydowanie za wcześnie, przyszłam ponieważ takie badania były przeprowadzane w przedszkolu pod nieobecność mojego synka, a ja byłam ciekawa na czym one polegają. Na co Pani psycholog odparła: \"Dziecko jest szczęsliwe bo ma mądrych rodziców.\" Wszystko w tym temacie. Dodam, że syn pomyślnie przeszedł testy;)
~do mamy 5 l 5-01-2012 13:05
To widocznie masz dziecko w kiepskim przedszkolu, bo w przedszkolu mojego 5 letniego syna wszyscy rodzice odetchnęliśmy z ulga ,że możemy dzieci zostawić w naszym przedszkolu, u naszych ulubionych nauczycielek, które i my i nasze dzieci uwielbiają. W przedszkolu bezpiecznym, przyjaznym i naprawdę uwierz mi syn wcale się nie uwsteczni bo program jaki to przedszkole reprezentuje od wielu lat jest rewelacyjny, tutaj nie ma dnia bez konkretnych zadań, zabaw, wycieczek.To jest właściwe miejsce dla mojego dziecka. Masz pecha z przedszkolem, masz okazje zmienić w nadchodzącym roku i przekonać się ,że dla 6 latka właściwe miejsce to przedszkole. Bycie bystrym i mądrym nie wystarczy by podjąć trud nauki w szkole.
~Angelika 5-01-2012 13:10
Też tak sądzę. Poza tym można dziecko posłać do zerówki w szkole, zawsze to jakieś urozmaicenie.
~zzzzzzzz 5-01-2012 15:37
co pan domagała wie o sześciolatkach!? nie te kwalifikacje i nie to doświadczenie zawodowe!? dlaczego nie ma zastępcy prezydenta ds.OŚWIATY !!!! oto jest pytanie?
~xyz 5-01-2012 17:08
a moje młodsze dziecko poszło do szkoły jako 6 latek i radziło/radzi sobie doskonale (jest w 2 klasie 1klasa ukonczona z wyróznieniem), w przedszkolu juz sie nudziła w szkole odzyła szkoła jest przygotowana, klasy sa 20 osobowe, szkoła ma dobra infrastrukture, program przeciez jest juz dopasowany do takich maluchów - mam tez starsze dziecko widze róznice wiec nie taki diabeł straszny jak go maluja, na całym swiecie dzieci zaczynaja edukacje zdecydowanie szybciej niz u nas
~do xyz 5-01-2012 18:30
A dlaczego ma sukcesy w szkole?, dlatego że ma 6 lat jako I -klasista, a może było dobrze przygotowane w PRZEDSZKOLU do obowiązku szkolnego.Uwierz mi w trzeciej klasie na pewno zacznie się nudzić , potem w szóstej klasie, tak to już jest.
~Angelika 5-01-2012 18:36
Nie rozumiem jak dziecko w przedszkolu może się nudzić. Co to za przedszkole???
~ 5-01-2012 18:36
a mi się to podoba , dzieci będą o rok szybciej schodzić rodzicom z głowy
~OJDNANADANAW 5-01-2012 21:46
jaki w tych ludziach jad nie potrafie pojąc ?kazda informacja kicha ,nic sie nie podobie normalnie ....ZZZZZZZ i NAUCZYCIELKE NA NACZELNIKÓW wszak znana maksyma starozytno chińska mówi "Kozak w necie -dopa w normalmym swiecie " znają sie jak nie wiem co ! a ja tam sie ciesze , że na górze zmądrzeli i dzieciakom ulżyło pozdrawiam DARKGRÓD cokolwiek miałoby to oznaczac
~o tak 5-01-2012 22:45
o tak bardzo potrzebny zastępca d/s oświaty , ale osoba pracująca w przedszkolu znające te problemy a nie ktoś z co nic nie wie
~rrrrr 5-01-2012 23:40
do: xyz - do której szkoły posłałaś córkę? z góry dziękuję za odpowiedź
~bingen 6-01-2012 0:05
Cos co PIS powie że śmierdzi Dla PO pachnie. Coś co pachnie PO PIS powie że śmierdzi Z trzeciej zaś strony baronowie SLD PSL 24 projekty ustaw z czego zadna nie przeszła Na końcu poj...b Palikot Dlaczego chcemy im płacić??? Wyjeżdżajcie wszyscy. Ostatni ściąga flagę i gasi światło.
~ 7-01-2012 21:16
Do ~xyz, cyt. " na całym swiecie dzieci zaczynaja edukacje zdecydowanie szybciej niz u nas". Nie w całym świecie a poza tym tam gdzie wcześniej zaczynają edukację inaczej jest ona zorganizowana i przeprowadzana. Nie o wiek dziecka tu chodzi, tylko o program. W Polsce już wcześniej edukacja zaczynała się od 6 roku życia, obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym i nikt nie miał wątpliwości czy przedszkole jest do tego przygotowane. Ratując szkołę przed niżem przeniesiono to do szkół. I to był błąd. Po co na siłę przygotowywać szkoły, rozkładać dywany w klasach, organizować place zabaw skoro to wszystko jest w przedszkolach. Nie naśladujmy ślepo innych, bądźmy mądrzejsi a nasze dzieci będą szczęśliwsze.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group