Sobota, 16 stycznia
Imieniny: Waldemara, Włodzimierza
Czytających: 9217
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/region: Szerokie możliwości absolwentów inżynierii bezpieczeństwa

Poniedziałek, 13 czerwca 2011, 15:31
Aktualizacja: 15:56
Autor: Angela
Jelenia Góra/region: Szerokie możliwości absolwentów inżynierii bezpieczeństwa
Fot. AA
Jedenastu absolwentów studiów podyplomowych „Inżynieria bezpieczeństwa ogólnego i bhp” prowadzonych przez Wydział Techniczny KPSW w minioną sobotę obroniło swoje prace dyplomowe. Okazuje się, że ukończenie tego kierunku daje nie tylko tytuł „starszego inspektora bhp” ale także, wg opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej, nadaje uprawnienia do prowadzenia przedmiotu „Bezpieczeństwo w edukacji”.

W minioną sobotę zakończyła się I edycja studiów podyplomowych pn. „Inżynieria bezpieczeństwa ogólnego i bhp” prowadzonych przez Wydział Techniczny Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze.

Po brawurowych obronach prac dyplomowych studia ukończyło jedenastu słuchaczy. Wyróżnienie ufundowane przez „Inwest Partner Piotr Łukaszewski”, jednogłośnie, za pracę pt.”Wpływ działań koordynatora ds. wypadkowości w BS1
w Jeleniej Górze”, otrzymała p. Halina Chodorowska.

Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, by prowadzone przez rok zajęcia obejmowały jak najszersze spektrum zagadnień związanych z bezpieczeństwem. Dlatego, oprócz naukowo-dydaktycznych pracowników z Wydziału Technicznego oraz Przyrodniczego zajęcia prowadzone były przez wybitnych specjalistów z Okręgowej Inspekcji Pracy, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służb BHP, Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta, Państwowej Straży Pożarnej a także byłych dydaktyków i taktyków Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej.

- Osoby, które ukończyły te studia są przygotowane do identyfikowania, monitorowania i analizy zagrożeń oraz projektowania szeroko pojętych systemów bezpieczeństwa. Posiadają wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne wykonywania analiz różnego rodzaju ryzyk związanych z możliwością powstawania zagrożeń oraz wskazywania możliwości przeciwdziałania im. Posiadają także umiejętności z zakresu dowodzenia, organizowania i przeprowadzania akcji ratowniczych oraz działań logistycznych. Są szeroko przygotowane do kontrolowania przestrzegania przepisów, warunków oraz zasad bezpieczeństwa pracy, a w tym standardów bezpieczeństwa informacji i systemów informacyjnych oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. Dysponują znajomością metod badawczych związanych z identyfikacją źródeł i następstw awarii oraz wypadków, co pozwala na samodzielne analizowanie problemów i proponowanie optymalnych rozwiązań – mówi doc. dr Danuta Fjałkowska, Prodziekan Wydziału Technicznego KPSW w Jeleniej Górze.

Nowa wiedza i umiejętności przygotowały absolwentów do jej wykorzystania w życiu zawodowym także na kierowniczych stanowiskach z obszaru zarządzania bezpieczeństwem oraz zarządzania działaniami grupowymi, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji kryzysowych.
Zgodnie z trzecim punktem Rozporządzenia Rady Ministrów (z dnia 2 listopada 2004r., Dz.U.nr 246 poz. 2468) każdy absolwent studiów posiada uprawnienia do pracy na stanowisku starszego inspektora BHP, a Ministerstwo Edukacji Narodowej uznało, że tak bogate w treści teoretyczne i praktyczne studia, uprawniają absolwentów do prowadzenia w szkołach przedmiotu „Bezpieczeństwo w edukacji”.

Wszystkim absolwentom serdecznie gratulujemy, a organizatorom życzmy podobnych sukcesów w przyszłości.

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group