Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 3652
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: „Szczęki 6” w Mysłakowicach

Niedziela, 13 września 2009, 8:26
Aktualizacja: Poniedziałek, 14 września 2009, 8:03
Autor: Ania
REGION: „Szczęki 6” w Mysłakowicach
Fot. Ania
To oczywiście nie tytuł kolejnego remaku legendarnego filmu Stevena Spielberga. Szczęki, o których mowa, należały nie do rekina, ale do wieloryba, a od wczoraj może je oglądać każdy w Mysłakowickim Ośrodku Kultury.
Mysłakowickie „szczęki” odsłonięto uroczyście podczas wernisażu w MOK. Przy okazji otwarto też drugą część wystawy „Perła Karkonoszy w oczach młodych artystów”.

Szczególnym gościem imprezy był koordynator światowego programu artystycznego i użytkowego wykorzystania szczęk wieloryba, Nicholas Redman. Na imprezę przyjechał specjalnie z Londynu. – Szczęki w Mysłakowicach są interesujące, chociażby dlatego, że znajdują się bardzo daleko od brzegu morza. To zdecydowany wyjątek – mówił Nicholas Redman, który w Karkonosze dotarł dzięki książkom, które przeczytał w bibliotekach w Berlinie.

Szczęki wieloryba grenlandzkiego zakupił sam król Wilhelm IV za 45 talarów od wrocławianki, niejakiej Hermann. Mają sześć metrów długości, tworzyły bramę nad brzegiem dużego stawu w Mysłakowicach. Niestety w latach 80. za sprawą wandali owo kuriozum znalazło się pod wodą. Udało się je odłowić przy oczyszczaniu stawu, ale kości uległy już znacznemu zniszczeniu.

Zajął się nimi nieodżałowanej pamięci ksiądz Tadeusz Grabiak i znalazł dla szczęk miejsce na plebani. W ubiegłym roku Gminny Ośrodek Kultury podjął działania, których celem było pozyskanie pieniędzy na odnowienie znaleziska. Przy czym prawa szczęka zachowała się cała, lewa jest zniszczona.

– Szczęki mają wielką wartość historyczną, podziwiało je wiele znakomitych rodów, które przyjeżdżały do Mysłakowic. W końcu są w naszej gminie od XIX wieku – mówi Grzegorz Truchanowicz, dyrektor GOK w Mysłakowicach. Urząd Marszałkowski przekazał 5 tysięcy złotych na renowację tego cennego zabytku.

Szczęki można obecnie oglądać w Gminnym Ośrodku Kultury. Być może na ich wzór powstaną nowe, które będą stanowić replikę. Dzięki takiemu rozwiązaniu można będzie zobaczyć, jak wyglądały one pierwotnie. Wszystko jednak zależy od tego, czy uda się pozyskać fundusze na ten cel. Grzegorz Truchanowicz będzie pisał kolejny projekt, którego celem będzie pozyskanie pieniędzy m. in. na ten cel.

Warto obejrzeć także wystawę „Perła Karkonoszy w Oczach Młodych Artystów”. Fotografie wykonali uczniowie oraz absolwenci gimnazjum w Mysłakowicach. Należą oni do koła fotograficznego, którego opiekunem jest znany w tej miejscowości fotograf i nauczyciel historii Jacek Pawłowski. Współpracują oni z Nikon Klub Polska. Prace młodych artystów bardzo podobały się publiczności, która zebrała się podczas sobotniego wernisażu.
Podczas imprezy można było skosztować pysznych ciast wykonanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Mysłakowicach, a na koniec wysłuchać koncertu gitarowego w wykonaniu Bartka Draka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1192
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group