Piątek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 10478
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KOWARY: Szare Kowary nabierają blasku

Czwartek, 6 października 2011, 8:14
Aktualizacja: 8:20
Autor: Agrafka
KOWARY: Szare Kowary nabierają blasku
Fot. RED
Będzie grająca fontanna, nowe nawierzchnie i kładki oraz odrestaurowana starówka. W mieście nad Jedlicą trwają prace rewitalizacyjne związane z trzema projektami, dzięki którym miasto wypięknieje i przyciągnie turystów. Zyskają też mieszkańcy.

Zakończenie rewitalizacji przestrzeni publicznej w Centrum Kowar oraz utworzenie Centrum Integracji i Tradycji Miasta planowane jest na 15 grudnia 2011 r. W ramach tych zadań odnawia się starówkę, położona jest już kostka brukowa do ul. Leśnej, wykonane zostały dwie kładki nad rzeką wraz z oświetleniem, rozbudowana została kanalizacja deszczowa, wykonano również bulwar wzdłuż rzeki Jedlicy. W rejonie skrzyżowania z ul. Górniczą wybudowana zostanie grająca fontanna.

– Wycięty już został ok. 130-letni buk, który był pomnikiem przyrody i rósł przed Urzędem Miasta w Kowarach. Niestety dopadła go mszyca i kilkuletnie leczenie nie przyniosło rezultatów. Na 500-lecie naszego miasta, czyli w 2013 r. planujemy zasadzić w tym samym miejscu nowe, symboliczne drzewo, ale jeszcze nie jesteśmy pewni co do gatunku – mówi Mirosław Górecki, burmistrz Kowar.

– Korzenie po starym buku będą jeszcze frezowane do 20 cm i zastosowana zostanie substancja, która przyśpieszy proces gnicia reszty korzeni. Mamy już za to posadzonych kilkaset nowych sadzonek w Centrum Kowar, a skradziono do tej pory tylko jedną – powiedział. W Kowarach zasadzonych będzie ponad 3 tys. sadzonek m.in.: krzewy - trzmieliny, rumianki japońskie, drzewa - wierzba, cis pospolity.

Jakie inne zmiany niesie za sobą projekt? W XVII-wiecznym, odnowionym budynku ratusza przy ul. 1 Maja, powstaje Centrum Integracji i Tradycji Miasta tworzone w celu aktywizacji bezrobotnych, integracji i aktywizacji osób niepełnosprawnych oraz zagrożonych wykluczeniem, wsparcia rodzin z problemami i rodzin patologicznych, dzieci z rodzin ubogich i niewydolnych wychowawczo, a także organizacji ofert edukacyjno-kulturalnej dla dzieci.
Będzie tu urządzony Dom Tradycji Miasta Kowary, gdzie historyczne pamiątki dotyczące miasta będą mogły być prezentowane, zarówno mieszkańcom, jak i turystom.

Na pierwszym piętrze zostaną usytuowane sale zajęć i sale terapii zajęciowej (bezpłatne warsztaty, spotkania integracyjne) w ramach Centrum Integracji Społecznej. Na drugim piętrze będą pomieszczenia i sale wystaw organizacji pozarządowych. Komunikację pionową zapewni dobudowana klatka schodowa, wyposażona w dźwig osobowy, który będzie przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Trzecie zadanie zakłada utworzenie Centrum Wczesnej Profilaktyki Zdrowotnej, czyli nowoczesnego i profesjonalnego centrum zajmującego się profilaktyką i terapią wad rozwojowych i dysfunkcji dla dzieci ze szkół podstawowych nr 1 i nr 3 w Kowarach. Centrum pozwoli na wczesne wykrywanie oraz likwidację wad rozwoju psychicznego dziecka, wad wymowy, czy mikrodeficytów powodujących problemy w nauce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
1064
Tak, regularnie
25%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Aktualności
W nocy burze w Jeleniej Górze
 
10 pytań do...
Kulinarnie jestem patriotą
 
112
Potrącenie 13–latki na pasach
 
Kultura
Koncertowe rarytasy na koniec sezonu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group