Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 10826
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Szansa dla hotelu w ruinie

Środa, 27 stycznia 2021, 6:02
Autor: WAC
Karpacz: Szansa dla hotelu w ruinie
Wizualizacja
Fot. użyczone/UM Karpacz
Wiele wskazuje, że szanse na nowe życie otrzyma położony w pobliżu kościoła Wang w Karpaczu Górnym, opuszczony i rozszabrowany obiekt dawnego domu FWP „Urocza”. Nowy właściciel chce mu przywrócić dawny, przedwojenny blask, kiedy jako hotel Sanssouci był jednym z najbardziej luksusowych obiektów tego typu w mieście pod Śnieżką.

Hotel Sanssouci powstał na początku ubiegłego wieku, a pierwszych gości przyjął w 1905 roku. Przed II wojną światową oferował swoim gościom luksusowe warunki pobytu. W obiekcie, który dysponował 85 miejscami noclegowymi, była między innymi jedna z pierwszych w okolicy winda osobowa, a także restauracja, kasyno, bieżąca ciepła i zimna woda oraz centralne ogrzewanie. Po 1945 roku dawny hotel stał się na kilka lat własnością Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W latach 50. został przekazany Funduszowi Wczasów Pracowniczych. W latach 90. uznano, że obiekt jest nierentowny i postanowiono go sprzedać. Od tego momentu dawny hotel wiele razy zmieniał właścicieli i niestety popadał w coraz większą ruinę. Opuszczony obiekt został rozkradziony i straszył wyglądem.

Teraz wszystko wskazuje, że dawny luksusowy hotel ocaleje i nie podzieli losu wielu obiektów w regionie, po których zostały jedynie archiwalne zdjęcia. Na jego kupno zdecydował się znany inwestor - prezes spółki Europlan Artur Kozieja. Wedle zapowiedzi, odbudowa ma ruszyć już wiosną tego roku.

Ta wiadomość bardzo mnie cieszy i myślę, że jeśli nabywca budynku zrealizuje swoje plany, to będzie on ponownie perełką nie tylko na skalę Polski ale i Europy - mówi burmistrz Karpacza Radosław Jęcek. - Po remoncie ma to być obiekt o standardzie pięciogwiazdkowym, odrestaurowany zgodnie z pierwotnym wyglądem.

Twoja reakcja na artykuł?

226
88%
Cieszy
12
5%
Hahaha
2
1%
Nudzi
3
1%
Smuci
2
1%
Złości
13
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (57)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
785
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group