Czwartek, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 5086
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: “Sýnthesis” Joanny Ratajczak w Muzeum Przyrodniczym

Środa, 8 maja 2019, 11:15
Aktualizacja: Czwartek, 9 maja 2019, 6:22
Autor: Manu
Jelenia Góra: “Sýnthesis” Joanny Ratajczak w Muzeum Przyrodniczym
Fot. Archiwum Muzeum Przyrodniczego
W piątek (10.05) o godz. 17.00 w Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach rozpocznie się wernisaż wystawy sztuki współczesnej “Sýnthesis” autorstwa Joanny Ratajczak.

Joanna Ratajczak jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Artystka prowadziła też autorskie pracownie plastyczne dla młodzieży i dorosłych, warsztaty artystyczne, plenery plastyczne. Uczyła także wiedzy o kulturze. Była organizatorką wystaw i przeglądów dla plastyków amatorów.

Jej malarstwo czasami przypomina relief lub płaskorzeźbę, a kompozycje foto-graficzne układają się w oryginalne cykle obrazów. Tworzy poezję i sztuki plastyczne, integrując różne dziedziny dzięki stosowaniu własnych technik i nietypowych materiałów. Rysuje, maluje i rzeźbi poezją, tworząc z niej kompozycje przestrzenne w srebrze lub miedzi, pisze drutem swoją miedzianą tkaninę artystyczną.

Uprawia malarstwo, rzeźbę, poezję. Joanna Ratajczak sięga po nowatorskie formy plastyczne, tworząc obiekty z miedzi i srebra. Interesuje ją: światło i ruch, złudzenia optyczne, odciski linii papilarnych i poezja, której szuka w plastycznych kształtach. Chętnie też maluje portrety, akty i kwiaty, wybierając tradycyjne techniki: olej na płótnie i akwarelę. W latach 1994-2014 pokazywała swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

W twórczości Joanny Ratajczak pojawiają się dwie odrębne drogi twórcze: plastyczna i literacka. Jest autorką publikacji pt. “Książka artystyczna i nie tylko”, która stanowi część zbiorowej monografii pt. “Świat człowieka w perspektywie wiedzy humanistycznej” (pod red. prof. dr hab. Witolda Tulibackiego, Olsztyn 2005) oraz wprowadzeń do katalogów wystawowych. Autorka tomów poetyckich pt. “Czas wyrwany” (Warszawa, 2001), “Otwarty dotyk” (Kraków, 2014). Jej wiersze były też publikowane w “Poezji Polskiej - Antologii tysiąclecia” (Warszawa, 2002) i innych antologiach.

Twoja reakcja na artykuł?

6
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
25%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group