Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5512
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świeża choinka poszukiwana...

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 14 grudnia 2017, 9:25
Autor: Kamila Krawiecka–Bryl
Fot. Kamila Krawiecka–Bryl
W Jeleniej Górze i okolicach przed Świętami Bożego Narodzenia pojawia się wiele punktów sprzedaży choinek. Wybór jest ogromny, ceny zróżnicowane. Pytanie czym kierować się przy zakupie drzewka?

Można zauważyć różnicę w zwyczajach bożonarodzeniowych tych sprzed kilkudziesięciu lat, a tymi kultywowanymi współcześnie. Różnice są zauważalne chociażby w sposobie dekorowania choinki. Anna i Barbara Bryniackie mówią, jak to kiedyś wyglądało.

- Tu mamy przykład bombki, która ma ponad 60 lat i pochodzi z czasu, kiedy na choinkach zapalano świeczki, wieszano zimne ognie, włosy anielskie – opowiada Anna Bryniacka, mieszkanka Jeleniej Góry. Jej mama Barbara Bryniacka dodaje: Wieszało się na niej jabłka, pierniki, cukierki, było wiele radości i uciechy. Choinka była ubierana nie tak jak dziś na kilka tygodni przed świętami, a w dzień Wigilii.

Mało kto wie jednak, że w polskiej tradycji sam zwyczaj ubierania choinki w wigilię pojawił się stosunkowo późno, ponieważ dopiero w XIX wieku. Początkowo strojenie choinki świątecznej w dzień wigilii zostało zapożyczone jedynie w dużych miastach w centrum kraju, bezpośrednio od kolonistów niemieckich w czasie zaborów. Dopiero z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na zamożniejsze dwory w innych rejonach kraju.

Wybór choinek dziś jest ogromny. Pytanie, czym się kierować przy jej zakupie tak, aby nie obsypała się przed wigilią? – Najważniejsze, aby była świeża. To znaczy taka, która pachnie i ma pień, na którym znaleźć możemy ślady żywicy. Największą popularnością cieszy się w tym roku świerk. Jeśli będzie trzymany w wodzie, postoi równie długo jak we wcześniejszych latach chętnie kupowana jodła - mówi Patryk Waloszczyk, posiadający plantację choinek.

Różne trendy widać też w ubieraniu choinki świątecznej. Ogromny wybór ozdób, które możemy kupić na każdym rogu pozwala na przygotowanie takiej choinki, która w pełni odpowiada gustom jeleniogórzan. Ceny są zróżnicowane, małe drzewka możemy kupić za kwotę nie przekraczającą 50 zł, natomiast duże, wysokie drzewka to koszt ok. 100-150 zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~lolek 14-12-2017 9:53
A ja jestem ekologiczny i od 8 lat mam tę samą choinkę sztuczną. Żadne drzewko nie ucierpiało dzięki temu. Inaczej wyrzuciłbym po 2 miesiącach użytkowania już 8 drzewek.
~qwertyy 14-12-2017 22:50
do: ~lolek (9:53)
Takie choinki to uprawa taka sama jak ziemniaki zborze czy buraki. Tylko eko-buraki myślą że żywe choinki to wycinka puszczy Białowieskiej. Plastik z twojej choinki jeszcze za 1000 lat będzie leżał na wysypisku i gdzie tu ekologia.
~eco 14-12-2017 12:57
lolek , sztuczna choinka wcale nie jest eko..... pomysl z czego jest zrobiona ...... więc z ekologią to nie ma nic wspólnego....
~Choinka żywa 14-12-2017 13:21
Ja zawsze mam dla siebie i bliskich znajomych świeżą choinkę wycięta w moim ogrodzie. Od dość długiego czasu co roku sadzę kilka małych świerczków i wycinam drzewka starsze w ten sposób w ogrodzie zawsze są drzewka od 0,5 m do 3,0 m W tym roku mam jeszcze do zbycia kilka drzewek ok 1,5m
~ 14-12-2017 16:37
a w Poznaniu na rynku rozdają drzewka za darmo
~bnm,. 14-12-2017 22:28
do: ~ (16:37)
To mi możesz mi przywieść jak będziesz jechać po swoją.
~Kasia777 15-12-2017 13:40
W Poznaniu na Placu Wolności była akcja rozdawania choinek od Radia RMF FM, jak co roku w dużych miastach. Wczoraj np. była Gdynia. Jelenią chyba omijają takie atrakcje i trudno się dziwić. Jakie miasto, takie choinki - albo ich brak. :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group