Sobota, 24 lutego
Imieniny: Bogusza, Macieja
Czytających: 8971
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Świeża choinka poszukiwana...

Czwartek, 14 grudnia 2017, 9:25
Autor: Kamila Krawiecka–Bryl
Jelenia Góra: Świeża choinka poszukiwana...
Fot. Kamila Krawiecka–Bryl
W Jeleniej Górze i okolicach przed Świętami Bożego Narodzenia pojawia się wiele punktów sprzedaży choinek. Wybór jest ogromny, ceny zróżnicowane. Pytanie czym kierować się przy zakupie drzewka?

Można zauważyć różnicę w zwyczajach bożonarodzeniowych tych sprzed kilkudziesięciu lat, a tymi kultywowanymi współcześnie. Różnice są zauważalne chociażby w sposobie dekorowania choinki. Anna i Barbara Bryniackie mówią, jak to kiedyś wyglądało.

- Tu mamy przykład bombki, która ma ponad 60 lat i pochodzi z czasu, kiedy na choinkach zapalano świeczki, wieszano zimne ognie, włosy anielskie – opowiada Anna Bryniacka, mieszkanka Jeleniej Góry. Jej mama Barbara Bryniacka dodaje: Wieszało się na niej jabłka, pierniki, cukierki, było wiele radości i uciechy. Choinka była ubierana nie tak jak dziś na kilka tygodni przed świętami, a w dzień Wigilii.

Mało kto wie jednak, że w polskiej tradycji sam zwyczaj ubierania choinki w wigilię pojawił się stosunkowo późno, ponieważ dopiero w XIX wieku. Początkowo strojenie choinki świątecznej w dzień wigilii zostało zapożyczone jedynie w dużych miastach w centrum kraju, bezpośrednio od kolonistów niemieckich w czasie zaborów. Dopiero z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na zamożniejsze dwory w innych rejonach kraju.

Wybór choinek dziś jest ogromny. Pytanie, czym się kierować przy jej zakupie tak, aby nie obsypała się przed wigilią? – Najważniejsze, aby była świeża. To znaczy taka, która pachnie i ma pień, na którym znaleźć możemy ślady żywicy. Największą popularnością cieszy się w tym roku świerk. Jeśli będzie trzymany w wodzie, postoi równie długo jak we wcześniejszych latach chętnie kupowana jodła - mówi Patryk Waloszczyk, posiadający plantację choinek.

Różne trendy widać też w ubieraniu choinki świątecznej. Ogromny wybór ozdób, które możemy kupić na każdym rogu pozwala na przygotowanie takiej choinki, która w pełni odpowiada gustom jeleniogórzan. Ceny są zróżnicowane, małe drzewka możemy kupić za kwotę nie przekraczającą 50 zł, natomiast duże, wysokie drzewka to koszt ok. 100-150 zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1501
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
24%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
8%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Maliny polskie kontra ukraińskie
 
Karkonosze
Wystartowali!
 
Kilometry
Pociągiem do Lwówka za trzy lata
 
Kultura
Baśnie dźwiękiem opowiedziane
 
Kultura
Debata "Między miastem a regionem" w Muzeum Karkonoskim
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group