Poniedziałek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 3362
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Świętowali stulecie budynku obecnego II LO

Sobota, 23 listopada 2013, 7:26
Aktualizacja: Niedziela, 24 listopada 2013, 7:34
Autor: Mea
Jelenia Góra: Świętowali stulecie budynku obecnego II LO
Fot. Mea
– Kolejnych 100 lat nieprzerwanej nauki – życzyli uczestnicy obchodów 100–lecia istnienia budynku II LO im. C.K. Norwida w Cieplicach, które odbyły się wczoraj (22.11.). – Jest to potrójne święto: nie tylko budynku i szkoły, ale również ulicy Gimnazjalnej, przy której znajduje się nasza placówka. W 1913 r. przemianowano bowiem ją na Schulstrasse, czyli Szkolną, a później na Gimnazjalną – mówiła Iwona Kumek, dyrektorka II LO, która jest również absolwentką „Norwida”.

Uczniowie w prezentacji multimedialnej przedstawili historię budynku, który wybudowany był w 1913 r., jako szkoła ewangelicka i zawsze służył celom edukacyjnym. Na pocztówkach można było zobaczyć stare zdjęcia placówki i okolicy. 1 września 1945 r. naukę rozpoczęła tu młodzież najpierw w szkole podstawowej, a w 1947 r. powstało liceum. Kierownik Archiwum Państwowego Ivo Łaborewicz mówił na temat historii Cieplic do 1945 r. Prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, który jest absolwentem „Norwida”, złożył życzenia i przekazał 10 tys. zł dla szkoły. Nie zabrakło tortu.

Spotkanie było okazją do przywołania wielu wspomnień pierwszych absolwentów. - W 1951 r. zdałem maturę w tej szkole. Nie było wtedy liceów, a szkoły jedenastoletnie. Z mojego rocznika wiele osób zdobyło wysokie stanowiska i sławę. Nauczyciele byli naszymi mentorami, dzięki którym wielu z nas wybrało swoją drogę i karierę w danej dziedzinie. Cieszę się, że moje wnuki również uczęszczają do tej szkoły – powiedział Zbigniew Lipiński, absolwent.

W uroczystości wzięli również udział m.in. przewodniczący Rady Miasta Jeleniej Góry Leszek Wrotniewski (również absolwent II LO), dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych Bogdan Helik, jeleniogórscy i ciepliccy radni oraz byli nauczyciele.

- Jestem już na emeryturze, a w tej szkole pracowałem 43 lata od 1969 r., jako nauczyciel fizyki. Wcześniej właśnie tutaj uczyłem się. Gdy przyszedłem do pierwszej klasy został w tej szkole wprowadzony język niemiecki. Maturę zdałem w 1965 r. m.in. z fizyki, z której miałem piątkę, dlatego też w tym kierunku kontynuowałem edukację. Lekcje z nauczycielami, a później edukację uczniów wspominam bardzo dobrze – wspominał Andrzej Januszkiewicz.

- Dyrektorką szkoły byłam 25 lat, były to fajne lata. Większość nauczycieli, z którymi współpracowałam było wymagających, dzięki czemu udało się utrzymać wysoki poziom nauki – podkreślała Jadwiga Dąbrowska, emerytowana dyrektorka II LO.

– Bardzo mi się tu podoba, jest miła atmosfera i wysoki poziom nauki. Uczniowie oraz nauczyciele organizują wiele inicjatyw charytatywnych, sportowych, czy też rozrywkowych oraz projektów i wymian międzynarodowych. Moi rodzice i większość rodziny właśnie tu się uczyli, więc kontynuuję tę tradycję – mówiła Katarzyna Stefanowicz z klasy II c.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group