Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 8053
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Święto sztuki ulicy coraz bliżej

Niedziela, 11 lipca 2010, 8:02
Aktualizacja: 8:03
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Święto sztuki ulicy coraz bliżej
Przemysław Grządziela, czyli Klown Pinezka na MFTU w 1991 roku. W sierpniu ponownie zawita do Jeleniej Góry.
Fot. TEJO/Archiwum
Chociaż tegoroczny program XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych jest skromny, bo trwa trzy dni, a dziennie granych będzie po trzy przedstawienia, nie zabraknie klaunów, żonglerów, akrobatów, muzyków, tancerzy i lalkarzy.

W piątek, 6 sierpnia o godz. 21.00 na placu Ratuszowym podczas wieczoru orientalnego zobaczymy egipsko-polską grupę Marhaba Group, Samira i Kimo. Godzinę potem, po raz kolejny spotkamy się z Teatrem Woskresinnia. Tym razem teatr ze Lwowa przy dźwiękach muzyki symfonicznej zaprezentuje apokaliptyczne wizje unicestwiania człowieka w opartym na folklorze ukraińskim spektaklu „Gloria” w reż. Jarosława Fedoryszyna. – Pamiętamy przepięknie poetycki „Wiśniowy Sad” z ubiegłego festiwalu, a także widowisko „Hiob” w wykonaniu tego zespołu podczas minionych Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych – mówi Urszula Liksztet, kierowniczka literacka Teatru im. Norwida.

Dzień później, 7 sierpnia (sobota), w godz. 12.00 – 20.00 na parady, akcje i heppeningi zaprosi nas Teatr Klinika Lalek ze Stacji Wolimierz. O godz. 18 wystąpi znany bywalcom festiwali ulicznych gdański Teatr Pinezka Przemysława Grządzieli w inscenizacji „Wielkoludki”. Z kolei o godz. 20.30 zacznie się spektakl „Nocturny Chopina” w wykonaniu założonego w Kijowie przez Mikołaja Wiepriewa - reżysera i aktora z Rosji - Teatr "Nikoli" z Krakowa. Następnie o godz. 21. 30 Teatr "A" z Gliwic przedstawi widowisko uliczne oparte na pierwszych dziewięciu rozdziałach biblijnej Księgi Rodzaju „Genesis” w reż. Mariusza Kozubka z muzyką Jacka Dzwonowskiego.

W trzeci dzień festiwalu, 8 sierpnia (niedziela) w godz.12.00 – 20.00 na Placu Ratuszowym będą miały miejsce raz jeszcze parady, akcje i heppeningi Teatru Klinika Lalek. Potem, o godz.16.00 tancerze ze szwajcarskiej trupy Da Motous! pokażą przedstawienie pt. „…con tatto” w reż. Antonio Bühlera i Brigitte Meuwly, które ewoluuje od subtelnego ruchu do zdumiewających pozycji ciała podczas fizycznego zespolenia, wspólnego spontanicznego układu choreograficznego.

Tancerze stopniowo podchodzić będą do oglądających albo śpieszących się przechodniów, aby angażować ich w zabawę. O godz.19.30 - hiszpański teatr Circus Delirium z Barcelony zagra spektakl „Bambola” w reż. Sashy Agranova, inspirowany operą Jacquesa Offenbacha „Opowieści Hoffmanna”, gdzie w laboratorium szalonego naukowca jego ostatnim eksperymentem będzie tancerka, która nie działa dokładnie tak jak to było zaplanowane.

Na finał festiwalu, o godz. 22.00 – widowisko „Don Quixote” w reż. Erika Jana Posta na podstawie powieści Miguela de Cervantesa „Don Kichot” zaprezentuje holenderski Theater Gajes z Deventer przywołując romantyczne obrazy samotności, wiatraki i bohaterstwa. Ze względu na rozmach sceniczny sztuki, jej areną będzie plac przy Hotelu Mercure Jelenia Góra.

Kłopotliwe RPO
Teatr im. Norwida zbyt późno dostał 400 tysięcy złotych wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego na zorganizowanie zapowiadanego Festiwalu Teatrów Wędrujących. – Nie mieliśmy możliwości zorganizowania tego przedsięwzięcia w niepewności, a kiedy przyznano nam środki, zespoły miały już dawno ułożony kalendarz występów – mówi Bogdan Koca, dyrektor Teatru im. Norwida. Placówka wystąpiła z wnioskiem o prolongatę przyznanego wsparcia na przyszły rok. Odpowiedzi jeszcze nie otrzymano.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group