Czwartek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 7356
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Święto św. Wawrzyńca z prezydentem Komorowskim

Wtorek, 3 sierpnia 2010, 14:08
Aktualizacja: Środa, 4 sierpnia 2010, 8:48
Autor: Angela
REGION: Święto św. Wawrzyńca z prezydentem Komorowskim
Fot. Ania/Archiwum
Prezydent Bronisław Komorowski będzie gościł 10 sierpnia na obchodach święta św. Wawrzyńca, które rokrocznie organizowane jest na Śnieżce w kaplicy pod wezwaniem patrona ludzi gór. Głowa państwa polskiego spotka się z prezydentem Czech – Vaclavem Klausem. Prezydenta zaprosił do Karpacza Jerzy Pokój, przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego.

Tradycyjnie w dniu 10 sierpnia 2010 r., w dzień św. Wawrzyńca, przewodnicy górscy, ratownicy, turyści i wszyscy, którzy czują się emocjonalnie związani z górami, spotkają się na Śnieżce. W tym roku jednym z honorowych gości będzie Prezydent RP Bronisław Komorowski. Weźmie udział w ekumenicznej mszy św., która zostanie odprawiona w południe, a potem w krótkim nabożeństwie na symbolicznym cmentarzyku Ludzi Gór w Kotle Łomniczki.

Jak co roku w obchodach spodziewany jest udział m. in. biskupa legnickiego Stefana Cichego, biskupów czeskich z Hradec Kralove oraz prezydenta Czech - Vaclava Klausa, który zawsze na szczyt Śnieżki wchodzi pieszo. B. Komorowski będzie pierwszym w historii prezydentem Polski, który stanie u boku wymienionych. Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że Bronisław Komorowski odwiedzi także niektóre atrakcje turystyczne Kotliny Jeleniogórskiej. Nie wiadomo, czy pojawi się w Jeleniej Górze.

Przewodnickie święto na Śnieżce obchodzone jest od roku 1981, kiedy to w kaplicy na Śnieżce przewodnicy górscy z Jeleniej Góry zamontowali pamiątkową tablicę z okazji 300-lecia otwarcia kaplicy. Św. Wawrzyniec jest patronem nie tylko ludzi gór, lecz także wielu grup zawodowych, w tym bibliotekarzy, piekarzy, szklarzy, piwowarów, restauratorów, uczniów i studentów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (71) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group