Piątek, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 5176
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Święto radości

Niedziela, 8 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 8 kwietnia 2007, 16:18
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Święto radości
Fot. Dudyński
Procesjami wokół kościołów i podniosłą atmosferą wierni rozpoczęli obchody Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

W wielu świątyniach jeleniogórzanie zgromadzili się już sobotę wieczorem, kiedy przystąpiono do nabożeństw Wigilii Paschalnej. Tak było, między innymi, w kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze Cieplicach.

Po ceremonii poświęcenia wody i ognia, która miała miejsce w niepowtarzalnej scenerii na zewnątrz kościoła, odbyła się msza rezurekcyjna, celebrowana w równie podniosłej atmosferze.
O dawnym zwyczaju strzelania z armat i broni na znak radości ze zmartwychwstania Chrystusa, przypominały szpalery „żołnierzy” ubranych w stroje z epoki.

W innych świątyniach, tradycyjnie, rezurekcyjne procesje z krzyżem ozdobionym czerwoną stułą, które tradycyjnie okrążały świątynie trzy razy, wyruszyły o brzasku przed godziną szóstą.

Z krótkiej ankiety, jaką przeprowadziliśmy wśród jeleniogórzan wynika, że święta wielkanocne większość spędza tradycyjnie: w domu, z rodziną i przy stołach. Choć z roku na rok zwiększa się liczba osób, które wolą bardziej aktywną formę świętowania.
W praktyce mało kto jednak rezygnuje z obyczaju dzielenia się poświęconym jajkiem i spożycia wielkanocnego, uroczystego śniadania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group