Poniedziałek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 3536
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Święto Konstytucji 3 Maja z mszą pamięci Wojciecha Kilara

Niedziela, 3 maja 2015, 19:40
Aktualizacja: Poniedziałek, 4 maja 2015, 7:51
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Święto Konstytucji 3 Maja z mszą pamięci Wojciecha Kilara
Fot. Tomasz Raczyński
Dzisiaj (3.05) w całym kraju obchodzono 224. rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji. Główne uroczystości w Jeleniej Górze odbyły się przed kościołem pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, a następnie udano się na mszę św. dedykowaną Honorowemu Obywatelowi Jeleniej Góry Wojciechowi Kilarowi.

Obchody miejskie poprowadził historyk z wykształcenia, obecny prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, który opowiedział zgromadzonym o odwadze rodaków pragnących zmian.
Kiedy świętujemy Święto Konstytucji 3 Maja z tymi perturbacjami i przerwami w jego obchodach, czasami można odnieść wrażenie, że był to akt, który został zaakceptowany przez wszystkich Polaków. Państwo, które było słabe, państwo które było otoczone sąsiadami bardzo silnymi gospodarczo i militarnie, było zagrożone dominacją sąsiadów - zdecydowało się zerwać ze starą, anachroniczną tradycją złotej wolności szlacheckiej – mówił do zgromadzonych prezydent Marcin Zawiła.

Znaleźli się ludzie, którzy powiedzieli dość. Jeżeli Państwo Polskie ma przetrwać nie możemy uciec, schować się i czekać na zmiany wiedząc, że nic się nie zmieni. Konstytucja została przyjęta. Jak wiecie państwo, upadła bardzo szybko przy udziale naszych rodaków, którzy w Konfederacji Targowickiej zdecydowali się przeciwstawić wykorzystując do tego bagnety rosyjskie. Państwo upadło, ale ludzie – Polacy, którzy mają odwagę mówić, że trwanie nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem – to jest najważniejsze przesłanie dzisiejszego dnia - kontynuował włodarz Jeleniej Góry.

Następnie wierni udali się na mszę do Sanktuarium Krzyża Świętego, gdzie usłyszeli m.in. prawykonanie kompozycji Jacka Glenca do słów C.K. Norwida, upamiętniającej Wojciecha Kilara - Honorowego Obywatela Jeleniej Góry. Partnerem w realizacji tego niecodziennego przedsięwzięcia była współpracująca z Towarzystwem Miłośników Muzyki - Fundacja Jagniątków.

Film Telewizji StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group