Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 8492
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Świetne dla maturzystów

Piątek, 6 września 2019, 8:54
Aktualizacja: Sobota, 7 września 2019, 11:12
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Świetne dla maturzystów
Fot. Przemek Kaczałko
W czwartek (5.09) w Książnicy Karkonoskiej przy ul. Bankowej w Jeleniej Górze wystartowały cykliczne spotkania, które mają pomóc maturzystom w przygotowaniach do egzaminu dojrzałości. Profesor Zdzisław Kudelski przybliżył młodzieży trudną treść "Innego świata" Gustawa Herlinga–Grudzińskiego – książka ta jest lekturą obowiązkową.
Zostaliśmy zaproszenie na wykład dotyczący autora i jego dzieła. To jeden z najważniejszych pisarzy polskich XX wieku - powiedział Piotr Paliński, nauczyciel z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze, który przyznaje, że temat II wojny światowej jest dla młodzieży tematem bardzo odległym, choć na każdym etapie edukacji przewija się. - Aby zrozumieli ludzi żyjących w tamtych czasach, potrzebne są różne formy spotkania z II wojną światową - filmy, lektury, spotkania z ludźmi - dodał polonista, który zwraca uwagę, że na egzaminie ustnym temat wojny często się pojawia i inicjatywa Książnicy Karkonoskiej jest bardzo cenna.

Przybyli na spotkanie uczniowie jeleniogórskich szkół przyznawali, że to cenna inicjatywa.

"Inny świat" przerabialiśmy w trzeciej klasie i warto odświeżyć wiadomości, to dla nas bardzo ważne - wyznała Natalia Kamuda, uczennica "Ekonoma". - To bardzo dobry sposób, żeby się przygotować do matury, gdzie jest bardzo dużo zagadnień z II wojny światowej. Zbigniew Herling-Grudziński bardzo dobrze to przedstawia w książce "Inny świat". Nauki nigdy nie jest za dużo, a mamy sporo do powtórzenia - dodał Mateusz Bednarek, uczeń placówki im. Unii Europejskiej, który liczy, że na kolejnych spotkaniach w Książnicy Karkonoskiej pojawią się m.in. "Lalka" Bolesława Prusa, czy III część "Dziadów" Adama Mickiewicza.

Spotkanie w sali konferencyjnej prowadził prof. Zdzisław Kudelski z Lublina, który pochodzi z Jeleniej Góry (uczył się m.in. z obecnym dyrektorem Książnicy Karkonoskiej - Marcinem Zawiłą).

Zajmuję się literaturą emigracyjną. Dla pisarzy umieszczenie na liście lektur jest trudnym doświadczeniem - złośliwi mówią, że to pocałunek śmierci, ale przy odpowiednim poprowadzeniu można młodzież zainteresować - powiedział prof. Kudelski. - "Inny świat" to jedno z najważniejszych świadectw literackich rzeczywistości granicznej - obok takich pisarzy jak opowiadania Tadeusza Borowskiego, jak utwory Primo Leviego, włoskiego pisarza, którzy przeżył Oświęcim - zwracał uwagę prowadzący spotkanie, który zaprezentował młodzieży młodego człowieka uwikłanego w dramat XX wieku.

Jak podkreślił dyrektor Książnicy Karkonoskiej, spotkania przedmaturalne będą cykliczne.

Chcemy zrobić taką biblioteczną ściągę literacką zapraszając osoby, które w inny sposób mogą przedstawić literaturę. Będziemy to robić co miesiąc - zapowiada Marcin Zawiła. - Maturzystom ciężko wyjść z domu, bo rodzice każą się uczyć, a wyjście do Książnicy Karkonoskiej jest w pełni legalne - dodał z uśmiechem dyrektor placówki.

Kolejne spotkanie ma dotyczyć utworów Williama Shakespear'a.

Twoja reakcja na artykuł?

14
93%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group