Poniedziałek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 3128
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Świetlna inteligencja

Piątek, 5 października 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 5 października 2007, 14:02
Autor: AGA
Jelenia Góra: Świetlna inteligencja
Fot. Agnieszka Gierus
Dzięki usprawnieniu sygnalizacji będzie mniej korków.

Na razie są kłopoty z przejazdem, choćby na skrzyżowaniu Wojska Polskiego z Matejki, ale wkrótce kierowcy przestaną pomstować na korki w newralgicznych miejscach. Na kilku z nich ekipy montują sygnalizację świetlną z wideodetektorami.

Prace mają potrwać do końca listopada, a nowość trafi na ulice: Wojska Polskiego, Matejki, place Niepodległości i ks. kard. Wyszyńskiego oraz Osiedle Robotnicze.
– Dotychczasowa sygnalizacja jest przestarzała. Na skrzyżowaniach są montowane kamery, które będą liczyły m.in. przejeżdżające pojazdy – wyjaśnia Czesław Wandzel, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Prace prowadzone są etapami, aby utrudnienia w ruchu były jak najmniejsze. Kierowcy muszą jednak liczyć się z pewnymi niedogodnościami, spowodowanymi zwężeniem dróg.

– Dzięki temu systemowi usprawniona zostanie komunikacja poprzez akomodację sygnałów świetlnych do natężenia ruchu – wyjaśnia Igor Pieńkos z MZDiM.
Wideodetekcja (wykrywanie sygnałów, zdarzeń) działa na zasadzie przetwarzania przez moduły wideodetektorów obrazu dostarczanego przez kamery zainstalowane w pasie drogowym lub na skrzyżowaniu. Dokonują one podziału obrazu na piksele, a następnie analizując poszczególne klatki “filmu” z kamer wykrywają zmiany obrazu wywołane pojawianiem się pojazdów w zadeklarowanych obszarach obrazu.

Całkowita kwota przedsięwzięcia wynosi 1 mln 336 tys. zł. Wykonana zostanie również m.in. budowa przyłączy elektroenergetycznych, montaż konstrukcji wsporczych, przycisków zgłoszeniowych, przepustów kablowych pod jezdniami, budowa studni kablowych i ułożenie rur osłonowych oraz odtworzenie nawierzchni jezdni i chodników.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group