Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5820
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świetlna inteligencja

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 5 października 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 5 października 2007, 14:02
Autor: AGA
Fot. Agnieszka Gierus
Dzięki usprawnieniu sygnalizacji będzie mniej korków.

Na razie są kłopoty z przejazdem, choćby na skrzyżowaniu Wojska Polskiego z Matejki, ale wkrótce kierowcy przestaną pomstować na korki w newralgicznych miejscach. Na kilku z nich ekipy montują sygnalizację świetlną z wideodetektorami.

Prace mają potrwać do końca listopada, a nowość trafi na ulice: Wojska Polskiego, Matejki, place Niepodległości i ks. kard. Wyszyńskiego oraz Osiedle Robotnicze.
– Dotychczasowa sygnalizacja jest przestarzała. Na skrzyżowaniach są montowane kamery, które będą liczyły m.in. przejeżdżające pojazdy – wyjaśnia Czesław Wandzel, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Prace prowadzone są etapami, aby utrudnienia w ruchu były jak najmniejsze. Kierowcy muszą jednak liczyć się z pewnymi niedogodnościami, spowodowanymi zwężeniem dróg.

– Dzięki temu systemowi usprawniona zostanie komunikacja poprzez akomodację sygnałów świetlnych do natężenia ruchu – wyjaśnia Igor Pieńkos z MZDiM.
Wideodetekcja (wykrywanie sygnałów, zdarzeń) działa na zasadzie przetwarzania przez moduły wideodetektorów obrazu dostarczanego przez kamery zainstalowane w pasie drogowym lub na skrzyżowaniu. Dokonują one podziału obrazu na piksele, a następnie analizując poszczególne klatki “filmu” z kamer wykrywają zmiany obrazu wywołane pojawianiem się pojazdów w zadeklarowanych obszarach obrazu.

Całkowita kwota przedsięwzięcia wynosi 1 mln 336 tys. zł. Wykonana zostanie również m.in. budowa przyłączy elektroenergetycznych, montaż konstrukcji wsporczych, przycisków zgłoszeniowych, przepustów kablowych pod jezdniami, budowa studni kablowych i ułożenie rur osłonowych oraz odtworzenie nawierzchni jezdni i chodników.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~zibi 5-10-2007 12:08
Nie wiem, czy ktoś pamięta, ale jak budowano odcinek obwodnicy od ul. Grunwaldzkiej do ul. Sobieskiego wiele razy mówiono, że na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II z Grunwaldzką powstanie inteligentna sygnalizacja świetlna. Mówiono... Efekt – żadnej sygnalizacji inteligentnej nie ma, za to korki coraz większe... Uważam, że właśnie na tym skrzyżowaniu najbardziej przydałaby się taka sygnalizacja. Na skrzyżowaniach, gdzie jest ona obecnie instalowana nie ma aż takich korków... Sam jestem ciekaw, jak to się sprawdzi "w praniu"
~pożyjemy zobaczymy 5-10-2007 12:13
Od "inteligentnej" sygnalizacji nie będzie, niestety, mniej samochodów czy pieszych. Sygnalizacja interwałowa (aktualna) powoduje zazwyczaj zwolnienie się miejsca na następnych skrzyżowaniach, tak aby przyjąć nowe pojazdy. Sygnalizacja "inteligentna" będzie dłużej utrzymywała potoki o większym natężeniu, ale konsekwencją będzie to, że samochody nie będą się mogły pomieścić na kolejnych skrzyżowaniach. Tak przynajmniej mówią fachowcy. Bardzo chciałbym się mylić, ale sądzę, że nowa sygnalizacja przyniesie więcej zamieszania niż korzyści. A za tą cenę można by wymienić pewnie wszystkie stare sterowniki w mieście działające w systemie tradycyjnym. Podobny inteligentny system funkcjonuje na ul. Kruszwickiej (przy MZK). Żeby wyjechać z Kruszwickiej w Wolności trzeba czekać czasami i 10 minut. I to nie tylko na lewoskręt, ale i w prawo. Niezależnie czy ul. Wolności coś jedzie, czy nie. Ci, którzy często tam jeżdżą mówią, że najlepiej wysiąść z samochodu i wcisnąć przycisk dla pieszych. Zaraz jest zielone.
~Sobieszowianin 5-10-2007 14:34
Sygnalizacja świetlna z wideodetektorami by się przydała na skrzyżowaniu ulic Wolności z Placem Niepodległości oraz na całym Placu Niepodległości. Również owa sygnalizacja świetlna z z wideodetektorami zdałaby egzamin na skrzyżowaniu ulic Mostowej z Jana Pawła II i Grunwaldzką, jak i na samym Podwalu.
~mama Patola 5-10-2007 16:08
Sobieszowianin.......dziecko poproś mamusie niech zaprowadzi Cie do lekarza(do dobrego) jesteś napewno chory.
~Sobieszowianin 5-10-2007 17:20
Do 05–10–2007 16:08 | mama Patola: Sama idź do lekarza pusto babko. Do redakcji: Ponoć nie zamieszczacie obraźliwych komentarzy, a je zamieszczacie. Pewnie robicie to tak, że akceptujecie wszystkie komentarze...
~zloty666 5-10-2007 19:55
pożyjemy – zobaczymy ! ! !
~Emeryt 6-10-2007 23:58
Oooo – już zaczyna sie wydawanie pieniędzy publicznych – byle szybko, byle jak... Czyżby kogoś odwołać mieli? Dziury łatajcie w drogach P. Wandzel i parkingów więcej zrobić dla aut a nie kosmos tu za publiczne pieniądze wymyślać zza biurka. Dobrze powiedział tam wyżej gość, że aut nie ubędzie od tych świateł – ale jak spierniczysz to już za swoje powinieneś poprawić. A spierniczysz to pewnik – jak z durnymi słupami na środku drogi oraz znakami powbijanymi na środku chodników.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group