Czwartek, 29 lutego
Imieniny: Lutosława, Romana
Czytających: 5311
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Święta jasne i kolorowe

Niedziela, 27 grudnia 2009, 9:06
Aktualizacja: 13:48
Autor: Karolina
REGION JELENIOGÓRSKI: Święta jasne i kolorowe
Fot. Monika Ruczkowska
Dziś kolejna odsłona II Karkonoskiego Festiwalu Światła. Iluminacje pojawią się w większości miast Kotliny Jeleniogórskiej. O szczególne oświetlenie poszczególnych posesji dbają także mieszkańcy mniejszych i większych miejscowości w miarę swoich możliwości.

Większość latarni w Szklarskiej Porębie zdobią kolorowe świąteczne dekoracje, w kształcie gwiazd czy choinek. Już dziś rozpocznie się tam II Karkonoski Festiwal Światła. Jest to ponadregionalne wydarzenie, które ma na celu podkreślenie walorów przyrodniczych i architektonicznych Kotliny Jeleniogórskiej. Do 24 grudnia były prezentowane wyłącznie iluminacje świąteczne. Mieszkańcy i goście Jeleniej Góry, Karpacza, Kowar, Piechowic, Szklarskiej Poręby i Wojanowa będą mogli podziwiać także oświetlenie eventowe.

Pomysłodawcy imprezy pragną zaprezentować znane na co dzień otoczenie w odmiennym, czarodziejskim blasku dzięki światłu, które czyni cuda. Mają oni nadzieję, że to wydarzenie stanie się w przyszłości wizytówką Kotliny Jeleniogórskiej i przyciągnie turystów zarówno z Polski, jak i zza granicy. Festiwal potrwa do 10 stycznia 2010 r. i zakończy się „Światełkiem do nieba dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” w Jeleniej Górze.

Świąteczne dekoracje są niczym tęcza, kolorowe i magiczne. Modnie ubrana choinka odznacza się popularnymi barwami w danym sezonie. Było już złoto, srebro, czerwień czy nawet granat. Prawdziwa rewolucja nie ominęła także dekoracji zewnętrznych.

Dawniej nasze domy przyozdabiały świąteczne światełka, czasami jednokolorowe, innym razem migające. Zwyczaj przejęliśmy od naszych zachodnich sąsiadów, którzy są mistrzami w tym temacie. Dzisiaj z dachu zwisają sztuczne sople, w oknach mienią się kolorami tęczy przeróżne świąteczne ozdoby, choinki w ogrodzie przyozdabiają liczne światełka, tuż obok stoi podświetlany bałwan, a po balkonie wdrapuje się rzeczywistych rozmiarów Mikołaj.

Oświetlone domy i ogrody cieszą oko, szczególnie wieczorową porą. – Robimy to dla naszych dzieci, które są zauroczone tymi wszystkimi ozdobami – opowiada zwolenniczka tego typu dekoracji świątecznych. W tym szczególnym czasie rozświetlane są także całe miasta. Nietypowe światło wyróżnia też posesje na terenie wsi. Pani Monika Rutkowska z Kromnowa zadbała, aby dom, w którym mieszka, podczas świąt Bożego Narodzenia wyglądał szczególnie.

Kolorowe świąteczne oświetlenie przyciąga uwagę i robi wrażenie. Dla każdego z nas czas Bożego Narodzenia kojarzy się z różnymi rzeczami. Coraz trudniej o tzw. białe święta, ponieważ śniegu jest jak na lekarstwo, nawet wysoko w polskich górach. Magiczny i wyjątkowy nastrój świąt tworzymy my sami, a ich kolor jest jak tęcza. Metaforyczne barwy naszych serc, które ofiarujemy najbliższym i przyjaciołom, nie posiadają jednego, modnego koloru.

Czytelników, którzy chcą się pochwalić swoją bożonarodzeniową iluminacją, prosimy o przesyłanie zdjęć na adres: redakcja@jelonka.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
2148
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
11%
Lewice
8%
PiS
25%
PO
34%
Trzecią drogę
8%
Innych
7%
 
Głos ulicy
Czy popieramy protesty rolników?
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Pierwsze zdjęcie zrobiłem poczciwą Smieną
 
112
Wypiła pół whisky i wsiadła za kółko
 
Turystyka
Kluski karkonoskie za 43 zł
 
Aktualności
Nowy dyrektor Książnicy Karkonoskiej
 
Aktualności
Policjantka Ania na szklanym ekranie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group