Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 4166
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/REGION: Świątynia na Śnieżce odzyska dawny blask

Piątek, 21 sierpnia 2009, 8:35
Aktualizacja: 14:00
Autor: Ania
JELENIA GÓRA/REGION: Świątynia na Śnieżce odzyska dawny blask
Fot. Ania
Kaplica pw. Świętego Wawrzyńca na Śnieżce w ciągu najbliższych dwóch lat zostanie wyremontowana.
130 tysięcy złotych na ten cel parafia dostanie z Urzędu Marszałkowskiego. – Cały koszt remontu wyniesie 260 tys. złotych, dlatego też część pieniędzy musimy zabezpieczyć z środków własnych – mówi ks. proboszcz parafii pw. Nawiedzenia NMP w Karpaczu, Zenon Stoń.

W tym roku rozpocznie się pierwszy etap prac budowlanych, natomiast w 2010 drugi. Ma on objąć całą kaplicę. Obiekt od początku swego istnienia remontowany był kilkakrotnie. Wybudowano go w 1655 r. na zlecenie hrabiego Schaffgotscha. Był on pierwszym kościołem filialnym Miłkowa. Ołtarz przywieziono z Krzeszowa. Kaplicę poświęcono czci Matki Najświętszej, św. Józefa, św. Jana Chrzciciela, św. Krystofera, św. Wawrzyńca i św. Jadwigi.

W późniejszym okresie kaplica uległa poważnym uszkodzeniom, w tym dwa razy w skutek uderzenia pioruna. W późniejszym czasie świątynia została wyremontowana. Cystersi z Cieplic pięć razy w ciągu roku odprawiali w niej msze, w drugiej połowie XVIII wieku, trzy razy w roku. Corocznie odbywało się także nabożeństwo w dniu św. Wawrzyńca. W latach 1778-1779 w wyniku rozruchów na Śnieżce, z udziałem zbrojnych oddziałów księcia Harracha i Schaffgotschów kaplica została bardzo zniszczona. Natomiast w 1812 roku skradziono jej całe wnętrze. Wtedy też postanowiono zorganizować w niej gospodę, w której goście mogli przenocować. Doprowadziło to obiekt do jeszcze gorszego stanu. W 1862 roku kaplicę udało się odbudować, dzięki staraniom hrabiego Schaffgotscha. Po zakończeniu prac budowlanych odprawiono w niej pontyfikalną sumę, która od tego czasu odbywała się regularnie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1034
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group