Niedziela, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 10067
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Światowy Dzień Turystyki: wyróżnienie dla KSON–u

Wtorek, 6 października 2020, 12:44
Aktualizacja: 12:46
Autor: Jan Muraszko/KSON
Jelenia Góra: Światowy Dzień Turystyki: wyróżnienie dla KSON–u
Fot. Archiwum KSON
Na terenie Targów Poznańskich w pawilonie „Ziemia” spotkało się ponad 150 działaczy turystycznych, przedsiębiorców branży i dziennikarzy w ramach obchodów Światowego Dnia Turystyki.

Polska Organizacja Turystyczna rozstrzygnęła konkursy na „dziennikarstwo turystyczne”. Rola mediów w odkrywaniu i popularyzacji godnych zwiedzenia, a nie zawsze rozpoznawalnych atrakcji turystycznych, jest nie do pominięcia. Nagrody dziennikarskie za tę formę popularyzacji regionów otrzymali: Leszek Sadkowski za reportaż „Szlakiem wielkopolskich parowozów- atrakcje nie tylko dla miłośników kolei”, Magdalena Zbylut-Wiśniewska z Radia Kraków, otrzymała nagrodę za jeden z odcinków audycji Skarby Małopolski. Kolejne wyróżnienie otrzymał Jan Ulicki, specjalizujący się w fotografii dalekich odległości, a jego zdjęcie pokazuje samolot podchodzący do lądowania na tle Tatr. Fotografię wykonano z odległości ponad 100 km. Wyróżniono także Adama Pachurę z Telewizji Sudecka, za materiał ukazujący góry Sowie, czyli wyjątkowe miejsce na mapie Dolnego Śląska, idealne dla turystów lubiących ciszę, spokój oraz piesze wędrówki.

Rozdano również 17 odznaczeń za zasługi w rozwoju polskiej turystyki, które wręczył sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Andrzej Gut-Mostowy. Pośród wyróżnionych znaleźli się organizatorzy turystyki tacy, jak PKP Intercity czy PKS „POLONUS”, wyróżniono również organizacje i osoby zajmujące się upowszechnianiem turystyki dla seniorów i osób niepełnosprawnych wśród których znalazł się również Karkonoski Sejmik Osób niepełnosprawnych.

W trakcie obchodów Światowego Dnia Turystyki wielkopolscy gastronomicy zaproponowali „wariacje na temat kuchni poznańskiej”. Można było spróbować zapomnianych już potraw tj. gzik z pyrami, ślepe ryby, czyli wariacje na temat zupy ziemniaczanej i tradycyjną już gęsinę z modrą kapustą. Autorzy tych dzieł - młodzi poznańscy szefowie kuchni i gastronomicy, laureaci wielu międzynarodowych konkursów kulinarnych, barwnie opowiadali o swojej pasji tworzenia wiktualiów, a czas na posiłek przypomniał stare wielkopolskie tradycje, że obiad był wydarzeniem rodzinnym i nie musiał trwać jak dzisiaj 10 minut.

Myślimy - mówi prezes KSON-u Stanisław Schubert - aby wspólnie z karkonoskimi gastronomikami zaprezentować regionalną kuchnię, która dopełni ofertę turystyczną nadal bardzo atrakcyjnej Kotliny Jeleniogórskiej. W KSON-ie również aktywnie pracuje zespół regionalistów, rzemieślników, handlowców i przewodników wypracowując metodę na wytwarzanie i dystrybucję regionalnej pamiątki z Karkonoszy, która mogłaby z czasem zastąpić podhalańskie kapelusze i ciupagi z napisem made in China sprzedawane pod Śnieżką.

Zespół regionalistów pracuje również nad przygotowaniem „zeszytów regionalnych” tj. kompendium wiedzy dotyczącej historii, geografii, przyrody i kultury Kotliny Jeleniogórskiej, które mogłyby być rozpowszechniane w placówkach oświatowych, przyczyniać się do budowania tożsamości mieszkańców z ziemią jeleniogórską.

Twoja reakcja na artykuł?

5
56%
Cieszy
1
11%
Hahaha
1
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
22%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
848
Tak
21%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group