Poniedziałek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 5762
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Światowej sławy jazzmanka w JCK

Wtorek, 10 lutego 2009, 18:24
Aktualizacja: Środa, 18 lutego 2009, 9:17
Autor: Ania
Jelenia Góra: Światowej sławy jazzmanka w JCK
Fot. Organizator
Grażyna Auguścik, jedna z najbardziej kreatywnych wokalistek międzynarodowej sceny jazzowej wystąpi w sali Jeleniogórskiego Centrum Kultury 18 lutego o godzinie 19.00. Będzie to wyjątkowej rangi wydarzenie muzyczne, której wysoki poziom artystyczny gwarantuje sama wokalistka, jak i Kurt Rosenwinkel, znany i ceniony gitarzysta jazzowy.

Mieszka w Słupsku, jej rodzinnym mieście, ale koncertuje w całej Polsce i za granicą. Śpiewu uczyła się m. in. w Berklee College w Bostonie, który ukończyła w 1992 roku. Natomiast tajniki gry na gitarze poznawała w szkole muzycznej w Słupsku.

Pierwszy raz wystąpiła jako wokalistka w 1977 roku na festiwalach piosenki w Toruniu i w Opolu. W 1979 roku zdobyła główną nagrodę w konkursie debiutów w Opolu. Nagrodzono ją także w 1981 roku na festiwalu piosenki studenckiej w Krakowie oraz jazzu tradycyjnego „Złota Tarka” w Warszawie.

Do USA wyjechała w 1988 roku, gdzie występowała ze światowej sławy artystami: Michałem Urbaniakiem i Urszulą Dudziak, Jimem Hallem, Michaelem Breckerem i Randy Breckerem, Johnem Medeskim czy Patricią Barber. W Polsce współpracowała m. in. z The Cracow Klezmer Band W latach 2002, 2003, 2004 i 2006 Jazz Forum Magazine uznał ją za najlepszą wokalistkę jazzową. Od 1994 roku mieszka na stałe w Chicago.

Koncert w Jeleniej Górze to doskonała okazja do usłyszenia jazzu najwyższej próby. Prócz Kurta Resenwinkela, grającego na gitarze wystąpią: Jarek Bester na akordeonie, Matthew Scott Ulery na kontrabasie i Jon Deitemyer na perkusji.

- Jako gość specjalny zagra z nami Kurt Rosenwinkel. Według mnie to następca największych gitarzystów jazzowych panujących na scenie jazzowej od kilku pokoleń, o którym świat już wie, a do nas jego muzyka dociera zbyt wolno – mówi Grażyna Auguścik - Na razie znają go ludzie śledzący amerykańską scenę jazzową. Jest też liderem quintetu z Bradem Mehldau i Joshua Rodmanem, to również znakomity kompozytor, aranżer, oryginalne brzmienie gitary jazzowej. Cieszę się, że znalazł czas na koncerty z nami .

Ciekawostką wydarzenia jest to, że amerykańscy muzycy będą wykonywali utwory polskich artystów. Zagrają kompozycje Andrzeja Kurylewicza oraz Wandy Warskiej. W ten sposób Grażyna Auguścik chce oddać hołd tym wielkim artystom oraz wypromować ich utwory, bo stworzyli oni ponadczasową muzykę, która stanowi nierozerwalną część polskiej kultury. Zabrzmią też kompozycje Nicka Drake’a, nieżyjącego już kompozytora i autora wielu tekstów pokolenia lat 30. Jego muzyka zachwyca publiczność również i dzisiaj.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group