Niedziela, 25 lutego
Imieniny: Cezarego, Wiktora
Czytających: 11848
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Światłowód dla firm. Jaki wybrać w Jeleniej Górze?

Środa, 1 marca 2023, 13:30
Aktualizacja: 13:33
Autor: ts
Jelenia Góra: Światłowód dla firm. Jaki wybrać w Jeleniej Górze?
Fot. ts
Stoisz przed wyzwaniem wyboru firmowego internetu? Jeśli nie posiadasz rozeznania w technologiach dostępu do sieci, może być Ci trudno podjąć dobrą decyzję. Trzeba wziąć pod uwagę rozmaite czynniki, w szczególności szybkość łącza, koszt wdrożenia usługi, miesięczne opłaty, łatwość instalacji, długość umowy czy awaryjność technologii. Zanim podpiszesz umowę z pierwszym lepszym operatorem światłowodowym (bo przecież światłowód na pewno jest najlepszą opcją), zastanów się, czy wybierasz najkorzystniejsze rozwiązanie dla swojej firmy.

Światłowód może, ale nie musi oznaczać najszybszego internetu


Otrzymałeś wiele ofert od operatorów działających na terenie Jeleniej Góry, więc przystępujesz do selekcji. Jeśli Twoim priorytetem jest szybkość łącza, możemy się założyć, że Twoją uwagę od razu przykuje internet światłowodowy. Światłowód przedstawiany jest w mediach jako najszybsza z dostępnych na rynku technologii, więc skoro szybciej się nie da, to wybór wydaje się oczywisty... Do tego przedstawiciel handlowy operatora opowiada o kosmicznych prędkościach i niezrównanym komforcie pracy, a na potwierdzenie swoich słów dostarcza Ci wyniki badań szybkości. Oczywiście nie wspomina, że testy takie przeprowadzane są w warunkach laboratoryjnych, a nie w warunkach rzeczywistej eksploatacji, w konkretnej (czytaj: Twojej) lokalizacji. Potem okazuje się, że światłowód nie działa tak, jak Ci obiecywano, bo np. obecny stan infrastruktury na to nie pozwala. Niby korzystasz z supernowoczesnej technologii, a jednak narzekasz... I sporo za to płacisz.

Realne koszty podłączenia światłowodu w firmie


Słuchając o samych korzyściach z posiadania światłowodu w firmie, łatwo przeoczyć wady i zapomnieć, by dokładnie wczytać się w warunki umowy. Zwłaszcza w punkty opisujące wszystkie koszty. Oferta na światłowód może zawierać przyłączenie w bardzo niskiej cenie lub za symboliczną złotówkę, co wydaje się całkiem kuszącą propozycją, bo wdrożenie infrastruktury światłowodowej potrafi kosztować majątek. Gdzie zatem jest haczyk? Mogą się nim okazać bardzo wysokie opłaty miesięczne. Często jest tak, że na początku umowy korzystasz z preferencyjnych stawek, a po kilku miesiącach płacisz już bajońskie sumy. Przeglądając oferty operatorów, można natrafić na jeszcze jedną praktykę - opłaty miesięczne są niskie, ale za to podłączenie światłowodu kosztuje krocie. Do tego po drodze wychodzą dodatkowe, nierzadko spore koszty, np. remontu siedziby i doprowadzenia działki firmowej do względnego porządku. „Nagrodą” za atrakcyjne warunki podłączenia i korzystania z usługi bywają też długoterminowe umowy, uzależniające przedsiębiorcę od jednej firmy operatorskiej na wiele lat. Z czasem jakość łącza spada, pomoc techniczna kuleje, a zerwanie współpracy z operatorem nie wchodzi w grę, bo zapisy umowy przewidują ogromne kary pieniężne. A chyba żaden mikro czy mały przedsiębiorca nie chce sporu sądowego ze znacznie silniejszym od siebie podmiotem.

Trudność instalacji tradycyjnego światłowodu


Łatwość instalacji to jeden z najważniejszych czynników, jakie trzeba wziąć pod uwagę, wybierając internet firmowy. Tradycyjny internet światłowodowy najczęściej układany jest techniką napowietrzną lub techniką przepustów podziemnych. Wdrożenie infrastruktury kablowej wymaga sporych nakładów finansowych oraz znaczącej ingerencji w budynek firmowy i nierzadko także w przestrzeń wokół niego (wykopy bywają naprawdę spore). Powinieneś mieć świadomość, że podłączenie światłowodu przewodowego wiąże się z ryzykiem kosztownego i uciążliwego remontu.

Skoro są kable, to jest ryzyko awarii


Nie daj się nabrać na to, że tradycyjny internet światłowodowy, układany techniką napowietrzną lub przepustów podziemnych, jest rozwiązaniem bezawaryjnym. Okablowanie, czy to wiszące, czy zakopane, stosunkowo łatwo ulega uszkodzeniom. Kable mogą zostać zerwane podczas ulew, wichur i burz, wyrwane z ziemi w czasie prac budowlanych, przegryzione przez zwierzęta itp. Naprawa uszkodzonego okablowania jest niemal zawsze skomplikowana. Do tego ekipy techniczne nieszczególnie się spieszą. Przez awarię kabli firma może zostać odcięta od sieci na długie godziny, a nawet dni. Dla wielu przedsiębiorców brak internetu oznacza paraliż, ogromne straty finansowe i poważne straty wizerunkowe. Oprócz wysokiej awaryjności, istotnym problemem w przypadku światłowodu kablowego są spory sądowe dotyczące prawa własności do gruntów i słupów.

Czy istnieje światłowód bezprzewodowy?


Skoro największym problemem tradycyjnego światłowodu są kable, to dlaczego żaden operator nie wpadł na to, żeby zastąpić infrastrukturę kablową jakąś technologią bezprzewodową? Zaskoczymy Cię – wpadł. Operatorem, który w swojej ofercie posiada bezprzewodowy internet światłowodowy, jest dolnośląska firma Internet Service Provider Airmax Jelenia Góra, działająca na jeleniogórskim rynku usług telekomunikacyjnych od wielu lat. Dostarczana przez nią technologia AirFiber jest z powodzeniem wykorzystywana przez przedsiębiorstwa i instytucje z różnych miast Dolnego Śląska i Wielkopolski. Niedawno operator objął pełnym zasięgiem Jelenią Górę i okolice. AirFiber to w 100% bezprzewodowy internet światłowodowy, bezproblemowy w instalacji, prosty w obsłudze, bezawaryjny, ultraszybki i dostarczany na uczciwych, transparentnych warunkach. Bez stosowania infrastruktury kablowej umożliwia uzyskiwanie prędkości transmisji danych na poziomie... 15 Gb, a nawet więcej! I co ważne, umowa jest skonstruowana tak, by nie związywać Cię z operatorem na długie lata.

Technologia bezprzewodowego światłowodu – jak to działa?


AirFiber działa w oparciu o rozwiązania radiowe. To zupełnie nowa, rewolucyjna technologia klatek radiowych, wykorzystująca stacjonarne łącza szerokopasmowe. Użytkownik korzysta z tak samo wysokich prędkości i podobnych rozwiązań, jak oferowane przez tradycyjnych dostawców usług szerokopasmowych. AirFiber wykorzystuje wysokie częstotliwości do tworzenia całkowitego wewnętrznego odbicia w gazie atmosferycznym. Powietrze pełni rolę swoistego kabla światłowodowego. Zastosowanie pasm 60 GHz do transmisji danych eliminuje problem interferencji. Dzieje się tak za sprawą unikatowych właściwości tlenu cząsteczkowego w powietrzu. W tym paśmie częstotliwości sygnał radiowy porusza się tak jak kabel światłowodowy, w którym fala radiowa odbija się od ścianek wąskiej rurki refleksyjnej.

Gdzie sprawdzi się bezprzewodowy internet światłowodowy?


Technologia AirFiber rekomendowana jest firmom i instytucjom z Jeleniej Góry i miast ościennych, które oprócz gigabitowych przepustowości oczekują ciągłej transmisji, profesjonalnej, błyskawicznie reagującej pomocy technicznej oraz bezproblemowej instalacji. Operator deklaruje podłączenie światłowodu w ciągu zaledwie 48h od momentu zamówienia. AirFiber to internet ultraszybki, maksymalnie stabilny, bezawaryjny, całkowicie odporny na warunki atmosferyczne, z rekordowo niskim pingiem i stałymi adresami IP do dyspozycji klienta. Czy warto? Na pewno warto się przekonać. W internecie znaleźć można proste w użyciu narzędzia typu speed test, tzw. test prędkości internetu, które są chętnie wykorzystywane są do pomiaru prędkości internetu zarówno przez specjalistów jak i zwykłych użytkowników Internetu. Działanie światłowodu AirFiber można przetestować w warunkach rzeczywistych, czyli w swojej firmie. Operator oferuje darmowy i niezobowiązujący okres próbny przed podpisaniem umowy.

Twoja reakcja na artykuł?

2
67%
Cieszy
1
33%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1720
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
25%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
8%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Pierwsze zdjęcie zrobiłem poczciwą Smieną
 
Karkonosze
Sztuczne płuca po wycieczce na Śnieżkę
 
Aktualności
Licytowali w KANS
 
Aktualności
Dziury na Zabobrzu – artyści przewracają się w grobach
 
Piłka nożna
Awans Karkonoszy i piękny, okrągły jubileusz!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group