Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 5179
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Światło pamięci

Wtorek, 31 października 2006, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 31 października 2006, 20:58
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Światło pamięci
Fot. rylit
Tablicę upamiętniającą istnienie cmentarza przy kościele Zbawiciela w Cieplicach odsłonił w poniedziałek biskup diecezji wrocławskiej kościoła ewangelicko-augsburskiego ks. Ryszard Bogusz.

Uczynił to w przededniu ważnego dla ewangelików święta, rocznicy ogłoszenia przez Marcina Lutra 95 tez, w których potępiał – między innymi – handel odpustami. Miało to miejsce 31 października 1517 roku.

Tablica wskazuje, że do lat 70-tych ubiegłego wieku na przykościelnym placu, gdzie dziś jest parking, był cmentarz dawnych ewangelickich mieszkańców Cieplic. Później nekropolię zlikwidowano, ale nie zadbano o ekshumację szczątków ciepliczan. Spoczywają tam do dziś.

Kilka tygodni temu ks. Wiesław Suchorab, proboszcz parafii Zbawiciela, zadbał o postawienie tzw. Latarni Pamięci, której światło zasilane gazem zapala się 31 października i płonie do 1 listopada. Latarnia, której lampa ma także elektryczne źródło zasilaniam, była niegdyś ozdobą parku w Bukowcu.

Teraz stoi w Cieplicach, otoczona zabytkowymi słupkami i łańcuchami przeniesionymi sprzed pałacu Schaffgotschów.

Poniedziałkowa uroczystość została poprzedzona nabożeństwem. Ewangelicy nie obchodzą Wszystkich Świętych, choć mają zwyczaj odwiedzania w tym dniu grobów bliskich.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group