Wtorek, 5 marca
Imieniny: Adriana, Oliwii
Czytających: 10333
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Św. Wawrzyniec patronem Karpacza

Poniedziałek, 13 sierpnia 2018, 16:30
Aktualizacja: Czwartek, 16 sierpnia 2018, 17:05
Autor: Paweł Guszała
Karpacz: Św. Wawrzyniec patronem Karpacza
Fot. UM Karpacz
Od wczoraj (12.08.) Karpacz ma swojego patrona – św. Wawrzyńca. Usankcjonowanie tego wyboru odbyło się w miejscowej szkole podstawowej w trakcie uroczystej sesji Rady Miasta.

Wczorajsza decyzja była zwieńczeniem 2-letnich starań władz miasta, radnych i mieszkańców. Starań trudnych, ponieważ aby św. Wawrzyniec mógł zostać patronem Karpacza, zgodę musiała wyrazić Stolica Apostolska. W końcu udało się i formalności dopełniono podczas wczorajszej uroczystej sesji Rady Miasta. Z tej okazji zaproszeni zostali m.in. mieszkańcy, przedstawiciele kościoła, z bp. Zbigniewem Kiernikowskim na czele, władze samorządu wojewódzkiego oraz przedstawiciele Sejmu i Senatu RP.

W Karpaczu zdecydowano się na taki krok wzorem innych polskich miast, a najbliższa serc karpaczan była postać św. Wawrzyńca. W końcu jest to patron przewodników sudeckich oraz ratowników górskich, który na Śnieżce od wielu ma nawet kaplice swojego imienia.

- Inicjatywa wyszła od grupy radnych i parafian – wspomina Radosław Jęcek, burmistrz Karpacza – później tę propozycję konsultowaliśmy z mieszkańcami. Procedury nadzorował ksiądz proboszcz. Później podjęliśmy uchwałę o wyrażeniu woli, przekazaliśmy wszystkie dokumenty do Watykanu, a w tzw. międzyczasie odbyło się mnóstwo spotkań i debat. To wszystko zakończyła dzisiejsza uroczysta sesja.

W jej trakcie odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały o ustanowienie św. Wawrzyńca patronem Karpacza. To była już tylko formalność, oczywiście wszyscy radni byli „za”. Uchwała weszła w życie z dniem jej przyjęcia.

- Życzę, aby upowszechnienie tego patrona stało się jak najbardziej szerokie, zarówno w świadomości mieszkańców jak i przyjeżdżających tu turystów, żeby nieśli przesłanie związane z osobą świętego w różne zakątki naszego globu – mówi bp Zbigniew Kiernikowski z Diecezji Legnickiej.

Ukoronowaniem tego wyjątkowego dla Karpacza dnia była plenerowa msza święta na skwerze przy ulicy Adama Mickiewicza wraz z występem chóru ekumenicznego.

Twoja reakcja na artykuł?

12
46%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
8%
Złości
11
42%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
442
Tak
66%
Nie
17%
Było blisko...
16%
 
Głos ulicy
Jednym wystarczyłoby 5, a innym 10 mało
 
Miej świadomość
Diuna 2 – czy warto zobaczyć?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
112
Motory ruszyły na drogi
 
Aktualności
Szkolenie przy Kruszwickiej
 
Aktualności
Biegali ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych
 
Piłka nożna
Skrót VIDEO z meczu Karkonoszy
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group