Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 3296
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Surowe wyroki dla sprawców oszustw

Sobota, 13 kwietnia 2013, 8:33
Aktualizacja: 8:35
Autor: 112
Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze w ostatniej dekadzie marca wydał wyrok w sprawie przeciwko dwóm byłym pracownicom Powiatowego Centrum Edukacji w Lubaniu. Była księgowa wskazanej placówki Agata D., została skazana na karę łączną 3 lat pozbawienia wolności, nadto Sąd nałożył na nią obowiązki naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonych instytucji w kwocie około 472 tysięcy złotych– z czego około 80 tysięcy solidarnie z drugą z oskarżonych.

Nadto sąd orzekł wobec Agaty D. zakaz wykonywania zawodu księgowego i prowadzenia działalności gospodarczej związanej z usługami księgowymi na okres wynoszący 4 lata. - Druga z oskarżonych, Ryszarda M., również została uznana za winną popełniania wszystkich zarzuconych jej przez prokuratora czynów. Sąd wymierzył jej karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 3 lat, oddając ją w okresie próby pod dozór kuratora, wymierzył 50 stawek dziennych grzywny przy przyjęciu wysokości jednej stawki na kwotę 20 złotych, a nadto zobowiązał solidarnie z Agatą D. do zapłaty około 80 tysięcy złotych na rzecz Powiatowego Centrum Edukacyjnego w Lubaniu – informuje zastępca prokuratora okręgowego w Jeleniej Górze Marcin Zarówny. - Wobec Ryszardy M. sąd orzekł dodatkowo tytułem środka karnego zakaz wykonywania zawodu księgowego i prowadzenia działalności gospodarczej związanej z usługami księgowymi na okres wynoszący trzy lata – dodaje.

Z kolei 29. marca br. ten sam sąd uznał 62-letniego mieszkańca Wałbrzycha Lecha R., za winnego dokonanych w okresie od kwietnia do lipca 2009 roku w Kamiennej Górze, Wałbrzychu i Warszawie trzech czynów, polegających na doprowadzeniu jednego banku i dwóch instytucji leasingowych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o łącznej wartości ponad 1 miliona 300 złotych, poprzez wyłudzanie na podstawie podrobionych dokumentów księgowych niezbędnych do zawarcia umów leasingu 6 specjalistycznych maszyn szwalniczych. Maszyny te miały zostać przeznaczone dla spółki, mającej siedzibę w Kamiennej Górze, w której imieniu występował oskarżony.
Sąd wymierzył Lechowi R. karę 3 lat pozbawienia wolności. Orzeczenie to, które nie jest prawomocne, otwiera pokrzywdzonym instytucjom drogę do dochodzenia roszczeń w postępowaniu cywilnym. Akt oskarżenia w tej sprawie w kwietniu 2012 roku skierował do Sądu Prokurator Okręgowy w Jeleniej Górze.

Ponadto w 3. kwietnia Sąd Rejonowy w Bolesławcu uznał 41-letniego Stanisława P., za winnego popełnienia łącznie 58 przestępstw, w okresie od lutego 2001 roku do stycznia 2006 roku, na terenie Bolesławca, Lwówka Śląskiego, Jeleniej Góry i innych miejscowości województwa dolnośląskiego. Sąd wymierzył oskarżonemu łączną karę sześciu lat pozbawienia wolności i grzywnę w wymiarze 500 stawek, przy przyjęciu wysokości jednej stawki na kwotę 20 złotych, a nadto druga grzywnę za przestępstwa karno-skarbowe w wymiarze 150 stawek dziennych przy przyjęciu wysokości jednej stawki na kwotę 50 złotych. Ponadto sąd orzekł wobec oskarżonego tytułem środka karnego liczne obowiązki naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonych w łącznej kwocie około 415 tysięcy 266 złotych- solidarnie z innymi osobami, które uprzednio zostały skazane w tym postępowaniu.

- Oskarżonemu zarzucono szereg czynów, polegających na dokonywaniu przy współudziale innych osób rejestracji pojazdów na podstawie podrobionych dokumentów – co stanowiło wyłudzenie poświadczenia nieprawdy, wyłudzanie kredytów na zakup tych pojazdów w oparciu o fałszywe dokumenty, zgłaszanie fikcyjnych kradzieży ubezpieczonych samochodów, nakłanianie do składania fałszywych zeznań w postępowaniach związanych ze zgłoszonymi kradzieżami pojazdów, współudział w wyłudzaniu usług telekomunikacyjnych i telefonów w oparciu o fałszywe zaświadczenia o zatrudnieniu i osiąganych dochodach, nakłanianie do wystawiania fikcyjnych faktur. Orzeczenie nie jest prawomocne. Także w tej sprawie śledztwo zostało przeprowadzone w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze – informuje Marcin Zarówny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
903
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group