Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 2380
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Superoferta nie istnieje! (komunikat)

Czwartek, 6 lipca 2017, 9:07
Aktualizacja: 9:10
Autor: UM Jelenia Góra
Jelenia Góra: Superoferta nie istnieje! (komunikat)
Fot. Archiwum
Do Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Jeleniej Górze codziennie zgłaszają się osoby, które skuszone obietnicą zmniejszonych opłat za dostawę energii elektrycznej czy gazu, przedstawioną przez odwiedzających ich domy przedstawicieli firm podpisują podsunięte im umowy. Niestety szybko okazuje się, że umowy wcale nie są korzystne, a w dodatku prowadzą do zmiany dostawcy usług, czego podpisujący umowę nie byli świadomi.

Najczęściej są to osoby starsze, które mają problem z przeczytaniem drobnego druku i w pełni polegają na słowach akwizytora.

Ze skarg konsumentów wynika, że akwizytorzy:
• przedstawiają się jako przedstawiciele dotychczasowego dostawcy energii czy gazu, bądź sugerują, że ich firma powstała ze zmiany struktury dotychczasowego dostawcy energii lub gazu,
• często nie zostawiają konsumentowi jego egzemplarza umowy lub pozostawiają egzemplarz niekompletny,
• nie przedstawiają pełnej informacji, co do płatności, skupiając się jedynie na jednej ze składowych ceny, rodząc w konsumentach przekonanie, że ich rachunki ulegną znacznemu obniżeniu, podczas gdy rzeczywistość okazuje się zupełnie odmienna.

Najczęściej konsumenci orientują się, że zmienili dostawcę energii lub gazu dopiero kiedy dotychczasowy dostawca występuje do nich o potwierdzenie zmiany, bądź kiedy dostają pierwsze rachunki na kwotę przekraczającą niemal dwukrotnie ich dotychczasowe opłaty. Niestety dzieje się to już po upływie 14 dni od dnia podpisania umowy, w ciągu których prawo daje możliwość odstąpienia od umowy, bez ponoszenia żadnych konsekwencji. W takiej sytuacji chęć pozostania z dotychczasowym dostawcą wiąże się z zerwaniem nowej umowy, a to z kolei pociąga za sobą naliczenie przewidzianej w kontrakcie kary umownej, która sięga nawet do 1,5 tys. zł

Oczywiście w dobie wolności umów każdy ma prawo do wybrania najlepszej oferty dla siebie i związania się z najbardziej mu odpowiadającym dostawcą usług. Ostrzegamy jednak przed pochopnym podejmowaniem decyzji.

Zanim podpiszecie Państwo umowę:
• nie podpisujcie niczego już, natychmiast, dajcie sobie czas na przeanalizowanie oferty,
• zweryfikujcie dane firmy (czy to na pewno jest Wasz dotychczasowy dostawca?),
• dokładnie przeczytajcie umowę, wyjaśnijcie wszelkie wątpliwości i przeanalizujcie koszty (w szczególności: jakie są warunki wypowiedzenia, czy są kary umowne, okres trwania umowy, dodatkowe opłaty i usługi),
• zadbajcie, aby egzemplarz podpisanej umowy pozostał u Was,
• pamiętajcie, że możecie odstąpić od umowy zawartej poza lokalem firmy pisemnie w terminie 14 dni od jej podpisania.

Pamiętajcie, że superoferta nie istnieje, a pośpiech jest złym doradcą. Jeśli już zdarzyło Wam się podpisać umowę, nie chowajcie jej do szuflady bez czytania, skonsultujcie treść umowy z kimś z rodziny, upewnijcie się, że na pewno chcecie zmiany dostawcy, bo jeśli nie – macie tylko 14 dni na odstąpienie od umowy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group