Czwartek, 17 czerwca
Imieniny: Alberta, Laury
Czytających: 6464
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Subtelnie i delikatnie we francuskich rytmach

Wtorek, 10 maja 2011, 9:26
Aktualizacja: 9:26
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Subtelnie i delikatnie we francuskich rytmach
Fot. Agrafka
Klasykę muzyki francuskiej i piosenki znanych francuskich kompozytorów zaprezentowali w minioną niedzielę w Pałacu Staniszów pianistka i śpiewaczka Magdalena Żuk i skrzypek Bernard Kulik. Koncert „Jaime la vie” zorganizowany był przez Fundację Forum Staniszów.

Muzycy zachwycali licznie zgromadzoną publiczność rozmaitymi utworami, których wspólnym mianownikiem była Francja. Zabrzmiały, między innymi, "Que reste-t-il de nos amours" Ch. Trenet’a, "Les Berceaux " G. Fauré’a, czy też "J'aime la vie" F. Chopina. Prawdziwą i niepowtarzalna gratką dla miłośników muzyki francuskiej było wykonanie utworu "Pour lui" Fryderyka Chopina w nowej aranżacji Magdaleny Żuk.

Magdalena Żuk w 2007 roku wystąpiła w filmie Phillippe Allante „Histoire du Look - Journées Romantiques”, dla francusko-niemieckiej telewizji ARTE, grając rolę pianistki, uczennicy Fryderyka Chopina. Premierowy pokaz filmu odbył się w Cinema Etoile w Paryżu. Zagrała także w najnowszym filmie Marcina Wrony p.t. Chrzest w 2010 roku i Jana Komasy p.t. Sala Samobójców w 2011 roku. Wykonanie Mazurka op. 17 no 1 F. Chopina ukazało się na ścieżce dźwiękowej z filmu. Magdalena Żuk wystąpiła w wokalizie argentyńskiego kompozytora i bandeonisty Carlosa Libedinskiego „Gente que si” w najnowszym filmie Wiesława Saniewskiego p.t.„Wygrany” w 2011 roku.

Jest stypendystką The Royal College of Music w Londynie, gdzie otrzymała nagrody The Richard Carne Award i Pro Musica Award. W 2008 roku zdobyła Nagrodę The Ann Driver Award, przyznawaną w Anglii dla wybitnie utalentowanych młodych artystów. Uroczyście otworzyła i zamknęła Rok Chopinowski 2010/2011 we Francji: recitalem w Kościele Św. Magdaleny w Paryżu, z okazji Urodzin Fryderyka Chopina, koncertem e-moll F. Chopina z Orchestre Symphonique du Conservatoire Chopin à Paris i w wersji z kwartetem smyczkowym z muzykami Orchestre Philharmonique de Radio France w Ambasadzie Polski w Paryżu, z udziałem Ministrów Spraw Zagranicznych Polski i Francji.

Najbliższe koncerty Magdaleny Żuk to występy w Buenos Aires w Argentynie i w Anglii. Artystka została również zaproszona na tournée po Japonii, pod honorowym patronatem największej gazety japońskiej „The Mainichi News”.

Bertrand Kulik rozpoczął grę na skrzypcach już w wieku 5 lat z Alexis Gotkowski. Był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. Współpracuje regularnie z wieloma orkiestrami: l’Orchestre Philharmonique de Radio France, l’Orchestre des choeurs de la Cité, l’Orchestre Ostinato, l’Ensemble Bonzaï, l’Ensemble Métamorphose, l’Ensemble EDGEDE. Swoje doświadczenie zdobył pracując podczas wielu warsztatów z wybitnymi profesorami, takimi jak: Gérard Jarry z Akademii Muzycznej w Rambouillet, Roland Daugareil z l'Académie de Biarritz, Guy Comental z Nantes, Catherine Courtois z Conques i Marie-Annick Nicolas.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group