Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 3891
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzały przed Pałacem Książęcym we Wleniu

Wiadomości: Region
Wtorek, 29 listopada 2016, 7:52
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Użyczone
Do Pałacu Książęcego we Wleniu zjechali w weekend członkowie Dolnośląskiego Towarzystwa Miłośników Zabytków. Była to okazja nie tylko do wspomnień z poprzednich spotkań, ale także do zobaczenia jak dużo pracy włożyli w odnowienie obiektu jego właściciele Bożena i Sławek Osieccy.

Pałac, z obiektu przeznaczonego do wyburzenia, stał się perełką wśród podobnych obiektów na Dolnym Śląsku. Dowodem tego I nagroda w plebiscycie Wielkie Odkrywanie Dolnego Śląska 2016 na najlepszy pensjonat.

Ponieważ członkowie DTMZ byli tu już nieraz, postanowili z samego rana w sobotę wybrać się na objazd po okolicznych miejscowościach. Na początek jednak skorzystali z zaproszenia Maćka Malinowskiego, który zaprosił wszystkich do swojego pałacu w Czernicy. Obiekt ten jest zupełnie inny od pałacu we Wleniu. Przede wszystkim jest znacznie większy. Zainwestowane pieniądze pozwoliły na wyremontowanie znacznej części budowli. Pozostałe części są albo w trakcie prac remontowych, albo zabezpieczających.

Obiekt ten, zniszczony w poprzednich latach, dzięki nabyciu go przez kolejnego pasjonata, powraca do świetności. Dzięki częściowemu wykorzystaniu go na cele mieszkalne jest ogrzewany i nie popada w dalszą dewastację. Z najciekawszych komnat, które będą niebawem odzyskiwały swój blask jest sala balowa z niesamowitą akustyką, pozwalająca na koncerty operowe oraz kaplica zamykana oryginalnymi metalowymi drzwiami mającymi kilkaset lat. Znajdujące się tu malowidła na ścianach i suficie oraz przepiękny piec kaflowy powodują, że każdy kto tu wejdzie czuje się malutki. Wszystko bowiem co widzi przytłacza go i wprowadza w atmosferę dawnych czasów.

Kolejna miejscowość, w której znajdują się ciekawe obiekty to Maciejowiec. Największ jest tu oczywiście pałac, który został rozszabrowany pod pretekstem ratowania wyposażenia z pożaru. Szkody wyrządzone przez „ratujących” były znaczne. Całe szczęście, że właściciel podczas prac remontowych nowe stropy wykonał z żelbetu, konstrukcję dachu ze stali, a ścianki działowe z cegły bo pewnie i te elementy komuś by się przydały. Obecnie obiekt ten wymaga tak dużych nakładów finansowych, że nie wiadomo czy właściciel zdecyduje się je ponieść.

W Maciejowcu znajduje się także stary dwór, zniszczony przez poprzednich właścicieli, którzy zdjęli z niego dach i nie zabezpieczyli należycie budowli co doprowadziło do zawalenia stropów wewnętrznych. Obecnie obiekt ma nowego właściciela, który jest pełen zapału i dzięki temu już widać pozytywne efekty jego działań. Możliwe, że za parę lat znowu będzie to piękna budowla. Na razie jednak wieją tu wiatry i straszą miejscowe duchy. Najważniejsze, że jest już nowy dach.

Kolejnym odwiedzonym obiektem była tama w Pilchowicach zbudowana ponad wiek temu. Jak się okazało budowla ta jest tak solidna, że kolejne powodzie jej nie zaszkodziły. Obecnie przy tamie zorganizowano skansen urządzeń do produkcji prądu, działających tu do przeprowadzonego ostatnio remontu.

Ponieważ w listopadzie zmrok zapada bardzo wcześnie powrócono do Wlenia, gdzie obejrzano bardzo ciekawy film o Pałacu Książęcym oraz sprawdzano, jak działają pistolety na czarny proch. Widowiskowo taki strzał jest ciekawy, patrząc na ilość fruwających iskier, obłok dymu i niesamowity huk, jednak ten kto strzela z takiego pistoletu musi uważać, by siła odrzutu nie wyrwała mu ręki...

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~babcia 29-11-2016 9:04
a co to znowu za promocja? miłośnik zamków i "urywania rąk" chciał coś przekazać? dla kogo? co to za artykuł ? wycieczka z Malinowskim i jakieś skrobnięcie o DTMZ? proponuję wstąpić do pierwszego lepszego przedszkola, tam dużo wycieczek organizują, będzie dużo podobnych tematów do opisania!
~Tuiteraz 29-11-2016 11:32
Może Pan K.Tęcza bierze udział w jelonkowym konkursie?
~euro 29-11-2016 11:33
Do babcia zmień lekarza ten cie okłamuje
~??? 29-11-2016 13:36
Liczyłem na ciekawe zdjęcia opisanych budowli, a nie bandy kolesi i panienek co pstrykali sobie foty na pamiątkę. Porażka !!!
~do tu i teraz 29-11-2016 16:36
Pan K Tęcza lubi robić dym wiec możliwe.
~esteteten 29-11-2016 17:08
fajna sprawa, jak mozna sie dostac do tej grupy?? juz gdzies czytałem na temat tego stowarzyszenia.
~Magic 29-11-2016 17:27
Komuś coś nie pasuje to nie musi czytać,prosty wybór ;) Nie jesteśmy żadną bandą tylko grupą pasjonatów,którzy robią to co lubią ;) Zdjęcia z odwiedzanych obiektów zawsze są publikowane na Facebooku;) Jak ktoś ma ochotę dołączyć wystarczy poszukać Dolnośląskiego Towarzystwa Miłośników Zabytków ;)
~osta 29-11-2016 17:34
to prawda że do grupy należa ludzie z całej Polski???
~Magic 29-11-2016 18:04
tak,jesteśmy otwarci dla każdego ;)
~babcia 29-11-2016 19:25
jak wszyscy to wszyscy! babcia też!
~Diablica 29-11-2016 19:39
Grupa +- , K.Tęcza same +++ , a Babcia niech sie wnukami zajmie a nie spamuje bo to babci raczej nie wypada :) Pozdrawiam
~zołza 29-11-2016 22:14
Komuś żal tyłek ściska? Mnie się wydaje,że to fajna sprawa . Spróbuję się do nich dostać
~mirkos24 30-11-2016 8:07
Witam! Jestem z tej, jak to ktoś ujął - bandy i nie mogąc wytrzymać nerwowo po przeczytaniu paru bzdurnych spamów, chciałbym parę słów od siebie dodać. Byłem pierwszy raz na spotkaniu Towarzystwa i jestem pod wielki wrażeniem całej grupy, której motywem przewodnim jest propagowanie historii regionu DŚ, wszyscy są mocno zaangażowani w koncepcję ochrony wszelkiego rodzaju zabytków jakie ocalały i jakie można uchronić przed dewastacją i zapomnieniem. Nikt nikogo do niczego nie zmuszał, każdy z nas ma prawo robić to co lubi. Dlatego uprzejmie proszę o darowanie sobie głupich komentarzy i porównań, które tylko zaśmiecają serwer. My z DTMZ kochamy to co robimy i tak zostanie, czy się to komuś podoba czy nie....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group