Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 8280
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Strażnicy na smyczy

Środa, 29 marca 2006, 0:00
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Strażnicy na smyczy
Fot. Krzysiek
Specjalne urządzenia, przez które strażnicy miejscy muszą meldować się przełożonym z patrolowanych miejsc, są w murach kamienic śródmieścia i okolicznych ulic. Zainstalowano je także na osiedlu Zabobrze. W ten sposób dowództwo chce zdyscyplinować strażników, aby się nie obijali, ale pracowali.

Konstrukcja jest prosta. Każdy strażnik miejski jest wyposażony w elektroniczny czytnik z kodem. Urządzenie, przyłożone do odbiornika zamontowanego w ścianach budynków, przekazuje komputerową drogą do dyżurki dane strażnika i potwierdza, że był tam, gdzie został skierowany patrol.

– Jesteśmy jedną z pierwszych jednostek w kraju, która kupiła taki system – podkreśla komendant Jerzy Górniak. Zainstalowanie go wynikało z częściowego braku zaufania do strażników miejskich. – Były skargi jeleniogórzan, którzy wzywali patrol straży, a ten nie zawsze docierał na miejsce – usłyszeliśmy. Teraz już się nie wymiga.

Czytniki założono tam, gdzie najczęściej dochodziło do aktów przemocy. Ale konkretna lokalizacja to tajemnica. Ktoś mógłby się do urządzenia dobrać i je zniszczyć. A czytniki kosztują 200 złotych, zaś urządzenie przesyłające – 20 zł.
Zdaniem Jacka Winiarskiego, zastępcy komendanta SM, system się sprawdził.
– W miejscach, gdzie kiedyś potrzebne były częste interwencje, teraz jest mniej zdarzeń – podkreśla.

Jednak jeleniogórzanie mają wątpliwości, czy coś to daje.
– Nie wiem, czy to skuteczne, bo w mieście w nocy niektórzy i tak hałasują, zwłaszcza w weekendy w okolicach barów i pubów. Ze świeczką szukać tam strażnika lub policjanta – powiedziała nam jedna z mieszkanek ulicy Chełmońskiego.

Policjanci, którzy patrolują miasto, nie są wyposażeni w podobne urządzenia. Ich zakup jest planowany. Przy takich czytnikach dyżurny policjant będzie widział na komputerowej mapce, gdzie właśnie znajduje się patrol. W przypadku zdarzeń, łatwiej będzie go zlokalizować i skierować tam, gdzie się coś dzieje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group