Czwartek, 6 października
Imieniny: Artura, Brunona
Czytających: 3141
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Strażnica dla żydów

Środa, 18 stycznia 2006, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 marca 2006, 0:08
Autor: konrad
Wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk zamierza przekazać wrocławskiej gminie żydowskiej budynek po strażnicy Straży Granicznej na przełęczy Okraj.

Ma to być ekwiwalent za utracone mienie gminy we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Jednak takie rozwiązanie przekreślałoby plany Podgórzyna, by wspólnie z Karkonoskim Parkiem Narodowym uruchomić tam górskie i przyrodnicze minimuzeum oraz schronisko młodzieżowe, którego w wysokich górach nie ma ani jednego.

Pomysł, by mienie utracone we Wrocławiu oddawać na szczytach Karkonoszy wydaje się asurdalny, ale z punktu widzenia władz ulokowanych we Wrocławiu – wygodny.

Nie musimy niczego dawać Żydom we Wrocławiu i narażać się na protesty, damy opuszczony budynek, na samej granicy i jest dobrze. Ta wiadomość nie cieszy wójta Podgórzyna, Roberta Tarsę, gospodarza terenu, na którym stoi opuszczona strażnica. Wójt nawet nie został poinformowany wcześniej o planach przekazania budynku i przygotowywał się do jego przejęcia wspólnie z KPN-em.

Na razie byłą strażnicą od dwóch miesięcy opiekuje się w imieniu Skarbu Państwa jeleniogórskie starostwo. Zdaniem wicestarosty Jana Politaja strażnica musi szybko znaleźć nowego właściciela, gdyż inaczej ulegnie degradacji i będzie musiała być odbudowywana. Warunki atmosferyczne panujące na szczytach karkonoszy są dla nieużywanych i nieogrzewanych budynków zabójcze.

Wojewoda dolnośląski zapewnia, że przekazanie gminie żydowskiej budynków po byłej strażnicy granicznej jest jednym z możliwych wariantów, a ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Gdy tylko zapadnie, powrócimy do sprawy i do tego, na co nowy właściciel zamierza przeznaczyć ten budynek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group