Środa, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 16114
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Strażacy szkolą się, jak ratować życie

Piątek, 12 stycznia 2018, 8:15
Aktualizacja: Sobota, 13 stycznia 2018, 12:05
Autor: Paweł Guszała
Region: Strażacy szkolą się, jak ratować życie
Fot. Paweł Guszała
W powiecie jeleniogórskim ruszyły 24 Manewry Ratownictwa Medycznego. W tym roku szkolenie odbywa się pod kryptonimem „Lodowiec”, co jest prostym odwołaniem do obecnej pory roku.

45 zespołów, 180 uczestników z Polski i zagranicy oraz 50 instruktorów przez najbliższe 3 dni (od 10.01.) realizują program szkolenia przygotowany przez organizatorów, czyli Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze oraz Grupę Ratowników Specjalistycznych OSP w Jeleniej Górze.

Ćwiczenia prowadzone są w sześciu miejscowościach. – Jednym z takich bardziej ciekawych miejsc będzie Szrenica, gdzie ratownicy będą musieli zmierzyć się z zadaniami przy schronisku. Tam z pewnością uczestnicy odczują warunki zimowe – zapewnia mł. bryg. Andrzej Ciosk, zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

Ratownicy w trakcie manewrów muszą zmierzyć się z różnymi sytuacjami. Symulowane są wypadki, kolizje, różnego rodzaju zdarzenia związane z okresem zimowym. Każde z nich ma uzupełnić wiedzę uczestników, utrwalić ją i sprawdzić ich umiejętności. Manewry ratownictwa medycznego, jak sama nazwa wskazuje, to nie są zawody, tylko szkolenia z udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. - Tu strażacy mają stację z nagłym zatrzymaniem krążenia. Co zrobić aby poszkodowany nie umarł, jak go ratować? Niestety strażacy bardzo często stają przed takimi pytaniami. Mamy taką umowę z pogotowiem ratunkowym, że jeśli nie ma odpowiedniej ilości karetek, to strażacy muszą jechać na miejsce zdarzenia, aby wesprzeć ich działania. Dlatego wiedzę związaną z ratowaniem ludzkiego życia muszą mieć w przysłowiowym małym palcu – mówi ogniomistrz Jarosław Przybylski.

Manewry od 12 lat dwa razy w roku uzbrajają ratowników w doświadczenie potrzebne do ratowania ludzkiego życia. Pamiętajmy, że strażacy oprócz gaszenia pożarów, często uczestniczą w akcjach ratowniczych przy wypadkach komunikacyjnych lub innych zdarzeniach, gdzie wiedza z zakresu pierwszej pomocy jest na wagę życia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
918
Tak
10%
Nie
62%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
26%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
Polityka
O herbie powiatu
 
Aktualności
Lodowisko lada dzień
 
112
Gigantyczny korek
 
112
TIR w rowie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group