Środa, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 5480
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Stratuje Olimpiada Młodzieży

Wtorek, 18 stycznia 2022, 8:00
Aktualizacja: 8:02
Autor: Przemek Kaczałko
Region: Stratuje Olimpiada Młodzieży
Fot. Pixabay
Rozpoczęła się XXVIII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych, której gospodarzem będzie województwo dolnośląskie. 14 stycznia, wystartowały pierwsze rozgrywki w Tomaszowie Mazowieckim, a uroczyste otwarcie zaplanowano na 15 lutego na Stadionie Lekkoatletycznym im. Wiesława Kiryka w Szklarskiej Porębie. Młodzi sportowcy rywalizować będą do 15 marca.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży jest rozgrywaną corocznie imprezą sportową, adresowaną do najlepiej zapowiadających się zawodników z całej Polski. W programie tegorocznych zawodów znajdzie się 14 dyscyplin: biathlon, curling, hokej na lodzie, łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie (tor długi i short track), narciarstwo (alpejskie, klasyczne - biegi, skoki i kombinacja norweska), sporty saneczkowe, snowboard. W gronie zimowych dyscyplin znalazła się także koszykówka – jej obecność wynika z cyklu szkolenia i kalendarza rozgrywek w tym sporcie. Na Dolnym Śląsku sportowcy będą rywalizować w Jakuszycach, Karpaczu, Zieleńcu, Dusznikach-Zdroju, Świdnicy, Jeleniej Górze, Stroniu Śląskim, Świdnicy i Wałbrzychu. Poza województwem dolnośląskim rozgrywane będą zawody łyżwiarzy szybkich na nowym torze w Tomaszowie Mazowieckim. Skoki narciarskie i kombinację norweską ugości Zakopane, a hokeiści spotkają się Tychach i Bytomiu.

Samorząd województwa z dużym zaangażowaniem wspiera sportowe inicjatywy i współfinansuje budowę nowoczesnych obiektów sportowych w naszym regionie. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych tej rangi w Polsce. Dolnośląscy sportowcy są ambasadorami naszego regionu nie tylko w kraju, ale i na świecie. Trzymam za nich kciuki i jestem przekonany, że będą odnosić znakomite sportowe sukcesy – powiedział Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Na torze długim w Tomaszowie Mazowieckim rywalizować będą młodzi panczeniści na dystansach 500 m, 1500 m, 3000 m oraz w biegu drużynowym i biegu masowym. Zawody w tej dyscyplinie potrwają do najbliższej niedzieli. Skoczkowie narciarscy rozpoczną zmagania na początku lutego. Zawody na Dolnym Śląsku rozpoczną się od uroczystego otwarcia 15 lutego w Szklarskiej Porębie, a cała impreza potrwa do 15 marca.

Rywalizacja o medale podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży jest równoznaczna z rywalizacją o tytuły mistrzów Polski juniorów młodszych oraz juniorów. Dla większości uczestników jest to debiutancki start w zawodach o randze ogólnopolskiej i jednocześnie szansa na zdobycie doświadczenia i włączenie się do bezpośredniej walki o tytuł mistrza Polski. Cieszę się, że będziemy mogli gościć tu młodych mistrzów - dodał Tymoteusz Myrda, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Na starcie stanie ponad 1100 zawodników i zawodniczek, w tym przedstawiciele Dolnego Śląska. Łącznie z sędziami i trenerami w zawodach weźmie udział ponad 1800 osób. Zawody przeprowadzone zostaną zgodnie z regulaminami poszczególnych związków sportowych i zatwierdzonych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Budżet na organizację Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży wynosi 3 mln zł, z czego Samorząd Województwa Dolnośląskiego przeznaczył 700 tys. zł.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży odbywa się regularnie od 1995 roku jako krajowe zawody sportowe dla dzieci i młodzież. Wcześniej była ona organizowana przez miasta, jednak od 2000 roku gospodarzami zawodów są samorządy wojewódzkie. Województwo Dolnośląskie, w 27-letniej historii tego wydarzenia, zimową olimpiadę organizuje już po raz szósty.

(źródło: BP UMWD)

Twoja reakcja na artykuł?

2
40%
Cieszy
1
20%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
40%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
845
Tak
10%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
2%
Nigdy sobie nie zrobię
27%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
Aktualności
Lodowisko lada dzień
 
112
Gigantyczny korek
 
112
TIR w rowie
 
112
Autobus w rowie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group