Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 4470
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Strajk Kobiet w strugach deszczu

Piątek, 30 października 2020, 23:59
Aktualizacja: 0:00
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Strajk Kobiet w strugach deszczu
Fot. Przemek Kaczałko
Dzisiaj (30.10) odbył się kolejny Strajk Kobiet w Jeleniej Górze. Uczestniczki wraz ze wspierającymi je mężczyznami przeszli spod Galerii Sudecki przez al. Jana Pawła II do skrzyżowania z ul. Grunwaldzką. Mimo niekorzystnej pogody frekwencja ponownie była okazała.

Z uwagi na pogodę organizatorki zaproponowały zarówno spacer, jak i paradę zmotoryzowanych. Zjawiło się kilkaset samochodów, które z oznakowaniem Ogólnopolskiego Strajku Kobiet i przy użyciu przez kierowców sygnałów dźwiękowych przejechały na czele manifestacji. Za nimi podążali piesi, których również nie zabrakło. Mimo chłodu i opadów deszczu około tysiąc osób postanowiło przejść nową trasę "Spaceru wolności" w Jeleniej Górze. Było też lepsze nagłośnienie i coraz szersze poparcie dla protestujących kobiet, bowiem przemawiali również przedstawiciele kultury i przedsiębiorcy, którzy ucierpieli na rządowych ograniczeniach ich działalności w związku z pandemią. Nie zabrakło też kilku lokalnych polityków, którzy zdaniem niektórych próbują się wypromować przy okazji Strajku Kobiet, ale wiele uczestniczek marszu podkreślało, że partie polityczne ich nie obchodzą i jest to oddolny ruch społeczny.

Uważam, że mamy prawo decydować o sobie. Pogoda nam niestraszna - nie jesteśmy z cukru. Starszy pan z kotem nie będzie decydował o naszym losie - wyznała Marta, jedna z uczestniczek protestu, który przede wszystkim docenia, że kobiety w Polsce zjednoczyły się i będą protestować do skutku.
Od poniedziałku wspieram protest z całą rodziną i uważam, że to już nie jest tylko sprawa aborcji, ale walczymy o naszą wolność, byt, prawa kobiet i nas - obywateli. Będziemy walczyć do oporu, żeby nie było tak, jak z nauczycielami, którzy się cofnęli i teraz nikt ich nie słucha - dodał pan Przemysław.
Wspieramy nasze kobiety. Wkurza mnie to, że TK podjął taką decyzję w czasie pandemii. To kobiety powinny decydować o sobie, swoim ciele, życiu - dodał prowadzący pochód motocyklista.

Podczas spaceru wolontariuszki rozdawały napotkanym policjantom goździki, dziękując w ten sposób za zabezpieczenie dotychczasowych akcji. Póki co, nie wiadomo kiedy odbędzie się kolejny protest w stolicy Karkonoszy, ale na pewno nie był to ostatni.

Mam dalszy plan, ale na razie go nie zdradzę. Jeśli się uda, to będzie się działo - zapowiada Anna Konieczyńska, współorganizatorka trzeciego Spaceru Wolności w Jeleniej Górze.

Twoja reakcja na artykuł?

150
63%
Cieszy
14
6%
Hahaha
10
4%
Nudzi
5
2%
Smuci
19
8%
Złości
40
17%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (474)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
191
Jest nowy
9%
1-5 lat
12%
5-10 lat
18%
10-20 lat
43%
pow. 20 lat
18%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Wypadek w Podgórzynie
 
Aktualności
Gruzu coraz więcej
 
Aktualności
O niepełnosprawnych
 
Aktualności
Lodowisko na Mikołaja
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group