Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 8695
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Strach na wróble

Czwartek, 30 marca 2006, 0:00
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Strach na wróble
Fot. Archiwum
Najpopularniejszym ptakom grozi wyginięcie. Chodzi o wróble. Również w Jeleniej Górze i okolicach jest ich coraz mniej.

Jak dowiedzieliśmy się w Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach bywało, że wróblowe stada liczyły nawet kilka tysięcy sztuk. Dziś gromada, która liczy sto ptaków, to rzadkość.

Dziennik „Metro” podał, że to przez działalność człowieka populacja wróbli maleje z roku na rok. – Domowe wróble giną, bo brakuje im miejsc do lęgu i żerowania. Zwykle zakładały gniazda w strzechach drewnianych budynków, stajniach czy stodołach. Takich miejsc jest coraz mniej – czytamy.

Wróble były przyzwyczajone do zjadania resztek z stołu człowieka. Ale teraz śmieci pakowane są w worki. Ptaki nie mają do nich dostępu. Obawy ornitologów budzi też nieuzasadniona panika przed ptasią grypą. – Ludzie boją się dokarmiać nie tylko wróble, ale i pozostałe ptaki – mówią specjaliści z Muzeum Przyrodniczego.

Wróblom można pomóc: wystarczy okruchy po kanapkach wyrzucić nie do kosza, ale do karmnika lub prostu na trawę. Jeśli ptaki będą miały co jeść, poradzą sobie z zakładaniem gniazd.

Zdaniem ornitologów wszystko zmierza do tego, że wróble staną się gatunkiem pod ścisłą ochroną, jak w niektórych państwach Europy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
889
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group