Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 5108
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Stop żywności genetycznie modyfikowanej

Wiadomości: REGION
Poniedziałek, 19 kwietnia 2010, 13:59
Aktualizacja: 14:00
Autor: Angela
Fot. Organizator
Dziś rozpoczęła się ogólnopolska akcja informacyjno–szkoleniowa "Giną pszczoły – Stop GMO – czerwony autobus w drodze”! Autobusy wyposażone w sprzęt do wyświetlania filmów i prezentacji odwiedzą wsie, miasta i miasteczka, z których mieszkańcy będą zapraszani na wykłady i prelekcje. Dziś na trasie pojazdu są Gryfów Śląski, Lwówek Śląski oraz Płóczki Górne.

– Zdecydowaliśmy się na tę akcję z uwagi na kluczowe znaczenie problemu dla zdrowia Polaków, ochrony środowiska i konkurencyjności polskiego rolnictwa. To ostatnia chwila, aby działać, zanim wiosną nieświadomi zagrożeń rolnicy wysieją GMO na polskie pola – mówi Sir Julian Rose, prezes Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi.

Członkowie Koalicji Polska Wolna od GMO chcą doprowadzić do wprowadzenia natychmiastowego zakazu na uprawy genetycznie zmodyfikowanych ziemniaków amflora i kukurydzy mon 810 oraz odrzucenia nowej ustawy o GMO, która otwiera Polskę na komercyjne uprawy GMO.

- Ważą się losy polskiego tradycyjnego i ekologicznego rolnictwa, naszej niezależności żywieniowej, zdrowia naszego i naszych dzieci. Dziękujemy też wszystkim, którzy pomogli nam zorganizować trasy – mówi Jadwiga Łopata, laureatka nagrody Goldmana (ekologiczny Nobel).

Jutro czerwony autobus zatrzyma się w m.in. w Lubawce i Kamiennej Górze, w najbliższą środę (21.04) w Krzeszowie oraz w Mysłakowicach, gdzie w godzinach 11.00 – 13.00 odbędzie się konferencja prasowa przy ul. Sułkowskiego 1 (przy Zespole Szkół w Mysłakowicach).

Więcej informacji i szczegóły tras znajdują się na www.stop-gmo.info

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Obywatel 19-04-2010 14:57
Szkodliwość produktów genetycznie modyfikowana jest nieporównywalnie mniejsza lub znikoma a niżeli straty jakie co roku odnotowują hodowcy z powodu nieurodzaju. Po za tym gdyby nie roślinność modyfikowana genetycznie nie mielibyśmy teraz dopalaczy ;)
~johnny_b 19-04-2010 15:10
poziom plakatu, jak dla mnie, mówi sporo o rzeczowości tych wykładów...
~ 19-04-2010 15:13
Niestety niewiedza znowu atakuje. GMO to przyszłość i nadzieja, a nie zło. Widzę że członkowie owej koalicji szukają nowych nieświadomych osób, którym zrobią małe pranko mózgu w tych swoich autobusach. Liczba ludzi na ziemi się zwiększa i jeśli nie zacznie się używać GMO na szeroką skalę to sorry ale jedzenia dla wszystkich nie starczy. Oczywiście mówię o bliskiej przyszłości. Może niech panowie z tej organizacji powiedzą coś o złotym ryżu, który poprawia i leczy wzrok, a nie może być wprowadzony właśnie przez niewiedze i ciemnotę.
~X 19-04-2010 16:03
Chiczyki pszczół się pozbyli już... Zapylają ręcznie - więc u nich niektóre rzeczy drożeją :-(
c0librii 19-04-2010 17:03
Nie wiem dokładnie jak to z tą szkodliwością jest,chociaż więcej informacji i bardziej rzeczowych jest o szkodliwości,ale nie dlatego jestem głównie przeciw GMO. Otóż zastanówcie się co się będzie działo ,jeśli większość rolnikow zamiast normalnego zboża zacznie siać GMO ,które ochrania prawo własności,którego nie można dowolnie siać(np.z poprzednich zbiorów rolnik nie może zasiać na następny rok,tylko musi nowe ziarno kupić od np.Monsanto). A jeśli zmiesza się to zboże z roślinami naturalnymi z pola obok to drugi rolnik będzie mógł zostać oskarżony o kradzież (mimo,że nie jego wina) i będzie musiał płacić za "piractwo" zboża. A z biegiem czasu kilka wielkich firm ,które przodują teraz w GMO,będzie WŁAŚCICIELEM jedzenia i to oni będą narzucać ceny.
~bbbb 19-04-2010 17:22
malo widac wiedza co poniektorzy ale genetyka roslin uprawnych i specjalne do tego chwastobojcze nawozy dokonaja takiego zniszczenia nie tylko ziemi a i powietrze bedzie tez o nieprzyjemnym zapachu, nie mowiac juz o pszczolach, rozejrzyjcie sie dookola jak pszczoly sie zachowuja sa oslabione traca orientacje i juz ich nie ma tyle na lakach i w ogrodach zaobserwujcie to i poczytajcie co o tych uprawach mowia na swiecie nie tylko chinczycy ale i amerykanie niemcy francuzi , i pamietajcie ze pszczoly to nie tylko miod to takze zawiazki owocow i warzyw to dar od boga ktory jest niszczony w imie pieniadza szybkiego pieniadza, ale iMIDAS chodzil glodny pomiimo ze mial zloto
~Student 19-04-2010 18:17
Jeśli ktoś chce wiedzieć co prawo własności powoduje przy GMO to wystarczy przykład w Indiach przy plantatorach bawełny. W skrócie modyfikowany gatunek odporny na szkodniki był tylko przez pierwszy rok, dodatkowo GMO "przenosi się" samo, tzn. przy dwóch plantacjach: A tradycyjnej i B - GMO to rośliny samoistnie "zainfekowywują" swoje normalne kuzynki i przez to właściciel patentów może domagać się od plantatora A kasy w sądzie (patrz działania Monsanto). A co do rzekomego przeludnienia i głodu na świecie to głód istnieje bo się opłaca. Nasza planeta jest w stanie wg szacunków specjalistów wyżywić prawie dwukrotnie większą populacje niż mamy obecnie. Ostatnią kwestią jest losowość umieszczenia w sekwencji DNA upragnionego genomu. Problem w tym, że każdy organizm ma mniej genów niż potrzeba byłoby do zakodowania wszystkich potrzebnych danych więc nie tylko gen ale i jego położenie względem innych koduje daną cechę, Wykładając czarne na białym bawimy się czymś czego nie rozumiemy a próbujemy stosować, to tak jakby dać komputer neandertalczykowi i się cieszyć, że raz udało mu się napisać słowo waląc maczugą w klawiaturę.
~Adam K. 19-04-2010 19:59
Zapoznajcie się z programem depopulacji ludności, z czymś takim, co się zwie"Codex Alimentarius" (będziecie zszokowani, gdy dowiedzie się, kto jest jego autorem). Poczytajcie o apokaliptycznym "znamieniu bestii". Dowiedzcie się, jakie światłe pomysły ma UE, która chce nas zaczipować, tak, jak do tej pory robiło to się ze zwierzątkami - głównie pieskami. Na YouTube jest mnóstwo filmów, naprawdę ciekawych. Może część z Was odkryje fakty, które dziwnym zbiegiem okoliczności są pomijane przez media.
~Man 19-04-2010 20:08
Wpiszcie sobie w google "NWO" - i będziecie mieli wyczerpujące informacje
~taka prawda 19-04-2010 20:58
dziwię się tym gminom co by chciały zamienić się w skansen z biedniutkimi rolnikami poganiającymi konika kijem, żeby na pole ciągnął zbierać rachityczne kartofle- to jest wstecznictwo i szkodzenie gospodarce, w szczególności przyszłości wsi
~(gość portalu) 19-04-2010 21:09
Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Praktycznie cała żywność, którą spożywamy jest genetycznie modyfikowana. Dokonuje tego sama natura i ludzie [sic!] od setek lat. Przestańcie wreszcie robić ludziom wodę z mózgu. Wystarczyło uważać na lekcjach, aby wiedzieć teraz, że jest tu mowa wyłącznie o pieniądzach, a nie zdrowiu.
~porta 19-04-2010 22:19
No,no wypociny o NWO, prawie jak czerwona ksiązeczka Mao, lub pomysly Adolfa. Siejmy proso, wprowadźmy trójpolówkę ale w kurnych chatach zostawcie plasmy 42cale, przecież skądś o takich bzdurach musimy sie dowiadywać. Jeszcze słowa "nadejdą znaki na niebie i ziemi" itp. bla, ba, bla, potem pytanko kto nacisnął czerwony guzik aby odpalić wulkan lub zrobić mgłę w określonym miejscu, paranoja kompletna . Zakład zamknięty w Tworkach zaprasza Was, autorzy ! Kto nie ma na bilet,może załapie się za szpitalik na Al. Tysiąclecia w grodzie Bolesława w ramach kontraktu nfz. My Naród fundujemy, ha,ha.
phisjol 20-04-2010 6:51
ogólnie rzecz biorąc to tu trzeba wystawić autorce tekstu ndst za obiektywność (przynajmniej druga wzmianka o GMO na portalu, i druga o zatrważającej obiektywności i profesjonalizmie) oraz stowarzyszeniu za wiedzę z biologii. Najgorsze, że ich "ziarno prawdy" posiane po różnych miejscowościach będzie dawało 10-, 50- czy tam 100-krotny plon, szkoda że głupoty, ciemnoty i brak dyskusji.
~nierolnik 20-04-2010 6:51
Modyfikacja TEJ kukurydzy polega na uodpornieniu jej na herbicyd o nazwie RANDUP. Defoliant ten nie ulega wbrew zapewnieniom producenta biodegradacji i jest kumulowany w w częściach zielonych i korzeniach rośliny. Chrupki o smaku"randup" - świetny pomysł!
~K_asia 21-04-2010 15:00
A po co nam żywność modyfikowana genetycznie? I tak mamy w Europie zdecydowaną nadprodukcję, po co się pchać w potencjalnie niebezpieczną GMO? Z tego co słyszałam ziarno niektórych odmian zbóż GMO jest jałowe, tzn. nie można go wysiać za rok, nadaje się tylko do zjedzenia. Uważam, że rodzi to duże niebezpieczeństwo uzależnienia od właścicieli licencji, patentów, prawa własności.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group