Środa, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Czytających: 4916
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Stary budżet nowej perspektywy

Wtorek, 25 stycznia 2011, 16:32
Aktualizacja: Czwartek, 27 stycznia 2011, 9:10
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Stary budżet nowej perspektywy
Fot. TEJO
Oparty na faktach, realnych możliwościach, oszczędnościach oraz obejmujący ważne inwestycje – takie cechy zdaniem prezydenta Marcina Zawiły ma po poprawkach budżet Jeleniej Góry na rok 2011 zaproponowany jeszcze przez Marka Obrębalskiego, poprzedniego szefa miasta. Nad przyjęciem lub odrzuceniem miejskich finansów radni będą głosować 1 lutego.

Budżet miasta na 2011 rok to kwota rzędu 359 mln zł po stronie dochodów i 425 mln zł po stronie wydatków. Mimo że strona dochodów nie pokrywa w pełni wydatków, prezydent Marcin Zawiła zapewnia, że będzie to budżet nowej perspektywy. O planie miejskich finansów prezydent dziś mówił ponad pół godziny na pierwszej konferencji prasowej w ratuszu. W spotkaniu z dziennikarzami (mają być cotygodniowe), uczestniczyli także zastępcy prezydenta: Zofia Czernow i Hubert Papaj.

– Dochody nie pokrywają wydatków, ale wynika to z faktu, że realizujemy dużą skalę inwestycji. Założenia, jakie przyjęliśmy przy realizacji tegorocznego budżetu to m.in. zrealizowanie wszystkich rozpoczętych i zapowiedzianych inwestycji przez mojego poprzednika. Doszliśmy jednak do wniosku, że musimy stworzyć budżet nowej perspektywy, ponieważ na obecnym pakiecie inwestycyjnym nie mogą się kończyć wyzwania Jeleniej Góry – powiedział M. Zawiła.

Szef miasta dodał, że jest konieczność stworzenia takiego planu miejskich finansów, aby w kolejnych latach móc realizować nowe projekty europejskie, które z pewnością się pojawią. – Oprócz nich istnieje cały szereg funduszy zewnętrznych, z których miasto może i chce korzystać – mówił prezydent Marcin Zawiła na dzisiejszej konferencji prasowej.

Priorytetową kwestią, na której ma zostać oparty tegoroczny budżet miasta, jest zwiększenie dochodów własnych poprzez sprzedaż nieruchomości, w tym działek i zabudowań oraz zwiększenia skuteczności ściągania podatku od nieruchomości. Jak mówił prezydent Marcin Zawiła, miasto będzie promować tereny i nieruchomości przeznaczone do zbycia, tak, by informacje o planowanych sprzedażach trafiły do jak najszerszego grona zainteresowanych. – Chcemy pokazywać, że w Jeleniej Górze są piękne wnętrza w stylowych budynkach, a nie ograniczać się do suchych ogłoszeń, które mało kogo interesują – mówił prezydent.

– Przygotowaliśmy projekt budżetu wraz z prognozą dochodów miasta do roku 2024. Wynika z niej, że w tej kadencji rady miasta będziemy mogli zrealizować inwestycje za minimum 200 mln zł, bez przekroczenia granicy zobowiązań, określonej przez prawo. Zakładamy, że dochody miasta będą się zwiększać. Ich podstawą są dochody własne, w tym przede wszystkim podatek od nieruchomości. Miasto musi go pobierać w odpowiedni sposób. Planujemy też otworzyć nowe tereny budowlane. Chcemy przerwać proces uciekania majętnych jeleniogórzan na działki poza Jelenia Górą. Otworzymy nowe plany zagospodarowania przestrzennego dla przemysłowej dzielnicy Jeleniej Góry, by lokowane były tam nowe przedsiębiorstwa, które już są zainteresowane naszym pomysłem – mówił Marcin Zawiła.

Prezydent wspomniał też o zwiększeniu dochodów miasta poprzez zaciągnięcie nowych zobowiązań, w formie emisji obligacji na realizację ważnych inwestycji. Podkreślał, jednak w budżecie miasta nie mogą się znaleźć przedsięwzięcia, które nie mają dokumentacji czy realnej szansy na realizację.

– Budżet, który przedstawię radzie miasta i poszczególnym klubom w tym tygodniu to dokument, który przeszedł bardzo wnikliwe konsultacje komisji rady miasta, w wyniku których przedstawiono szereg wniosków i poprawek. Staraliśmy się ich zdecydowaną większość uwzględnić. Trzeba jednak podkreślić, że nie pracujemy nad nowym budżetem, ale tym złożonym przez mojego poprzednika – zaznaczył szef Jeleniej Góry.

Teraz przedstawimy radzie autopoprawki prezydenta miasta do tego dokumentu. Budżet to nie biblia, ale dokument, który należy twórczo przekształcać. Jeśli mamy zadanie, to go wprowadzamy. Jeśli jednak marzymy o zadaniu, to nie możemy budować na nim PR-u czy reklamy. W budżecie muszą być sprawy rzeczywiste – podkreślił. Prezydent Zawiła dodał także, że jedną z zasad, na jakiej powinien się opierać budżet, są oszczędności, przede wszystkim poprzez zmniejszenie wydatków w urzędzie oraz na promocję Jeleniej Góry. Prezydent mówił m.in. o termomodernizacji szkół i budynków miejskich, które miałby zmniejszyć koszty ich utrzymania.

Szef miasta zapewnił też, że samorząd da podwyżki płac pracownikom oświaty, którzy nie są nauczycielami (głównie sprzątaczki i woźni). Wspomniał także o nakładach na przystosowanie przedszkoli do przyjmowania najmłodszych dzieci. Zasygnalizował także większy udział miasta w remontach zabytkowych budynków zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe. Co do przedsięwzięć promocyjnych, ekipa Marcina Zawiły stawia na organizację imprez plenerowych, które mają przyciągnąć turystów. Miasto planuje, aby takie zadania organizowały częściowo podmioty spoza Jeleniej Góry, a będzie to możliwe dzięki przeprowadzeniu konkursów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group