Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 11575
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Starostwo złamało prawo?

Piątek, 4 lutego 2022, 6:12
Autor: WAC
Powiat: Starostwo złamało prawo?
Fot. WAC
Prokuratura Rejonowa w Lwówku Śląskim zbada czy doszło do naruszenia prawa przez starostwo karkonoskie przy wyborze przedsiębiorstwa PKS Tour Jelenia Góra jako przewoźnika obsługującego linie Powiatowej Komunikacji Karkonoskiej.

Doniesienie o możliwości popełniania przestępstwa złożyła grupa lokalnych przewoźników. Zarzucają oni urzędnikom ze starostwa, że procedura odbyła się bez publicznego przetargu. Przedsiębiorcom nie podoba się też to, że PKS Tour mimo że jest przedsiębiorstwem prywatnym, to przy realizacji przewozów komunikacji powiatowej otrzymuje dopłaty do każdego wozokilometra. Ich zdaniem dzięki temu posiada uprzywilejowaną pozycję na rynku przewozów lokalnych.

Uważamy, że niedopuszczalne jest, że starostwo karkonoskie przy okazji organizacji Powiatowej Komunikacji Karkonoskiej nie przeprowadziło otwartego przetargu mającego wyłonić firmę, która będzie ją obsługiwać - mówi Tadeusz Kalupa, jeden z przewoźników, którzy złożyli doniesienie do prokuratury. - Pan starosta tłumaczy, że w tej kwestii rozmawiał z reprezentantem przewoźników, gdy tymczasem osoba ta reprezentowała tylko swoją firmę. Ponadto nie rozmawiano z żadnym innym przewoźnikiem i powierzono to zadanie PKS Tour. Nikt nie założył nawet że może to wykonywać inny podmiot. Nasz sprzeciw budzi też fakt, że w ramach komunikacji organizowanej przez powiat, dotowane są także kursy, które są rentowne i przynoszą zyski. Dlatego o sprawie poza prokuraturą poinformowaliśmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Sprawa z doniesienia przewoźników początkowo trafiła do Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze, ale żeby uniknąć jakichkolwiek wątpliwości co do bezstronności postępowanie zostało przeniesione do Lwówka Śl. - mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prok. Tomasz Czułowski. - W tej kwestii wszczęto śledztwo, które dotyczy przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez powiat karkonoski. Postępowanie toczy się w sprawie, nie przeciwko konkretnym osobom. Obecnie przesłuchiwani są świadkowie i gromadzona dokumentacja dotycząca bezpośredniego trybu wyłonienia przewoźnika na wykonywanie przewozów regionalnych na terenie powiatu karkonoskiego.

Stanowisko Starostwa Powiatowego:
W związku ze sprawą toczącą się przed Prokuraturą Rejonową w Lwówku Śląskim, która ma podłoże w próbie zakłócenia funkcjonowania Powiatowej Komunikacji Karkonoskiej przez podmioty trzecie, wyjaśniamy:
Przewozy w roku 2021 r. były realizowane w oparciu o umowę z dnia 29 stycznia 2021 r. nr 3/2021 o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego organizowanego przez Powiat Karkonoski, zawartą zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w myśl art. 19 ust. 1 pkt 1 w zw z art. 22 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym.
Podstawę do organizacji publicznego transportu oraz do zawarcia umowy z dnia 29 stycznia 2021 r. nr 3/2021 o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego organizowanego przez Powiat Karkonoski stanowiła uchwała nr XXIII/164/2020 Rady Powiatu Karkonoskiego z dnia 02 grudnia 2020 r. w sprawie organizacji publicznego transportu zbiorowego na terenie powiatu karkonoskiego, gdzie w § 3 Rada Powiatu upoważniła Zarząd Powiatu Karkonoskiego do zawarcia umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego właśnie na zasadach określonych w art. 22 ust. 1 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.

Starosta karkonoski Krzysztof Wiśniewski informuje, że spotkał się z przedstawicielem przewoźników i zaproponował ewentualną obsługę projektu w oparciu o ewentualne konsorcjum, ale bez odzewu. Do obsługi tak dużego projektu, w którym skomunikowaliśmy 9 gmin naszego powiatu potrzebowaliśmy 17 autokarów w tym 10 dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Twoja reakcja na artykuł?

8
12%
Cieszy
25
37%
Hahaha
4
6%
Nudzi
2
3%
Smuci
10
15%
Złości
19
28%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (53)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Donald Tusk będzie dobrym premierem?

Oddanych
głosów
40
Tak
50%
Nie
40%
Ciężko powiedzieć
10%
Nie interesuję się polityką
0%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 11 grudnia 2023
 
Aktualności
Zrobili animowane pociągi
 
Aktualności
Na Śnieżce już ponad metr śniegu
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group