Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 4564
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Stare leki wyrzucisz koło apteki

Środa, 21 kwietnia 2010, 8:55
Aktualizacja: 13:07
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Stare leki wyrzucisz koło apteki
Fot. Archiwum
Trwają rozmowy dotyczące zakupu specjalnych pojemników, do których jeleniogórzanie mogliby wyrzucać przeterminowane leki. Takie skrzynki od dłuższego czasu funkcjonują w innych miastach. W tym roku kilka sztuk stanie przy aptekach w stolicy Karkonoszy.

To pierwszy krok w rozwiązaniu poważnego problemu dotyczącego wyrzucania przeterminowanych lub nieużytecznych leków, z którymi dotychczas ludzie mieli sporo problemu. Nie było bowiem wyznaczonego miejsca, do którego można byłoby je oddać, a wyrzucane do koszy na śmieci stanowiły zagrożenie np. dla dzieci. Wielokrotnie zdarzało się, że wyrzucone leki, za sprawą psów były wyciągane z koszy i rozrzucane na chodnikach.

– Leki niezależnie od tego czy są przeterminowane czy nie mogą być są odpadami niebezpiecznymi, powinny więc być składowane w odpowiednich pojemnikach. W Jeleniej Górze takich miejsc i pojemników nie mamy. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Jeleniej Górze zajmujące się m.in. wywożeniem nieczystości zakupiło już ponad 20 pojemników. Jesteśmy w trakcie rozmów zarówno z aptekami, jak i firmami utylizacyjnymi. Podobnie jak w innych miastach, gdzie te pojemniki już funkcjonują, będą one ustawione przy punktach aptecznych czy w samych aptekach. Jest duża szansa, że pojemniki staną przy części z aptek przed wakacjami – mówi Jerzy Lenard, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Ze względu na brak zabezpieczonych w tym roku środków na ten cel w budżecie, miasto planuje pilotażowo zakupić kilka sztuk takich pojemników. W przyszłym roku miałby one stanąć przy każdej z aptek w Jeleniej Górze. Wyciągniecie leków z takich pojemników jest praktycznie niemożliwe.

Przed wprowadzeniem tych pojemników potrzebne jest porozumienie w wieloma podmiotami. – Pojawi się tu kwestia aptek, przy których takie pojemniki miałby być ustawione, znalezienie firmy, która będzie te leki odbierała i znalezieniu na to pieniędzy – mówi Jerzy Lenard.
Koszt takiego pojemnika jest uzależniony od rodzaju zabezpieczeń i wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
635
Tak
28%
Nie
65%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group