Niedziela, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 9747
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Stare jak nowe

Środa, 14 marca 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 15 marca 2007, 11:42
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Stare jak nowe
Fot. Archiwum
Czy ulicami miasta będą jeździły używane autobusy z Niemiec?

Taki jest zamysł Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego, który w ten sposób chce wzmocnić swój tabor. Pieniędzy na zakup nowych pojazdów nie ma, ale mogą znaleźć się środki na używane autobusy, wycofane z eksploatacji, na przykład w Niemczech.
Według wstępnych założeń pięć takich pojazdów ma kosztować około 800 tysięcy złotych.

Kupno używanego taboru to recepta na oszczędności wielu przedsiębiorstw komunikacyjnych w kraju.
Używane pojazdy zza zachodniej granicy nie są zdemolowane przez wandali i utrzymane w czystości i porządku.
– Jakość pojazdów wytwarzanych jeszcze kilka lat temu w Niemczech jest nieporównywalnie lepsza do stanu niektórych autobusów jeżdżących po Jeleniej Górze – mówią mechanicy.

Chodzi głównie o beznadziejną kondycję jelczy. Niektóre z nich mają grubo ponad 10 lat (są i starsze egzemplarze). Jeżdżą tylko dzięki wysiłkowi personelu technicznego. Na licznikach mają miliony kilometrów.
– I tak się psują, dlatego nie obsługują strategicznych linii – usłyszeliśmy w MZK. Do tego nie spełniają norm w zakresie dostępności dla osób niepełnosprawnych i strasznie kopcą.

Zakup pojazdów używanych, niskopodłogowych, spełniających ekologiczne normy Unii Europejskiej, spowodowałby wycofanie „zabytków na kółkach”.
MZK złoży oferty do wybranych przedsiębiorstw. Według zapewnień pojazdy takie miałyby trafić do Jeleniej Góry jeszcze w tym roku.

<b> Zdaniem przewoźnika </b>
Informuję, że MZK rzeczywiście zamierza zakupić w 2007 r. używane autobusy w celu wzmocnienia posiadanego taboru. Jednak wszelkie informacje mówiące o tym, że używane autobusy będą pochodziły z Niemiec są nieprawdziwe. MZK działając jako zakład budżetowy zobligowany jest do przestrzegania określonych przepisów prawnych. W zakresie zakupu autobusów nowych jak i używanych jesteśmy zobowiązani do przestrzegania ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych. W praktyce oznacza to, że MZK opracowuje specyfikację przetargową i ogłasza przetarg na dostawę nowych bądź używanych pojazdów. Na etapie ogłoszenia postępowania przetargowego, które jest jawne i dostępne dla każdego oferenta - nie wiadomo, kto będzie dostawcą oraz jakie autobusy(konkretne marki) zostaną wybrane a tym samym zakupione. Zakup autobusów nastąpi wówczas, kiedy zostanie wyłoniony na podstawie określonych w specyfikacji przetargowej kryteriów dostawca. Podsumowując, na chwilę obecną nie wiadomo, jaki będzie kraj pochodzenia autobusów używanych oraz jakie będą to marki i kto będzie dostawcą. MZK jako zamawiający dokłada wszelkich starań, aby wyspecyfikowane w dokumentacji przetargowej pojazdy były jak najbardziej użyteczne dla Pasażerów.
Robert Moskwa – z-ca kierownika działu marketingu

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
533
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Trwa remont drogi
 
Kultura
Nocne zwiedzanie ze Sławkiem Gortychem
 
Aktualności
Burza w Karkonoszach zamieniła się w ładną pogodę
 
Kultura
Wyprawa w świat koronek
 
Aktualności
Pożegnanie motocyklisty
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group