Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 4230
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KRAJ: Stare baterie oddasz w sklepie

Sobota, 29 sierpnia 2009, 11:14
Aktualizacja: 11:16
Autor: Mar
KRAJ: Stare baterie oddasz w sklepie
Fot. Mar
Uchwalona trzy miesiące temu ustawa o bateriach i akumulatorach, wprowadziła sankcje za wyrzucanie zużytych ogniw razem z innymi śmieciami. Ale od dzisiaj wchodzą w życie te przepisy ustawy, które nakazują sklepom odbieranie starych baterii.

Niebezpieczny złom muszą odbierać od nas wszystkie placówki, które bateriami handlują oraz sklepy, których powierzchnia jest większa niż 25 metrów kwadratowych. Ustawodawca określając wielkość sklepu zaznaczył, że w grę w chodzi przestrzeń przeznaczona na handel. Przy określaniu powierzchni sklepu odlicza się wystawy, pomieszczenia socjalne, magazyn, korytarze.

To oznacza, że możemy mieć problem ze zwrotem zużytych ogniw. Może się więc okazać, że nawet całkiem spory pawilon handlowo-usługowy nie przyjmie baterii.

Nowa ustawa nakłada na sklepy i i hurtownie obowiązek nieodpłatnego przyjmowania starych ogniw. Jeżeli przedsiębiorcy nie będą przestrzegać ustawy, grożą im bardzo wysokie kary - od tysiąca do 100 tysięcy złotych. Mandatu nie unikną też osoby wyrzucające zużyte baterie do śmieci od trzech miesięcy złapanym za rękę delikwentom grozi grzywna w wysokości pięciu tysięcy złotych.

Jeżeli sklep jest zobowiązany do odbierania baterii, to nie może ukryć pojemnika gdzieś na zapleczu. Ma on być ustawiony w miejscu ogólnie dostępnym. Miejsce gdzie stroi pojemnik musi być w widoczny sposób oznakowane.

Baterii nie musimy oddawać w systemie sztuka za sztukę. Możemy przynieść dowolną ich liczbę do placówki, niezależnie od tego, czy chcemy kupić nowe, czy nie.

Obowiązek przyjmowania ich bez zapłaty mają też hurtownie handlujące bateriami i punkty serwisowe na przykład AGD. Nadal zużyte baterie mogą zbierać szkoły i instytucje publiczne, jak urzędy miejskie i gminne, jednak prawdopodobnie będą to robiły rzadziej, ponieważ warunkiem będzie zawarcie pisemnej umowy z punktem zbierającym tego rodzaju odpady.

Można też oddać zgromadzone osobno baterie czy akumulatory firmie odbierającej z domu odpady komunalne. Przepisy nie mówią jednak o tym, że ma się to odbywać nieodpłatnie, trzeba więc liczyć się z dodatkową zapłatą.

Nie zmienia się natomiast obrót samochodowymi akumulatorami. Oddaje się je podczas zakupu nowego u sprzedawcy detalicznego, w punkcie serwisowym czy zakładzie wymieniającym akumulatory.

Jeżeli ktoś nie może od razu dostarczyć starego akumulatora musi wpłacić kaucję w wysokości 30 do 50 złotych, która jest zwracana po oddaniu zużytego egzemplarza. Klient ma 30 dni na dostarczenie niesprawnego akumulatora, inaczej kaucja przepada. Od kilku lat ten system działa u nas bez zarzutu i skutecznie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
632
Tak
28%
Nie
65%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group