Poniedziałek, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 10225
Zalogowanych: 56
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Stanowisko marszałka ws. remontu teatru

Wtorek, 2 października 2018, 7:21
Aktualizacja: Środa, 3 października 2018, 15:46
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Stanowisko marszałka ws. remontu teatru
Fot. Przemek Kaczałko
Pod koniec ubiegłego tygodnia informowaliśmy o kłopotach jakie wystąpiły w związku z pracami budowlano–konserwatorskimi w Teatrze im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze. Dymisji Jerzego Łużniaka (zastępcy prezydenta) domagają się kluby radnych PiS i DRS, a komitet wyborczy wspierający kandydata na prezydenta z ramienia PO twierdzi, że problemy Miasta wynikają z działań Urzędu Marszałkowskiego. Cezary Przybylski zajął stanowisko w tej sprawie za pośrednictwem swojego rzecznika – Michała Nowakowskiego, które prezentujemy w całości.

Stanowisko Marszałka Województwa Dolnośląskiego - Cezarego Przybylskiego w sprawie kłopotów z remontem Teatru Norwida w Jeleniej Górze:

Dolny Śląsk jest jednym z najlepiej rozwijających się regionów w całej Unii Europejskiej. Jesteśmy liderem wśród województw, które najsprawniej zarządzają funduszami europejskimi. Inwestujemy w rozwój Dolnego Śląska 9 miliardów zł z unijnego budżetu na lata 2014-2020. Mając na uwadze zrównoważony rozwój całego województwa, przyglądamy się wszystkim inwestycjom, które pomagamy realizować samorządom lokalnym w całym regionie. Dlatego, z niepokojem przyjmujemy informacje na temat kolejnych, poważnych problemów władz miasta Jelenia Góra związanych z zagrożeniem terminowości wykonania modernizacji Teatru im. C. K. Norwida.

Modernizacja Teatru im. C.K. Norwida to jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych w Jeleniej Górze, która powstaje dzięki środkom unijnym przekazanym przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Marszałek Województwa z zaangażowaniem i uwagą dba o rozwój zarówno Jeleniej Góry, ale również całej aglomeracji jeleniogórskiej. Zadbaliśmy o dofinansowanie ze środków unijnych dla około 140 inwestycji w aglomeracji jeleniogórskiej kwotą blisko 325 mln zł, z czego prawie 140 mln zł skierowaliśmy na wsparcie rozwoju samego Miasta Jelenia Góra.

Przykładami bardzo ważnych dla mieszkańców Miasta inwestycji, które powstają dzięki dofinansowaniu unijnemu przekazanemu ze strony Marszałka Cezarego Przybylskiego, jest m.in. budowa południowej obwodnicy Jeleniej Góry (42 mln zł); zakup nowoczesnych, ekologicznych autobusów dla jeleniogórskiej komunikacji publicznej (20 mln zł), rozwój kolei aglomeracyjnej i wsparcie PKP w budowie przystanków kolejowych na liniach 274 i 311 (12,5 mln zł); rewitalizacja Cieplic - uzdrowiskowej części Jeleniej Góry (6 mln zł).

Przykładem ważnej społecznie inwestycji jest również przebudowa Teatru im. C.K. Norwida, którą Urząd Marszałkowski planuje dofinansować kwotą blisko 15 mln zł.

W realizacji inwestycji dofinansowanych z pieniędzy unijnych niezwykle istotna jest ich terminowość. Inwestowanie środków unijnych podlega przepisom prawa, przede wszystkim kluczowej ustawie wdrożeniowej i ścisłym rygorom ich wydatkowania i rozliczania. W ramach możliwości, które dają przepisy prawa już raz, wiosną br. Marszałek Województwa podjął zdecydowane kroki, aby pomóc władzom Miasta i ratować inwestycję przed utratą unijnego dofinansowania. Marszałek wydał wówczas zgodę na zmniejszenie zakresu prac dotyczących przebudowy Teatru, podlegających dofinansowaniu, pod warunkiem, że ustalony zakres prowadzonych prac będzie gwarantował dotrzymanie terminu ich zakończenia 31 grudnia 2018 r.

Podkreślenia wymaga fakt, że nie ma prawnych możliwości wyrażenia przez Urząd Marszałkowski zgody na wydłużenie terminu realizacji projektu modernizacji Teatru poza ustaloną datę 31 grudnia 2018 r., czyli poza termin złożenia wniosku o płatność końcową określony przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego. Terminowość zakończenia podjętych prac jest obowiązkiem Beneficjenta. Przyjmując dofinansowanie Beneficjent – czyli podlegający miastu Teatr im. C. K. Norwida zobowiązał się do przestrzegania ustalonych warunków umowy dofinansowania. Władze Jeleniej Góry znały obowiązujące w umowie terminy.

Urząd Marszałkowski chce pomóc władzom Jeleniej Góry, dlatego możliwym i prawdopodobnym rozwiązaniem problemu będzie rozliczenie i dofinansowanie tej części inwestycji, która zostanie zrealizowana w terminie. Decyzje podejmiemy w oparciu o analizę możliwości prawnych dotyczących inwestycji dofinansowanych ze środków unijnych.

Twoja reakcja na artykuł?

10
42%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
13%
Złości
8
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (44)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
837
Kawa
38%
Herbata
22%
Woda
30%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
10%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Jak Kościół zdobył swój majątek?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Kultura
Przyjechali do Jeleniej Góry z Grecji
 
Aktualności
Teatry Uliczne – videorelacja z soboty
 
Aktualności
Uszkodzona sygnalizacja na przejeździe kolejowym
 
Aktualności
Castle Party Bolków – fani zjechali z całej Europy
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group