Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 5308
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Stanisław Woźniak o sytuacji w szpitalu

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 7 sierpnia 2015, 7:42
Aktualizacja: Sobota, 8 sierpnia 2015, 7:53
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej nie wyklucza pozostania na stanowisku, ale stawia warunki. Jak mówi, w służbie zdrowia potrzebne są zmiany systemowe.

- System jako taki, w całości będzie wymagał korekt. Jest najwyższy czas na to, żeby sobie powiedzieć jak ten system ma wyglądać w przyszłości i to realizować. Tworzy się mapa potrzeb zdrowotnych, jest pytanie jakie jednostki opieki zdrowotnej mają w tej mapie tworzyć rolę wiodącą? Z mojego punktu widzenia powinny to być duże jednostki wielospecjalistyczne, odpowiednio wyposażone, z odpowiednią kadrą medyczną, które mogą zrealizować świadczenia na poziomie specjalistycznym dając pacjentom możliwość działań na miejscu, w niedalekiej odległości – mówił dyrektor Stanisław Woźniak wspominając słowa ministra zdrowia Mariana Zembali, który mówił, żeby najpierw wykorzystać potencjał, który mamy, dopiero po tym mówić o rozbudowie systemu opieki zdrowotnej.

Dyrektor mówił też o koniecznych zmianach w kwestii finansowania. - Doświadczenia wskazują na to, że to co już mamy, można wykorzystać lepiej i w pełni. Rozumiem, że po to się tworzy mapę potrzeb, żeby w odpowiedni sposób sfinansować jednostki wiodące, żeby wreszcie nie było tak, że świadczenia muszą być, bo naszym podstawowym zadaniem jest udzielanie świadczeń ratujących zdrowie i życie pacjentów, a kwestia kto i jak za to zapłaci jest spychana na margines – tłumaczył.

Czy grozi nam wstrzymanie planowych przyjęć? - To zawsze jest kwestia wyboru, którego ja nie zabraniam lekarzom, którzy pracują w szpitalu. Decyzja co do przyjęcia pacjenta w szpitalu zawsze jest w ręku lekarza. Trudno mi sobie wyobrazić, by dyrektor będąc nawet lekarzem specjalistą w jakiejś dziedzinie, mógł powiedzieć: tego przyjmę, tamtego nie przyjmę. Systemowe procedury dotyczące tego, jakich pacjentów, w jakich okolicznościach można przyjmować, a jakich nie można – zakrawają na system, który dzieli ludzi na lepszych i gorszych. Z mojego punktu widzenia to jest niedopuszczalne – kontynuował dr Stanisław Woźniak.

- Jestem zdania, że leczenie planowe jest lepsze niż leczenie z przyczyn nagłych. Leczenie z przyczyn nagłych jest konieczne – to nie ulega wątpliwości, ale leczenie planowe jest zdecydowanie mniej kosztowne. Gdybyśmy mieli dobry system leczenia planowego, kosztowałby znacznie mniej niż w sytuacjach interwencyjnych, kiedy robimy wszystko, by uratować pacjenta – dodał.

W kwietniu br. dyrektor WCSKJ złożył rezygnację z pełnionej funkcji, okres wypowiedzenia kończył się wraz z 30 czerwca, jednak ponieważ nie doszło do rozstrzygnięcia konkursu na jego następcę, do czasu ogłoszenia i rozstrzygnięcia kolejnego, Stanisław Woźniak nadal zarządza jeleniogórskim szpitalem. Jak mówi, nie wyklucza powrotu na stałe. - Jeżeli jest pewien konsensus, co do funkcjonowania takiej jednostki i jej zarządzania, to ja mogę rozważyć wycofanie mojej rezygnacji – stwierdził. - W mojej rezygnacji zawarłem istotne elementy, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie takiego obiektu opieki zdrowotnej. Nie chciałbym, żeby po kilku miesiącach okazało się, że ja źle zarządzam mimo tego, że wyraźnie wskazałem przyczyny tego stanu rzeczy. Permanentne niedofinansowanie świadczeń w tym szpitalu na dłuższą metę nie da się obronić w wyniku działań restrukturyzacyjnych, czy naprawczych – tłumaczył S. Woźniak.

Wśród przyczyn problemów dyrektor wskazuje m.in. nadmiar wymaganej dokumentacji. - Sprawozdawczość, która nas obowiązuje w wyniku przyjęcia szeregu aktów prawnych jest coraz bardziej skomplikowana, jest jej coraz więcej. To powoduje, że osoby, które funkcjonują w pewnym układzie administracyjnym, układzie medycznym, zarządczym szczebla średniego są coraz bardziej obciążane dokumentacją. To powoduje, ze coraz mniej czasu zostaje na działania medyczne, profesjonalne. Trudno jest się zgodzić z takim stanem rzeczy, bo przecież cała istota funkcjonowania zakładu opieki zdrowotnej to leczenie, a nie statystyka dotycząca leczenia. Dzisiaj mamy takie poczucie, że to statystyka dotycząca leczenia jest istotniejsza niż same świadczenia – powiedział na zakończenie dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (45) Dodaj komentarz

~bywalec 7-08-2015 8:51
Amerykańscy lekarze maj 100 x więcej dokumentacji związanej ze sprawami ubezpieczeniowymi pacjentów, ale nie zwalają na to winy, tylko leczą
~anonim777 7-08-2015 8:56
To już PO kompocie. PO jesiennych wyborach wszystko zostanie zburzone ,PIS będzie budowal "Nową Polskę".Na naprawę miał pan kilka lat ,pański czas się skończył .
~eech 7-08-2015 9:13
Miałem pecha wylądować w duzym szpitalu klinicznym w jedneym z naszych największych miast.Panie Dyrektorze-wyslij Pan swoich pożal się Boże doktorów w tamte realia i tamten kierat,wrócą odmienieni jak po pielgrzymce z buta do Santiago di Compostella.Nauczą się ogarniać i pacjentów i dokumentację i czegoś takiego,że kobieta/facet/dzieciak w łóżku to taki sam człowiek,,który jedynie znalazłsięw sytuacji wymagającej tegoż Pańskiego pracownika z uprawnieniami lekraskimi wiedzy. Szpital jeleniogórski to miejsce,któego najzwyczajniej w świecie ludzie zaczynają unikać,a jego personel to ludzie,którzy zapomnieli ,co to empatia i do czego są powołani.Szczególnie załużeni po uszy,zaganiani medycy,którzy od dłuższego już czasu zachowują się jak klasa wyższa gardząca maluczkimi.
~eech 7-08-2015 9:14
PS Ów mój "pech",gdy pomyślę,że sytuacja mogła mnie spotkać w Jeleniej Górze,należy wziąść w baardzo duży cudzysłów.
~jejujeku 7-08-2015 9:25
To co ty do tej pory robiłeś ? Przerost administracji jest czy nie ? Walka o kontrakty ?
~zaboberek 7-08-2015 9:50
"Doświadczenia wskazują na to, że to co już mamy, można wykorzystać lepiej i w pełni". Skoro p.Woźniak wszystko wie,to dlaczego tak marnie zarządzał tym szpitalem. A propos rezygnacji,co koledzy nie zaoferowali lepszego stołka?
~enigma 7-08-2015 9:57
Bzdury w tym szpitalu jest potrzebne sa zmiany od kierownika,lekarzy po dyrektora,tu jest potrzebna twarda uczciwa reka ktora kolesiostwo i ukladziki rodzinne raz na zawsze rozwali i wprowadzi zapisy aby na przyszlosc te sytuacje i wiele innych ktore niszcza ten szpital nie mialy miejsca,trzeba odbudowac zaufanie i szacunek ludzi to podstawa panie Dyrektorze
~lekarz 7-08-2015 10:15
Pani Dyrektorze do psychiatry nie trzeba mieć skierowania polecam Panu wizytę po stresie rezygnacji i checi bycia wiecznym dyrektorem
~DanutaC 7-08-2015 10:39
Wszystkim życzę zdrowia, aby nigdy nie musieli korzystać z usług jeleniogórskiego szpitala. W szczególności opieki personelu Oddziału Pulmonologii.
~Ad rem 7-08-2015 11:14
Jak wszędzie są plusy i minusy. Moja babcia trafiła tutaj z udarem i na oddziale neurologicznym także po konsultacji kardiologicznej postawiono ją na nogi. Ojca po nieprawidłowościach w EKG, lekarz prowadzący skierował na oddział kardiologiczny i po dokładnych badaniach, stwierdzono zator jednej żyły serca i wstawiono stent. Nie wszyscy lekarze są źli i niekompetentni. To samo dotyczy personelu. Wszędzie są czarne owce, jednak rolą przełożonych jest ustawienie niemiłego i chamskiego personelu do pionu. Do szpitala nikt nie przychodzi, bo ma na to ochotę. Należy także przeprowadzić ostrą rozmowę z nieuprzejmym personelem z SORu. Rozumiem, że mają tam pełne ręce roboty, lecz niekulturalne odzywki, wyrzucanie krewnych nie informując ich nawet krótko o stanie pacjenta nie jest na miejscu.
~zdumiona 7-08-2015 11:18
Panie Dyrektorze, niech Pan nie bajeruje i nie opowiada wyświechtanych sloganów, np."zmiany systemowe". Byłam w szpitalu jeleniogórskim i takich "jaj" nie ma nigdzie, a byłam w kilku placówkach w Polsce. Np. w "zwykłym" szpitalu powiatowym w niedużej miejscowości był inny świat. Stwierdziłam, że za te same pieniądze z NFZ-tu placówka może być na najwyższym poziomie, a nie to co dzieje się u nas.
~kadrowy 7-08-2015 11:23
Ma pan szanse na honorowe odejście. Niech pan to zrobi i nie straszy ludzi pozostaniem. Gdy przyjdzie PIS takie numery z pacjentami jak tu nie przejdą.
~Pacjęnt z terminem za 6m 7-08-2015 11:27
Ten szpital to jakaś kpina, jak pacjent z bólami dzwoni po pomoc to w słuchawce pani oznajmia że karetka to nie taksówka , jedzie pacjent własnym transportem na izbe przyjęć a w okienku pani mówi że nie przyjmują tylko wysyła do lekarza świątecznej pomocy, co to znaczy ? że lekarz urwał się z choinki i przyjmuje, po dotarci do lekarza świątecznej pomocy widzi się zaspanego półprzytomnego lekarza który jest po 24 godzinnym dyżurze i nie potrafi ocenić przyczyny dolegliwości o jest zamroczony od nie wyspania i wysyła do lekarza rodzinnego , ten szpital to jakaś kpina, za co lekarze dostaja takie duże wypłaty , za nie robienie i picie kawy , co to ma znaczyć?
~.../ 7-08-2015 11:36
Honorowo powinien również odejść dyrektor ds. lecznictwa
~anonim1 7-08-2015 11:47
Stachu! Gdzie piniądze są za las???...
~żółw 7-08-2015 11:52
A jak powinna odejść BB?
~ 7-08-2015 11:53
Pan nie ogarnia niczego my pana nie chcemy bo pan nam nic nie pomaga.brak parkingu chociaz wkoło hektary trawy państwowej czyli naszej bo nie pana przecież.Dzikie kolejki -jeden od razu jest przyjety inny ....???? Personel pt opiekunki ,pielegniarki, leniwe,klamliwe, chamskie bezczelne za 2 zł. cos zrobi inaczej udaje zajeta ,nie da nawet obiadu bez upomnienia zero kultury.nienawidza chorych--co pan o tym wie? A jesli nic to po co pan chce byc dyrekt.?.Wydaje pan kasę na komputery papier -zadłuza szpital a tysiące formularzy musimy wypelniać i pisać kiedy była 1 mies. majac kilkadziesiąt lat i amnezje starczą.To sie powtarza standartowo .Dlaczego pan nie otworzył oddz. rehab. po operacji stawów?.Zaden z pana dyrektor niech sie pan tu nie pcha bo nie umie pan kierowac .Kiedys było lepiej.
~luzik 7-08-2015 11:53
To chyba jakiś żart!!!! Pana Woźniaka "grzecznie" poproszono o złożenie dymisji. Niech więc zawija się z Jeleniej wraz z żona i zatrudnionymi przez niego krewnymi, pociotkami i przyjaciółmi, w ten sposób problem przerostu zatrudnienia rozwiąże sie sam
~tu grają 7-08-2015 12:55
Panie były dyrektorze, kłamie Pan i kłamał pewnie będzie dalej, fałszowanie dokumentacji medycznej to wasza specjalność! O czym więc mowa? jakie struktury? to PAN zezwalał na panoszenie się prywaty w tym szpitalu! to PAN zezwalał na przyjmowanie do szpitala po znajomości! to PAN przymykał oko na to, że rezydenci nie będąc pełnoprawnym lekarzem odwalali robotę za marne pieniądze, narażając życie i zdrowie pacjentów w czasie operacji! to PAN DOBRZE WIEDZIAŁ, ŻE LEKARZE POROBILI SOBIE PRYWATNE GABINETY LEKARSKIE W TYM SZPITALIKU!MAŁO? pytam mało? jakby Pan miał ochotę to przypomnę Panu tylko, że na wszystkie te zarzuty posiadam niezbędne dokumenty ze szpitala w którym był Pan dyrektorem!
~*** 7-08-2015 13:50
chociaż minimum samokrytyki Panie Dyrektorze, przecież Pan i Pana zastępcy to błąd od początku do końca, to wstyd dla wszystkich uczciwych ludzi pracujących w tym szpitalu. O pielęgniarkach nie wspomnę to dopiero KLASA - leni i nierobów
~żółw 7-08-2015 14:44
A jak powinna odejść BB?
~.../ 7-08-2015 16:28
na taczce
~zaboberek 7-08-2015 17:11
Na operację kolana,czas oczekiwania wynosi od 10 do 12 lat.Przyszły pacjent ma lat 69. Prawda,że wiadomość optymistyczna?
~cieplik to j 7-08-2015 17:15
Jak by miał choć troszeczkę HONORU ,to by przeprosił za całą kadencję i po prostu odszedł,w MZK tak że samo są zasiedzialcy ,pora na zmiany ,ale w dobrym kierunku.
~co za naród 7-08-2015 19:16
do wszystkich tu narzekających: jaka płaca, taka praca hehe.także się nie dziwcie, że ludzie pracują tak a nie inaczej. ciekawe czy Wy w swojej pracy jesteście tak doskonali i idealni,nie wspomnę,że uprzejmi! banda zgredów! rejonizacji nie ma, więc wypad do Lubania chociażby :-)
~@19:16 7-08-2015 19:45
Otóż g**** prawda - jest kupa ludzi, którzy pracują porządnie za minimalną. Owszem, na zarobki narzekają, i słusznie, ale przez głowę im nie przejdzie się opieprzać z powodu zarobków. Bo mają coś takiego jak godność osobista i szacunek dla pracy jako takiej. A jak ktoś się opieprza za 1200, to za 12,000 też się będzie opieprzać, bo zwyczajnie jest śmierdzącym leniem, któremu już w kołysce rączki urwało przy samej d...
~Marta01 7-08-2015 19:48
Moja siostra w tym cudownym pseudo szpitalu przeszła operację haluksów ,czyli krzywego palucha,tak jej spartolili,następnie za rok poprawili,i teraz mają trzeci raz poprawiać,czas oczekiwania 2 lata,nikogo to nie obchodzi,że to nie wina pacjenta,tylko jeleniogórskich fafloków,nieuków,i nie ma się do kogo poskarżyć,pani rzeczniczka praw pacjenta,nie ma nic innego do powiedzenia,tylko mówi,że to chory system i chore praw,pogonić babochą do biedronki na kasę,i tam niech se dziawkai
~s 7-08-2015 20:03
Jak zwykle w Jeleniej Górze - wiadro pomyj i tyle. A może ktoś z Jeleniej spróbuje poprowadzić ten kołchoz? Czerwona Dolina czeka, aż plenum ze stolicy z I sekretarzem nada dyrektora? Kochani PZPR się skończyło, PO się kończy a u podnóża Karkonoszy śpicie - nikt wam nic dobrego nie zrobi, jak się sami nie ruszycie. Miałiał rac je jeden z księży: biedny homo sovieticus
~DONIO 7-08-2015 20:11
Stasiu odejdż jużbo jak się wkurzymy to naślemy tego pana z młotkiem,ale teraz będzie większy.Stachu chodu.
~kolomin 7-08-2015 20:32
nie mam nic do szpitala, ale oststnio jak współpacjent jęczał i dzwonił o pomoc to aby mu pomóc sam poszedłem do dyżurki, a tam lekarz coś opowiadał pielegniarkom( nie była to narada bo sie panie śmiały) i mówie że w mojej sali gość wzywa pomocy to mi powiedziano, że chwila. Przyszła pielęgniarka za minutę - 10 metrów miała. Potem czuje sie taką niechęć personelu, że im sie przeszkadza w pracy. ... Kuźwa pacjent pielęgniarce przeszkadza - dac im 1000 podwyzki jeszcze
~anonim1 7-08-2015 20:34
Ale jaja!!! Ale jaja!!!...To nie szpital, to fabryka kalek...
~anonim1 7-08-2015 20:40
Do kolomin... nie 1000 ale 1500zł, bo za 1800zł mył byś gówna i inne takie rzeczy???Wysłuchiwał od pacjentów awantur na system na lekarzy- no bo do nich nie podskoczą i miał tak ogromną odpowiedzialność jaką mają pielęgniarki???Więc nie pisz bzdur...
~do kolomin 7-08-2015 21:11
Co po personelu to prawda i chyba na każdym oddziale tak jest.... większość pielęgniarek okazuje swoją niechęć do pacjentów lub też niechęć do swojej pracy - a nikt ich tam na siłę nie trzyma. Często jest tak, że pacjent wzywa pielęgniarkę, bo ma problem, a ta potrafi go jeszcze "ochrzanić" że sam do niej nie przyszedł...
~znafffca 7-08-2015 22:52
07-08-2015 20:34 | ~anonim1 | [usuńcie ten wpis] *.jeleniagora.vectranet.pl (78.*.139.10) Ale jaja!!! Ale jaja!!!...To nie szpital, to fabryka kalek... >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>Kalki to produkują w papierni w Kluczach
~Jel.. 7-08-2015 23:31
dostajesz od okulisty skierowanie do szpitala na wycięcie narośli na powiece i przy rejestracji dowiadujesz się że musi obejrzeć oko i stwierdzić czy to nadaje się do wycięcia pytam czy skierowanie dał mi ginekolog na okulistykę? przecież specjalista już stwierdził że to trzeba wyciąć no ale tu chodzi abyNFZ zapłacił za wizytę a potem za wycięcie.Chory kraj....
~anonim777 8-08-2015 0:05
>> 21:11 | ~do kolomin |
~anonim777 8-08-2015 6:28
...kolomin za parę lat nie będzie pielęgniarek ,nikt siędo tego zawodu nie garnie . Jak opuszczają szkołę to wyjazd z kraju .
~mieszkaniec war. 8-08-2015 7:57
panie dyrektorze system w Polsce taki sam ,a jednak nie wszystkie szpitale tak zadłużone, to czy na pewno wina sytemu?
~do 19:45 8-08-2015 8:33
Godność osobista?A co to jest?Bo to u nas w Polsce już chyba nie funkcjonuje! Tu przyznam Ci rację, w JG jest "kupa" ludzi, którzy pracują za minimalną: prowizorka,plastiki,itp.-niestety tam opieprzać się nie mogą bo jak niby?Taśma leci. Podsumowując: ludzie się nie wysilają - ci którzy wiedzą,że mogą - i wysilać się nie będą i mają rację! Nie trzeba być nadgorliwym pracownikiem tylko "leniwym". Pozdrawiam ciule :-)
~DANKA 8-08-2015 13:42
Na temat służby zdrowia w Jeleniej Górze nawet nie chcę mi się mówić i pisać.
~ 8-08-2015 14:51
Ciekawe czy p.Zawiła -zwierzchnik szpitala no i imć p.dyrektora-czyta nasze wpisy Ciekawe co o tym mysli? Dobrze by było wiedzieć o jego wrazeniach.
~anonim1 8-08-2015 16:26
Do znafffca-- sam se usuń swój wpis...ty masz pojęcie w ogóle o czym piszesz???Ja mówię o kalekach, a ty o dup... daj spokój...
~iksik 8-08-2015 20:07
Popieram ~ co za naród - nie ma rejonizacji , kto wam nakazuje leczyć się w jeleniogórskim szpitalu? Każdy ma prawo wyboru, nie będziecie się tam leczyć, zamknąć szpital i po kłopocie. Po co narzekać na wszystkich i wszystko?! Niech może każdy krytyk zacznie od siebie. Moja Mama leżała w szpitalu na oddziale Neurochirurgii, miała taki ucisk w kręgosłupie, że opadła jej stopa, po zabiegu wszystko wróciło do normy, Mama porusza się o własnych siłach jest bardzo dobrze. Personel też bardzo miły i pomocny, pielęgniarki miłe i uśmiechnięte, zawsze mają czas dla chorego, lekarze fachowi i konkretni zresztą z tego co wiem to wszyscy są z Wrocławia. Nie mam uwag i jestem mile zaskoczona , nawet po wypisie na usunięcie szwów mogłam Mamę zawieźć na oddział i bez problemu pielęgniarka usunęła szwy
~kowalik 8-08-2015 20:26
Może Neurochirurgia jest dobrym oddziałem, ale tam podobno pracują pielęgniarki wszystkie maja studia i specjalizację, tak jak na OJOM ie ale takich jest chyba za mało. Jestem tez zadowolony z szybkiej reakcji na Sor dzieki kadrze SOR żyje!!!!! Mają tam młyn i dają radę, biegają jak mrówki a ludzie sami sobie winni jak leżałem na Sorze to się nasłuchałem baba tydzień może się wysrac i tam mają jej zrobić lewatywę, takie rzeczy można w domu, a potem ludzie z zawalem musza przez taka czekać
~iksik 8-08-2015 20:33
Przepraszam faktycznie wielkie podziękowania dla personelu SOR tam też szybko i sprawnie została zaopatrzona moja Mama. Nie każdemu można dogodzić, ja na informację o stanie zdrowia cierpliwie poczekałam i spokojnie lekarz SOR udzielił mi informacji, bardzo miłe pielęgniarki szczególne podziękowania dla Pielęgniarki Doroty Palicy za wsparcie i profesjonalizm. Bez silnych Panów Ratowników też byłoby kiepsko, jesteście super, tak trzymać!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group