Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 5699
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Stancja na wagę złota

Poniedziałek, 3 września 2007, 0:00
Autor: Angela
Jelenia Góra: Stancja na wagę złota
Fot. Angela
W akademikach nie ma już wolnych miejsc.

Kto nie pomyślał wcześniej o akademiku lub mieszkaniu, musi liczyć się ze sporym wydatkiem. W doimach studenckich nie ma miejsc a ceny mieszkań są astronomiczne.

– Znalezienie o tej porze mieszkania w rozsądnej cenie graniczy niemal z cudem – mówi student Marcin Purzycki.
W Jeleniej Górze można jeszcze liczyć na zakwaterowanie w domu studenckim przy Kolegium Karkonoskim, ale tylko w pokoju o podwyższonym standardzie. Cena, co zrozumiałe, jest wyższa. Za miejsce w pokoju dwuosobowym o zwykłym standardzie trzeba zapłacić dwieście osiemdziesiąt złotych. Cena za wyższy standard to trzysta dziewięćdziesiąt złotych od osoby.

– Sto złotych różnicy to bardzo dużo. Tyle kosztuje mnie wyżywienie przez dwa tygodnie – mówi Ewelina z II roku polonistyki.
W gorszej sytuacji są studenci Akademii Ekonomicznej oraz Politechniki Wrocławskiej. W akademikach tych uczelni prawie wszystkie miejsca są już zarezerwowane. – Co roku oferujemy naszym studentom około sto siedemdziesiąt miejsc i zawsze mamy pełne obłożenie – powiedziała Maria Misiewicz, kierownik Domu Studenta Akademii Ekonomicznej w Jeleniej Górze. – Tak jest i teraz. Jeśli trafią się wolne pokoje to tylko dlatego, że ktoś zrezygnuje.

W tym akademiku miesięczna opłata od osoby wynosi 280 złotych (pokój dwuosobowy) i 260 (trzyosobowy).
W domu studenckim Politechniki Wrocławskiej mieszczącym się przy ulicy Piłsudskiego, jest zaledwie kilka wolnych miejsc. Według pani kierownik, za kilka dni już będą zarezerwowane.

Wynajęcie mieszkania się nie opłaca. – To wychodzi ok. 400-500 złotych od osoby za miesiąc – mówią studenci.
W gorszej sytuacji są jednak studenci, którzy na studia wybierają się do Wrocławia czy Krakowa. – Mieszkania szukałem dwa miesiące – mówi Marcin Purzycki. – Wydałem majątek na telefony.

Magda Bańka z kolei zdecydowała się na studia zaoczne, bo jak obliczyła... wychodzi taniej. – Za szkołę będę płacić niewiele ponad czterysta złotych miesięcznie czyli prawie tyle, ile musiałabym zapłacić za mieszkanie – mówi. – A tak przynajmniej będę z rodzicami. Dojazdy na zajęcia nie wyniosą dużo.
Angela
FOT. Angela
– Ciężko znaleźć tanie mieszkanie o przyzwoitym standardzie – przyznają Magda Bańka i Marcin Purzycki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
357
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group