Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 2068
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Stała wystawa wzbogacona o witraże

Sobota, 4 listopada 2017, 8:47
Aktualizacja: 22:12
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Stała wystawa wzbogacona o witraże
Fot. Przemek Kaczałko
Od wczoraj (3.11) stała wystawa szkła w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze została oficjalnie wzbogacona o witraże, które dzięki wsparciu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostały odrestaurowane. Z tej okazji odbył się również wykład, podczas którego Dominik Kunysz przybliżył wątki historyczne dotyczące tej dziedziny sztuki.

Jak zaznaczyła dyrektor Muzeum Karkonoskiego Gabriela Zawiła, część witraży pochodzi ze zbiorów przedwojennych i długo czekały, aż zostaną odtworzone, bowiem wiele z nich było uszkodzonych. - Najważniejsze, że dzisiaj możemy świętować to, że 51 cennych obiektów jest po konserwacji i uzupełniają stałą wystawę szkła artystycznego – powiedziała na wstępie Gabriela Zawiła, która jest wdzięczna ministerstwu, że dofinansowało projekt.

Zwiedzający muzeum mogą oglądać witraże pochodzące z okresu między XVI a XX wiekiem. W kolekcji placówki przy ul. Matejki znajduje się 56 witraży, ale na stałej wystawie możemy oglądać najcenniejsze z nich. - Wybraliśmy 16 witraży, które reprezentują poszczególne epoki, ukazujące ówczesne trendy – powiedział pracownik muzeum Dominik Kunysz. - Mamy tu witraże renesansowe, barokowe, historyzujące, biedermeierowskie, a także secesyjne oraz pojedyncze sztuki art deco i modernistyczne – wymieniał. - Zdecydowana większość z nich pochodzi od lokalnych kolekcjonerów, głównie przedwojennych – zaznaczył pracownik muzeum.

W trakcie wykładu można było się zapoznać z różnymi stylami charakterystycznymi dla danej epoki, a także dowiedzieć się co prezentują witraże z jeleniogórskiej kolekcji. Już w niedzielę (5.11) w ramach "Niedzieli w muzeum" będzie można poznać historię odnowionych dzieł oraz poznać tajniki ich konserwacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group