Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 4368
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Srebrne Kluczyki – Teatr Norwida w cieniu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 28 marca 2010, 22:07
Aktualizacja: Sobota, 13 listopada 2010, 18:05
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Wprawdzie Międzynarodowy Dzień Teatru przypadł wczoraj, oficjalne jego obchody w Jeleniej Górze odbyły się dziś, a ich areną była scena studyjna Teatru im. Cypriana Kamila Norwida.

Widzów, którzy przybyli dziś wieczorem, aby obejrzeć sztukę „Pokojówki” wg Geneta, przywitała kierowniczka literacka TCKN Urszula Liksztet. Orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru autorstwa Judi Dench przeczytał Robert Mania. W krótkim przesłaniu autorka podkreśliła rolę widza w widowisku teatralnym, a także zaakcentowała obecność teatru poza tradycyjną sceną.

Po „Pokojówkach”, listopadowej realizacji Rafała Matusza z Irminą Babińską, Katarzyną Janekowicz i Agatą Moczulską, odbyła się kameralna gala, podczas której wręczono Srebrne Kluczyki przyznane przez kapitułę złożoną z osób mniej lub bardziej związanych z teatrem.

Aktorką roku została Iwona Lach z Teatru im. Norwida. W tym sezonie zagrała w spektaklu „Scrooge. Opowieść wigilijna” i "Czarna maska". Laureatami Srebrnych Kluczyków zostali Katarzyna Rotkiewicz-Szumska i Zbigniew Szumski z Teatru Cinema oraz Tadeusz Rybicki z Teatrem „Karawana”. To najnowsze zjawisko teatralne w regionie złożone z osób, dla których sztuka stała się sposobem na walkę z uzależnieniem.

Swoją nagrodę w postaci dyplomu przyznała też Alina Obidniak, wieloletnia dyrektor Teatru im. C. K. Norwida. Otrzymał ją Kazimierz Krzaczkowski za role starszego pana w sztuce „Dobrze” T. Mana. Niestety, ani fundatorka, ani obdarowany nie dotarli na galę. Uhonorowano także Agnieszkę Romanowską, która dostała „Srebrny Kluczyk do Kariery” za organizację Fotoruszenia. Nagrody wręczali także prezydent miasta Marek Obrębalski i wicestarosta powiatu Paweł Kwiatkowski.

Na koniec głos zabrał Bogdan Koca, dyrektor artystyczny TCKN. – Chciałbym z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru złożyć życzenia tym, o których często się zapomina: widzom – powiedział szef placówki. Życzył też wszystkiego najlepszego tym, którzy teatr lubią, a także tym, którzy go nienawidzą.
Galę zorganizowały Nowiny Jeleniogórskie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~ 29-03-2010 8:32
TCKN? Wszędzie muszą być skróty? Nie można po staremu - Teatr Norwida? A kluczyki na studyjnej... Niedługo będą rozdawane w bufecie! Kiedyś to była naprawdę uroczystość, a teraz? Iwona aktorką roku? No dobrze, trafiło się ślepej kurze ziarno...
~widz23 29-03-2010 8:56
to jest kpina...Iwona Lach aktorką roku..kpina, Teatr Cinema znowu jako najnowsze zjawisko roku..? kpina, Rybicki i jego absurdalny teatr - KPINA!!!!!!!!!!!!!!! To jest skandal - kto jest w tej szanownej kapitule ???
~M.K. 29-03-2010 10:08
Pani Iwonko wielkie gratulacje za zasłużoną ciężką pracę, sympatię i dobre słowo dla każdego oraz koleżeństwo. Braaaawo !
~widzu 29-03-2010 10:45
Zabawny jest sposób doboru samych nominowanych. Bo np. w rankingu znajduje się Teatr Cinema, który w ciągu minionego roku nie zrobił żadnej premiery, natomiast ktoś kompletnie nie zauważa (lub nie chce zauważyć) Teatru Odnalezionego, który jest bardzo płodny w ostatnim czasie i stoi na naprawdę niezłym poziomie. Po tegorocznych wygranych wnoszę że \"Kluczyki\" przestały być wiarygodnym i prestiżowym wyróżnieniem. Organizatorzy strzelili sobie potężnego gola!
~autor s. 29-03-2010 11:22
Wielkie gratulacje dla Pani Iwony Lach! Nagroda zasłużona jak najbardziej! Dzięki wielkie za pracę, postawę i sympatię. A ta cała kapituła to zlepek amatorszczyzny, złego gustu i ludzi uprzedzonych do wszystkich! Plus roku za organizację tej stypy z okazji święta Teatru!
~gryf 29-03-2010 11:40
Teatr Cinema został wyróżniony za Festiwal Muzyki teatralnej w którego ramach na zlecenie Festiwalu powstał spektakl muzyczny Gardzienic do muzyki Koniecznego. Było to wielkie wydarzenie i za nie Cinema został nagrodzony. Bardzo słusznie nagrodzony.
~widzka 29-03-2010 12:51
(do widzu) Teatr Odnaleziony otrzymał Srebrny Kluczyk w ubiegłym roku po spektaklu, o ile pamietam "Extra Polish". Szumscy otrzymali Kluczyk za organizację występu Teatru Gardzienice z muzyką Zygmunta Koniecznego „Konieczny w Teatrze Staniewskiego” w ramach V Festiwalu Muzyki teatralnej w Jeleniej Górze,
~Pyzdra 29-03-2010 14:59
Bez komentarza, chciałoby się rzec. Faktycznie to dobre pytanie, kto jest w tej kapitule Nowin Jeleniogórskich? Iwona Lach najlepszą aktorką sezonu 2009/2010? Hmm, co prawda jej epizody (posługaczka i pani Fezziwig) wypadły znacznie lepiej w „Scroogeu. Opowieści wigilijnej” niż żenujący tytułowy bohater grany przez Jacka Grondowego, lecz...już o wiele ciekawsza w tym spektaklu była Ania Ludwicka jako Karolina, małżonka jednego z dłużników Scrooge'a czy Magda Kępińska jako Bella, ex-ukochana Scroogea. Moim subiektywnym zdaniem perłą sezonu była Ela Kosecka w roli przewrażliwionej służącej w domu burmistrza w "Czarnej masce", gdzie, niestety, ukradła spektakl Jackowi Grondowemu, Elwirze Hamerskiej-Kijańskiej i Tadeuszowi Wnukowi. Twórcy Teatru Cinema słusznie otrzymali nagrodę za organizację Festiwalu Muzyki Teatralnej, kiedy rzecz się działa w trzech zintegrowanych jeleniogórskich placówkach kultury: Teatrze Norwida, JCK i Filharmonii Dolnośląskiej. W porządku, że Kazimierz Krzaczkowski został wreszcie doceniony, i to za „Dobrze”. Nie mam zdania o działaniach Tadeusza Rybickiego, bo tego najzwyczajniej nie widziałem. Ale ogólnie to kompromitacja tego werdyktu kapituły. I po raz kolejny się sprawdza, że publiczność ma swoje zdanie, a ci znawcy kultury swoje.
~widzka 29-03-2010 15:55
do Pyzdry - De gustibus non est disputandum, jak mawiali starożytni ... Iwona lach zwyciężyła w plebiscycie publiczności. Otrzymała najwięcej głosów w głosowaniu sms-owym.Kropka. I nie ma tu nic do rzeczy, czy lepszy był taki epizod, czy inny (zdaniem piszącego), oczywiście. Także nominacje kapituły nie mają w tym przypadku znaczenia.. Pyzdra pisze : "Twórcy Teatru Cinema słusznie otrzymali nagrodę za organizację Festiwalu Muzyki Teatralnej","W porządku, że Kazimierz Krzaczkowski został wreszcie doceniony, i to za „Dobrze. ”Nie mam zdania o działaniach Tadeusza Rybickiego, bo tego najzwyczajniej nie widziałem." Ostatnim zdaniem komentarza przeczy Pan sam sobie, Pyzdro ...
~Roman Teatroman 29-03-2010 17:12
Jakie to smutne, że żaden spektakl z Teatru Norwida nie otrzymał nagrody. Żaden aktor/aktorka nie otrzymali nagrody za kreację roku. To zastanawiające, nawet bardzo. Nagroda publiczności przyznawana przez czytelników Nowin Jelenogórskich, oraz nagroda Pani Obidniak, to osobne kategorie. W tych właśnie kat. nagrodę otrzymała Pani Iwona Lach oraz Pan Kazimierz Krzaczkowski. Wnioskować można, że nie dostrzeżono za kadencji Pana Kocy żadnego spektaklu oraz kreacji godnej nagodzenia przez kapitułę. Kapituła musiała jakoś wybrnać z tej niewygodnej i trochę żenującej sytuacji, tworząc nowe kategorie, np. Kluczyk do kariery. A przecież to Święto teatru.. ale skoro teatr finansowany przez miasto nie ma nic ciekawego do zaoferowania, to po wczorajszym dniu pozostaje tylko niesmak. Ten fakt zdemaskował plebiscyt Srebrnych Kluczyków.
~widz23 29-03-2010 18:40
hehe to za organizacje koncertów tzn zaproszenie jakiegoś teatru można otrzymać srebrny kluczyk...??? to jest kpina - za to że się kogoś zaprasza otrzymuje się "prestiżową" nagrodę ...hehe ...kpina ...bzdura jak mało która...jak śpiewa Czesiek...
~widzu 30-03-2010 1:53
ok,zgadzam sie z nagrodą dla Teatru Cinema,fakt,wydarzenie bylo fantastyczne,dlugo bede pamietal ten festiwal. Teraz ich troche obronie,bo moim zdaniem kluczyki powinny miec miano nagrod rowniez w dziedzinie animacji kultury,tutaj okoloteatralnej,wiec Teatr Cinema w tym swietle otrzymal nagrode zasluzenie. Nie mam do nikogo pretensji o to ze Teatr Odnaleziony nic nie zdobyl,bo,jak juz przedmowcy potwierdzili, prestiz to wątpliwy.Jednak bede nadal czepial sie tego kapitulowego lobby i jakiejs dziwnej niecheci do Teatru Odnalezionego,ze nawet nie byl brany pod uwagę. Przeciez jakim zagrozeniem mogą być Odnalezieni? Kazdy ma swoją dziedzine teraz: Norwid: grupa 50+,Odnalezieni: grupa 20-40 lat.
~nie-widz 30-03-2010 12:20
Widzu, już Ci ktoś wyżej wyjasnił, że Teatr Odnaleziony dostał Kluczyk w ubiegłym roku, więc co, więc nie siej defetyzmu !
~widzu 30-03-2010 23:05
nie sieje. w woli sprostowania - Łukasz Duda dostał za zjawisko, nie za działalność ani spektakle.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group