Sobota, 11 lipca
Imieniny: Karoliny, Olgi
Czytających: 5530
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Sprawcy brutalnego napadu usłyszeli prawomocny wyrok

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 6 lutego 2016, 8:29
Aktualizacja: Niedziela, 7 lutego 2016, 8:13
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Archiwum
Jeleniogórski Sąd Okręgowy utrzymał w mocy wysokość kar więzienia zasądzoną przez sąd I instancji dla dwóch sprawców brutalnego napadu na właścicieli kantoru w Lubawce. Waldemar G. spędzi w więzieniu osiem lat, a Paweł O. 4,5 roku. Trzeci ze sprawców – Patryk. B. od początku przyznawał się do winy i dobrowolnie poddał się karze 4,5 roku więzienia. Wyrok zapadł w czwartek (4.02).

– Sąd II instancji jedynie przyjął mniejszą wartość poniesionych strat przez poszkodowanych czyli 260 tys. zł, a nie ok. 300 tys. zł. – W związku z tym nieznacznie obniżony został obowiązek naprawienia szkody zasądzony solidarnie dla dwóch sprawców w wysokości 119 tys. zł – mówi sędzia Andrzej Wieja, rzecznik Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

Nie zmieniono natomiast kwot jakie sprawcy mają zapłacić poszkodowanym w ramach zadośćuczynienia za krzywdy fizyczne i psychiczne. Waldemar G. ma zapłacić 20 tys. na rzecz poszkodowanego mężczyzny oraz 10 tys., zł na rzecz poszkodowanej, a Paweł O. odpowiednio 15 tys. zł i 5 tys. zł.
Przypomnijmy. 27 stycznia 2014 roku w Lubawce trzej zamaskowani sprawcy w środku nocy włamali się do domu śpiących właścicieli kantoru, pobili ich, skrępowali im ręce i nogi, zakneblowali usta, a następnie okradli z pieniędzy i kosztowności.

Właścicieli kantoru znał jeden ze sprawców – 38-letni Paweł O., który nad ich punktem wymiany walut miał swoją dyskotekę. Ale – jak ustaliła prokuratura – to nie on był pomysłodawcą całego planu, ale wielokrotnie karany za podobne przestępstwa – 41-letni Waldemar G. z Wałbrzycha, który większość swojego życia spędził w więzieniu. To on „załatwił” samochód, przygotował kominiarki i rękawiczki. Wieczorem cała trójka podjechała hondą pod dom właścicieli kantoru i do północy obserwowała budynek. Sprawcy wiedzieli, że ich ofiary przywożą do domu pieniądze i następnego dnia ponownie zawożą je do swoich dwóch kantorów.

Bandyci poza pieniędzmi, zabrali również dokumenty, kolekcję znaczków i monet, trzy telefony, klucze od samochodu i kantorów. Dwóch sprawców wpadło w ręce policji podczas kontroli drogowej w Uboczu (gm. Gryfów Śląski). Policjanci znaleźli przy nich pieniądze. Patryk. B. przyznał się do winy i dobrowolnie poddał się karze 4,5 roku więzienia. Waldemar G. przez cały czas utrzymywał, że jest niewinny i nie brał udziału w napadzie, a złożone przez współsprawców zeznania to pomówienia w ramach zemsty. Natomiast trzeci z oprawców – Paweł O. został zatrzymany 31 stycznia 2014 roku i początkowo nie przyznawał się do winy, a następnie zmienił zeznania i przekonywał, że brał udział jedynie w kradzieży z włamaniem, ale nie w rozboju.

Od wyroku sądu pierwszej instancji, który zapadł w lipcu 2015 roku odwołali się skazani i obrońcy. Obrona Waldemara G. wnosiła o jego uniewinnienie przekonując, że nie ma dowodów na to, że brał udział w napadzie lub alternatywnie żądała obniżenia kary więzienia do pięciu lat, a także zmniejszenia kwot zasądzonych na rzecz poszkodowanych. Natomiast obrońca Pawła O. wnioskował o zmniejszenie kary do dwóch lat więzienia i również zmniejszenie kwot dla poszkodowanych. Prokuratura zawnioskowała o utrzymanie wyroków w mocy. Wyrok jest prawomocny. Skazani mogą już tylko wnioskować do Sądu Najwyższego o kasację wyroku, ale taki wniosek może złożyć jedynie adwokat.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~tak ma być 6-02-2016 9:52
przepraszam, a z czego te bandziory oddadzą te wszystkie należne pieniądze? o ile mają jakieś oszczędności to i owszem, ale w innym wypadku, to z czego? jakby mieli kasę to napadali by i kradli?...za ich odsiadkę i tam MY zapłacimy, a nie oni!
~ 6-02-2016 11:03
Jakby któregoś z bandytów zabili to poszliby siedzieć bo w Polsce bandyta jest pod ochroną a tak z podatników wzmocnią sobie mięśnie a po wyjściu dalej będą napadać ,tylko Sybir może nauczyć bandytów
~wtf 6-02-2016 11:30
Angela skoro interesują cie sprawy z łużyc to napisz co jeszcze słychać na Podlasiu,cała jelenia nie może się doczekać.
~WTF.... 6-02-2016 14:32
Angelo to było wczoraj. My czytelnicy już o tym wiedzieliśmy wczoraj. Trzeba było o tym wczoraj napisać , albo wcale. Bo dzisiaj nie ma sensu drugi raz o tym czytać. Na tym polega zabawa w mediach, kto szybciej poda info ten ma większe zainteresowanie. Ostatni coraz więcej tematów odgrzewaćie ....
~szuger53 6-02-2016 17:27
No właśnie z czego oni zapłacą poszkodowanym,chyba że zarobią w kiciu w kamieńiołomach.
~poiu 6-02-2016 22:39
Jaką trzeba być gnidą, żeby żadąć od sądu uniewinnienia" lub alternatywnie/.../ obniżenia kary do lat pięciu" ? Skoro niewinny to niewinny. Zawsze uważałem, że dziwki mają więcej godności niż adwokaci.
~ 6-02-2016 22:56
Do 11.30 Aleś ty wykształcony, jak PiS od kiedy Lubawka leży w Łużycach no chyba że w nocy sejm tak uchwalił !!!!
~rencista 7-02-2016 10:40
z opisu widac ze zodzieje i bandyci sa pod ochrana sadu i prawa a takze ich adwokatow za ciezkie pieniadze a spoleczenstwo za tu zaplaci bo nie przestepcy ani wysoki sad. taka jest w polsce sprawiedliwosc. proste sprawy ciagna sie latami a my za to placimy. wszedzie widac bezradnosc sadow ,polcji i prokuratury. o to walczylismy, tylko uciekac z tego kraju.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group