Czwartek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 9649
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Sprawa byłego burmistrza zostanie wznowiona

Sobota, 30 marca 2019, 7:15
Aktualizacja: Niedziela, 31 marca 2019, 6:28
Autor: WAC
Karpacz: Sprawa byłego burmistrza zostanie wznowiona
Fot. Wojciech Cyganek/UM Karpacz
Sąd Apelacyjny we Wrocławiu zdecydował, że sprawa byłego burmistrza Karpacza Bogdana Malinowskiego oraz siedmiu byłych urzędników z magistratu miasta pod Śnieżka trafi ostatecznie na wokandę. Zarzuty, jakie im postawiono dotyczą nieprawidłowości, do jakich miało dojść w trakcie realizacji pierwszego etapu przebudowy ulicy Parkowej w Karpaczu oraz budowy tunelu pod stokiem Kolorowa.

Przypomnijmy. Inwestycja, która kosztowała 18,5 milionów złotych była dofinansowywana ze środków zewnętrznych kwotą 3 milionów złotych. Pierwszy z etapów realizacji zadania zakończył się pod koniec 2011 roku i wedle dokumentacji, dołączonej do rozliczenia przedstawionego Wojewodzie Dolnośląskiemu, był prowadzony zgodnie z harmonogramem. Jak wykazała jednak kontrola przeprowadzona w 2012 r. przez pracowników Urzędu Wojewódzkiego, nie było to zgodne z prawdą. W konsekwencji gmina musiała zwrócić 2 miliony złotych z przyznanej dotacji.

Byłemu burmistrzowi Karpacza prokuratura postawiła dwa zarzuty: działania na szkodę gminy, na czele której wtedy stał oraz potwierdzenia nieprawdy w dokumentach, by uniknąć zwrotu dotacji. Prokuratura oskarżyła też o sprawstwo pomocnicze czterech byłych urzędników magistratu, dwóch przedstawicieli firmy prowadzącej inwestycje oraz dwóch z podmiotu nadzorującego prace. Trzy z tych osób przyznały się do winy i dobrowolnie poddały się karze.

Wrocławska Apelacja zajęła się tym postępowaniem, po tym jak Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze zaskarżyła wyrok Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze je umarzający, ze względu na znikomą społeczną szkodliwość czynu

Sąd Apelacyjny nakazując, aby sprawa wróciła na wokandę wytknął sądowi pierwszej instancji szereg błędów - mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prok. Tomasz Czułowski. - Między innymi orzekając o znikomej szkodliwości społecznej czynu równą miarę przyłożył do wszystkich oskarżonych, nie analizując, że inny jest zakres odpowiedzialności burmistrza, a inny na przykład kierownika budowy. Dodatkowo w przypadku Bogdana Malinowskiego sąd analizował jedynie zarzut potwierdzenia nieprawdy w dokumentach, nie biorąc pod uwagę działania na szkodę gminy, na czele której stał.

Twoja reakcja na artykuł?

7
44%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
6%
Nudzi
1
6%
Smuci
0
0%
Złości
7
44%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
958
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
 
Aktualności
Zaklęcie rozświetliło choinkę
 
Aktualności
Huczne otwarcie lodowiska
 
Aktualności
Choinka koło Ratusza już świeci
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group