Piątek, 18 września
Imieniny: Ireny, Józefa, Stanisława
Czytających: 4114
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Spotkanie z historią podczas Nocy Muzeów

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 20 maja 2012, 9:51
Aktualizacja: Poniedziałek, 21 maja 2012, 12:07
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Skansen Wojska Polskiego, Muzeum Przyrodnicze, Muzeum Karkonoskie, „Dom Gerharda Hauptmanna”, Biuro Wystaw Artystycznych i Zdrojowy Teatr Animacji – w tych miejscach wczoraj otworzono drzwi w ramach Nocy Muzeów, aby każdy zainteresowany mógł za darmo zapoznać się z ciekawymi ekspozycjami. – Noc Muzeów jest świetną inicjatywą, bo na co dzień nie każdy może pozwolić sobie na zwiedzanie wszystkich wystaw, z powodu wysokich cen w niektórych muzeach – powiedziała Kamila Bogdziewicz, z Gryfowa Śląskiego.

W Skansenie Wojska Polskiego udostępniono zwiedzającym pojazdy, które na co dzień są pozamykane. W jednym z czołgów siedział Kamil z Gryfowa Śląskiego.

- Jestem tu pierwszy raz i najbardziej podobają mi się wyrzutnie rakietowe. Fajne są też czołgi, a z karabinu można postrzelać. Za rok też przyjadę na Noc Muzeów do Jeleniej Góry – mówił Jan Bogdziewicz, brat Kamili.
Kamil przyjechał do Jeleniej Góry wraz z siostrą i tatą, by wziąć udział w Nocy Muzeów.

- Mieszkamy w Gryfowie Śląskim i specjalnie przyjechaliśmy dziś do Skansenu Wojska Polskiego i Muzeum Przyrodniczego – powiedział Antoni Bogdziewicz, ojciec Kamili i Jana.

W skansenie słychać było strzały i wojskowe okrzyki. - Jedną z najciekawszych atrakcji jakie przygotowaliśmy to prezentacja grupy rekonstrukcji historycznej. Żołnierze prezentują się w mundurach wrześniowych z 1939 r., ze strzelającą repliką CKM-u, w okopach. Do tego młodzież tworzy graffiti również o tematyce wrześniowej. Chcemy prezentować różne, ważne dla Polski okresy historyczne, tym razem jest to wybuch II wojny światowej – mówił Stanisław Wilk, kierownik Skansenu Wojska Polskiego.

Moc atrakcji można było zobaczyć również w Muzeum Przyrodniczym, przy którym od rana trwała V Cieplicka Giełda Staroci. O godz. 16.00 odsłonięto odnowioną tablicę pamięci Wincentego Pola.

- W 1847 r. Wincenty Pol przyjechał do Cieplic, jako wysłannik Ossolineum, gdyż był nie tylko pisarzem ale także geografem. Badał bibliotekę Schaffgotschów, gdzie szukał poloników, czyli dokumentów związanych z polskością. Tutaj spotkał się też z poetą Kornelem Ujejskim, który akurat był na kuracji w uzdrowisku. W 1962 r. społeczeństwo Ziemi Jeleniogórskiej ufundowało tę tablicę pamiątkową, a inicjatorem był dr Jerzy Kolankowski. Z okazji 50 lat od zamontowania tablicy, a 165 lat od pobytu poety w Cieplicach, dzięki Towarzystwu Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, tablica została odrestaurowana i na nowo odsłonięta – mówił Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego.

Członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich sami złożyli się na odnowienie tablicy. – Chcieliśmy w ten sposób upamiętnić wspaniałego Polaka, który przyjechał germanizować kresy, a w efekcie sam się spolonizował. Bardzo zasłużył się dla naszego narodu, dlatego chcemy krzewić pamięć o jego czynach i twórczości – powiedział Stanisław Kańczukowski, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Po uroczystości odbyła się prelekcja prof. Stanisława Gratkowskiegona temat „Wincentego Pola, a Iwo Łaborewicz, kierownik jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu opowiadał o pobycie narodowego wieszcza w Cieplicach. Na uroczystość przyjechała jego pra pra wnuczka Barbara Pol-Jelonek wraz z mężem.

Wieczorem w Muzeum Przyrodniczym odbyło się otwarcie wystawy poświeconej ewolucji ptaków, a w godzinach nocnych grupa chętnych osób, pod przewodnictwem ornitologa, rozpoczęła poszukiwania ptaków nocy w cieplickich parkach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~biber 20-05-2012 10:12
Udostępniono zwiedzającym pojazdy, które na co dzień są pozamykane,po prostu brak słów.
~mm 20-05-2012 11:22
Noc muzeów w dzień - świetna odmiana jeleniogórska.
goscniedzielny 20-05-2012 11:39
Wystawa sprzętu w Skansenie Wojska Polskiego super, panowie z grupy rekonstrukcji historycznej stanęli na wysokości zadania, dzieci były zachwycone ! Grochówka również bombowa ! chyba nie przewidziano takiego jej sukcesu, bo wyszła już koło 18 :D
~Mati 20-05-2012 12:04
Byłem na krótkim, ale dobrym koncercie muzyki rosyjskiej w BWA. Koncert wraz z wystawą plakatu rosyjskiego był chyba jedynym miejscem tej szczególnej nocy, którą warto było odwiedzić, by coś ciekawego, innego posłuchać i zobaczyć. Natomiast jeżeli chodzi o resztę skomentuje to tak: Jakie miasto, taka Noc Muzeów. W przyszłym roku wybiorę się albo do Wrocławia, a już najprędzej do Warszawy, tylko pozazdrościć tamtym mieszkańcom atrakcji. I nie zwalałbym winy jedynie na to, że jesteśmy małym miastem. Brak nam polotu po prostu...
~ 20-05-2012 12:08
Ot taki mały test co zrobić aby Jelenia Góra nie była Jelenią Dziurą, aby coś się działo i aby ludzie do nas przyjeżdżali, co zaowocowałoby nowymi miejscami pracy i większymi podatkami dla miasta. W latach 80 i 90 ub. wieku były Teatry uliczne które trwały 2 TYGODNIE a nie 2 dni - z całej Polski zjeżdżały tłumy turystów - ale miasto obcięło dofinansowanie i pozostała namiastka tej kiedyś największej w Polsce imprezy teatralnej. Kiedy władze miasta zrozumieją, że aby zwiększyć dochody, trzeba inwestować w tego typu imprezy? Ludzie przyjeżdżają do Karpacza czy Szklarskiej - gdyby w Jeleniej się coś działo zajrzeliby też do nas i zostawili nieco kasy. Wiadomo, takie imprezy kosztują ale od tego jest budżet miasta.
~jfgfh 20-05-2012 12:14
Żołnierze byli świetni. Super zajmowali się dzieciakami. Szkraby były zachwycone.
~ 20-05-2012 12:36
Ot taki mały test co zrobić aby Jelenia Góra nie była Jelenią Dziurą, aby coś się działo i aby ludzie do nas przyjeżdżali, co zaowocowałoby nowymi miejscami pracy i większymi podatkami dla miasta. W latach 80 i 90 ub. wieku były Teatry uliczne które trwały 2 TYGODNIE a nie 2 dni - z całej Polski zjeżdżały tłumy turystów - ale miasto obcięło dofinansowanie i pozostała namiastka tej kiedyś największej w Polsce imprezy teatralnej. Kiedy władze miasta zrozumieją, że aby zwiększyć dochody, trzeba inwestować w tego typu imprezy? Ludzie przyjeżdżają do Karpacza czy Szklarskiej - gdyby w Jeleniej się coś działo zajrzeliby też do nas i zostawili nieco kasy. Wiadomo, takie imprezy kosztują ale od tego jest budżet miasta.
~-ja 20-05-2012 21:45
Szkoda,że nie było nocnego spektaklu Cinemy, jak zapowiadali dawno temu w BWA.
~dogielowie 20-05-2012 21:49
Pani Monice z BWA dziękujemy z pyszna herbatę z konfiturami z samowara. Polecamy się.
~Koja II 21-05-2012 9:00
Noc Muzeów - świetny pomysł!! - dla wszystkich lubiących sztukę "inaczej" a niejednokrotnie z dodatkowymi atrakcjami (np. BWA czy Teatr Animacji ). Szkoda tylko, że nasze Muzeum Karkonoskie swoje podwoje zamknęło już o godz 22! I z nocy zrobił się wieczór?!
~przem.wiater 21-05-2012 9:33
W Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie-oddziale Muzeum Karkonoskiego NOC MUZEÓW rozpoczęła się o godzinie 17 i zakończyła po północy. Miały miejsce projekcje kilku filmów dokumentalnych o karkonoskiej kolonii artystów, relacja z realizacji przez Zbigniewa Frączkiewicza pomnika pamięci ofiar zajść w Lubinie w 1992 r., filmów o Wlastimilu Hofmanie, Pawle Trybalskim, relacji z EKOGLASS FESTIWAL, Festwialu Teatrów Ulicznych. Następnie odbyło się niezapowiedziane spotkanie z Henrykiem Wańkiem, znanym malarzem, pisarzem i wielkim milośnikiem gór naszych. Dom Hauptmannów odwiedzili licznie zwiadzający, tak ze Szklarskiej Poręby jak i innych regionów kraju.
Dominik31 21-05-2012 12:33
Super organizacja.Kto nie był niech żałuje.Ukłony dla obsługi Tatru Zdrojowego.Bardzo piekne miejsce ludzie tam pracujący bardzo mili.Polecam zwiedzić.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group