Sobota, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 7266
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Spotkanie z artystą fotografem Romanem Rąpałą - relacja i foto

Czwartek, 25 listopada 2004, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 9 lutego 2006, 10:11
Autor: DZ
Jelenia Góra: Spotkanie z artystą fotografem Romanem Rąpałą - relacja i foto
Fot. DZ
24 listopada w Miejskim Domu Kultury „Muflon”, odbyło się spotkanie z artystą fotografem Romanem Rąpałą. Zostało ono zapoczątkowane wręczeniem nagród i dyplomów, co było jednoczesnym podsumowaniem konkursu „Fotografia miesiąca”. Nagrody zostały wręczone przez Krzysztofa Zwolińskiego, instruktora tamtejszej sekcji fotograficzno-filmowej.

Kolejnym etapem imprezy był już pokaz przepięknych i niedostępnych fotografii, pochodzących z licznej kolekcji Pana Romana. Zdjęcia te były wyświetlane w dość nietypowy, a zarazem bardzo wyszukany sposób. Użyto w tym celu tzw. techniki diaporamy, która polegała na przenikaniu i jednoczesnym nakładaniu się dwóch przedstawianych na rzutniku fotografii. Dzięki takiemu płynnemu przejściu z jednej fotografii do drugiej, pokaz okazał się czymś znacznie więcej niż tylko zwykłym wyświetlaniem slajdów. Oglądając pokaz można było odnieść wrażenie, że jest to raczej coś w rodzaju krótkiego filmu lub prezentacji multimedialnej. Całość w połączeniu z oprawą muzyczną, nadała przedstawieniu niesamowitego i mistycznego klimatu. Pan Roman Rąpała, dobrał w tym celu odpowiednie utwory idealnie pasujące do wyświetlanych w danym momencie fotografii. Dominowały utwory z zakresu muzyki folklorystycznej oraz klasycznej, które znakomicie podkreślały klimat zdjęć wykonanych przez fotografa.

Przedstawiony materiał zawierał w sobie fotografie na których można było zobaczyć, między innymi ujęcia martwej natury jak i owadów oraz zwierząt. Zgodnie z tym jak poinformowano nas na początku, zdjęcia były robione o różnych porach roku i w różnych warunkach pogodowych. Były to zdjęcia wykonane w nocy jak i za dnia. Oprócz zwierząt i martwej natury Pan Roman postanowił pójść nieco dalej i przedstawić nam przy pomocy swojej wspaniałej i barwnej kolekcji, również niecodzienne zjawiska atmosferyczne oraz rzeczy, które można zobaczyć tylko przy dużym zbliżeniu, jak np. malutkie kryształki lodu osadzone na gałęziach drzew, czy łodygach innych roślin. Pokaz ten pozwolił nam na obejrzenie środowiska karkonoskiego z nieco innej perspektywy, przeniknąć w nietypowy sposób do jego wnętrza oraz zobaczyć to czego nie dostrzegamy na co dzień.

Na koniec można było usłyszeć odpowiedzi na parę pytań zadanych przez Krzysztofa Zwolińskiego oraz gorące słowa zachęty Pana Romana do samodzielnego fotografowania. Więcej informacji na temat prac Roman Rąpały oraz ich część można obejrzeć między innymi pod adresem: www.kpnmab.pl .

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
1076
Tak, regularnie
25%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Aktualności
W nocy burze w Jeleniej Górze
 
10 pytań do...
Kulinarnie jestem patriotą
 
112
Potrącenie 13–latki na pasach
 
Kultura
Koncertowe rarytasy na koniec sezonu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group