Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 6110
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Spotkanie z Andrzejem Sewerynem w tle dzieł szekspirowskich

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 26 września 2011, 18:12
Aktualizacja: 18:14
Autor: Accipiter
Fot. Archiwum
Niedzielnym gościem drugiej odsłony 41. Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych był Andrzej Seweryn. W monodramie „Wokół Szekspira” według własnej koncepcji artystycznej, wielki aktor zaprezentował fragmenty utworów Williama Szekspira.

Oto znakomity i zasłużony dla polskiej kultury wielki aktor scen polskich i francuskich oraz kinowych produkcji filmowych, zaangażowany jako trzeci cudzoziemiec w historii teatru francuskiego do jednego z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie Comédie-Française, także reżyser, a obecnie dyrektor naczelny warszawskiego Teatru Polskiego.

Tym razem Andrzej Seweryn wraz z tłumaczem Piotrem Kamińskim, ułożył teksty Szekspira w opowieść o rozmaitych doświadczeniach i stanach emocjonalnych człowieka. Monodram, inspirowany spektaklem „Wyobraźcie sobie...” w reżyserii Jerzego Klesyka w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, jest próbą dialogu z publicznością.

Andrzej Seweryn na scenie gada, tańczy i śpiewa. A w jego monodramie przewijają się fragmenty dramatów szekspirowskich, takie jak „Burza”, „Hamlet”, „Henryk V”, „Makbet”, „Otello”, „Romeo i Julia”, „Ryszard III”, „Sen nocy letniej”, „Sonety”, „Tytus Andronikus” i wiele innych. Choć są to skrajnie różne utwory, wszystkie pozwalają pokazać całe bogactwo środków. Przedstawienie jest mistrzowskim popisem aktorskiego talentu, warsztatu i możliwości. Andrzej Seweryn udowadnia, że nadal jest w pełnej sprawności psychoruchowej. A przy tym potrafi być tragiczny i wzruszający, czasem ironiczny i prześmiewczy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~mann@ 26-09-2011 20:00
byłam, widziałam, dokonały!!
~ 27-09-2011 8:55
zgadzam się:)
~Koja II 28-09-2011 12:22
Szkoda, że na tym spotkaniu nie byli nasi "wielcy artyści z teatru". A może są tak "wielcy" i ponad wszystkimi!!
~ 28-09-2011 16:01
byłem, widziałem., dobrze się stało, że widziałem.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group