Wtorek, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 2570
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Spotkanie z Andrzejem Sewerynem w tle dzieł szekspirowskich

Poniedziałek, 26 września 2011, 18:12
Aktualizacja: 18:14
Autor: Accipiter
JELENIA GÓRA: Spotkanie z Andrzejem Sewerynem w tle dzieł szekspirowskich
Fot. Archiwum
Niedzielnym gościem drugiej odsłony 41. Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych był Andrzej Seweryn. W monodramie „Wokół Szekspira” według własnej koncepcji artystycznej, wielki aktor zaprezentował fragmenty utworów Williama Szekspira.

Oto znakomity i zasłużony dla polskiej kultury wielki aktor scen polskich i francuskich oraz kinowych produkcji filmowych, zaangażowany jako trzeci cudzoziemiec w historii teatru francuskiego do jednego z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie Comédie-Française, także reżyser, a obecnie dyrektor naczelny warszawskiego Teatru Polskiego.

Tym razem Andrzej Seweryn wraz z tłumaczem Piotrem Kamińskim, ułożył teksty Szekspira w opowieść o rozmaitych doświadczeniach i stanach emocjonalnych człowieka. Monodram, inspirowany spektaklem „Wyobraźcie sobie...” w reżyserii Jerzego Klesyka w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, jest próbą dialogu z publicznością.

Andrzej Seweryn na scenie gada, tańczy i śpiewa. A w jego monodramie przewijają się fragmenty dramatów szekspirowskich, takie jak „Burza”, „Hamlet”, „Henryk V”, „Makbet”, „Otello”, „Romeo i Julia”, „Ryszard III”, „Sen nocy letniej”, „Sonety”, „Tytus Andronikus” i wiele innych. Choć są to skrajnie różne utwory, wszystkie pozwalają pokazać całe bogactwo środków. Przedstawienie jest mistrzowskim popisem aktorskiego talentu, warsztatu i możliwości. Andrzej Seweryn udowadnia, że nadal jest w pełnej sprawności psychoruchowej. A przy tym potrafi być tragiczny i wzruszający, czasem ironiczny i prześmiewczy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group