Piątek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 6850
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Spotkanie opłatkowe w jeleniogórskim PTTK

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 18 grudnia 2015, 9:10
Aktualizacja: 9:13
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Krzysztof Tęcza
Na zebraniu opłatkowym Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze spotkali się działacze i osoby związane z działalnością turystyczno–krajoznawczą będącą podstawą działalności, skierowanej do mieszkańców naszego miasta.

Przewodniczący poszczególnych komisji statutowych Towarzystwa przedstawili tegoroczne osiągnięcia swoich komisji oraz plany na rok przyszły.

Niestety ostatnie lata nie należą do łatwych jeśli chodzi o organizację imprez turystycznych. Przede wszystkim wpływ na to ma słaba jakość, a bardzo często w ogóle brak połączeń kolejowych czy autobusowych z innymi regionami. Również mniejsze dofinansowanie takich imprez ze strony odpowiednich instytucji wpływa negatywnie na możliwości organizacyjne. Nie wszystko bowiem da się wykonać siłami społecznymi. Dobrze zatem, że Towarzystwo opierające się na pracy działaczy społecznych, ma takich. Pytanie tylko jak długo będą oni walczyć z przeciwnościami, na jak długo starczy im zapału?

By nie było tak pesymistycznie warto wiedzieć, że Oddział PTTK w obecnym roku zapraszał turystów na imprezy na orientację, wycieczki piesze, górskie, krajoznawcze, motorowe, narciarskie, kolarskie, ale nie tylko.

I tak - Adam Rodziewicz prowadzący Komisję Imprez na Orientację, wraz ze swoimi działaczami, przeprowadził m.in.: Ogólnopolskie Marsze na Orientację, cykl imprez pod wspólną nazwą Cztery pory roku, eliminacje Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego czy X Jubileuszowy Rajd Geologiczny.

Jan Jabłoński z Komisji Turystyki Narciarskiej pochwalił się sprawnym przeprowadzeniem 60-tej edycji Ogólnopolskiego Rajdu Narciarskiego Karkonosze, będącego najstarszą tego typu imprezą w Polsce. Przedstawił także wyniki pracy Komisji Turystyki Kolarskiej, która zorganizowała 10 jednodniowych wycieczek rowerowych oraz zaprosiła chętnych do udziału w kilkudniowej wycieczce na Roztocze.

Jan Tyczyński prowadzący Komisję Turystyki Motorowej przedstawił wyniki czterech indywidualnych rajdów motorowych organizowanych od dziesięciu lat. Okazuje się, że turystyka motorowa staje się coraz bardziej popularna.

Andrzej Ciosański, kapitan drużyny zamku Chojnik, zdał relacje z badań archeologicznych jakie prowadzono w tym roku. Ich wyniki są zaskakujące. Zamek powstał znacznie wcześniej niż podawano do tej pory. Fakt ten zmusi historyków do ponownego przyjrzenia się historii jeleniogórskiej warowni.

Janusz Perz zorganizował w minionym sezonie narciarskim 16 dłuższych i krótszych wycieczek narciarskich pozwalających uczestnikom na poznawanie piękna Karkonoszy i Gór Izerskich z jednoczesnym poprawianiem kondycji fizycznej. Jedna z wycieczek zapisała się w pamięci uczestników wyjątkowo gdyż brak pokrywy śnieznej zmusił narciarzy do przejścia pieszego.

Największą liczbą wycieczek mógł pochwalił się Wiktor Gumprecht prowadzący Komisję Turystyki Pieszej. W 45 edycji Rajdu na Raty było ich aż 44. Dla wygodnych organizował wycieczki autokarowe, jednodniowe w najbliższej okolicy oraz wielodniową w bardziej odległe regiony kraju.

Tomek Łuszpiński prowadzamy Komisję Geocachingu przedstawił jak w ciągu roku rozwinęła się tego typu turystyka. W całej Polsce rok temu znajdowało się ponad 18 tysięcy aktywnych skrzynek geocachingowych. Obecnie mamy ich o ponad 10 tysięcy więcej. Na Dolnym Śląsku rok temu było ich 3200, obecnie jest 5200. To najlepszy wynik w całym kraju. W Jeleniej Górze mamy 111 aktywnych skrzynek a w powiecie 720. Wszystko to miało bezpośredni wpływ na promocję regionu. Flagowym produktem turystycznym tej komisji jest wytyczony szlak dookoła Jeleniej Góry o długości ponad 100 km i 220 aktywnych skrzynkach.

Krzysztof Tęczą prowadzący Komisję Krajoznawczą omówił tegoroczne spacery krajoznawcze oraz wydawany nieprzerwanie od 2010 roku Informator Krajoznawczy. Przypomniał Seminarium Mijające krajobrazy Ziemi Jeleniogórskiej zorganizowanym w Jeleniej Górze i współpracy przy organizacji Sympozjum Sudeckiego w Walbrzychu. Przybliżył także działania podjęte w ramach utworzonej na mocy porozumienia pomiędzy Oddziałem PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze a Związkiem Gmin Karkonoskich w Bukowcu Regionalnej Pracowni Krajoznawczej Karkonoszy. Dzięki temu zorganizowano sympozja „Grzbiet Lasocki w Karkonoszach”, i „Śnieżka królowa Karkonoszy” oraz spotkanie z Januszem Czerwińskim i Františkiem Jirásko. Pracownia wydaje także własne publikacje. Przede wszystkim cykl pod wspólna nazwą Zeszyty Historyczne, które przekazuje nieodpłatnie do bibliotek szkolnych w naszym regionie.

Andrzej Mateusiak przedstawił wybrane działania podjęte w tym roku przez Oddział. Przede wszystkim ujawnił fakt, jako że nie wszyscy o tym wiedzieli, iż Oddział stał się właścicielem, znanego starszym działaczom, tytułu Karkonosz. W ramach Nocy Muzeów zorganizowano wystawę „Trofea Oddziału PTTK Sudety Zachodnie”, która wzmocniona ustawioną na rynku jeleniogórskim wystawą dotyczącą historii Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, cieszyła się sporym zainteresowaniem. Zorganizowano także cykl imprez związanych z jubileuszem 1000-lecia Bobru. Bardziej szczegółowe sprawozdanie z działalności naszego Oddziału znajdzie się niebawem na internetowej.

Po złożeniu sprawozdań najaktywniejsi działacze, za zaangażowanie i wkład pracy w organizowanych imprezach, zostali nagrodzeni przez prezesa Oddziału Krzysztofa Paula, ciekawymi publikacjami jakie w ostatnim czasie ukazały się dzięki działającemu w naszym mieście wydawnictwu AD REM.

Teraz pozostało już tylko podzielić się opłatkiem, wymienić się życzeniami świątecznymi i wspólnie zaśpiewać kolędy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group