Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 6058
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Spotkanie o śmieciach – zamęt, niewiadome i paradoksy

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 28 marca 2013, 7:25
Aktualizacja: Wtorek, 2 kwietnia 2013, 10:16
Autor: Mea
Fot. Mea
Coraz więcej pytań i wątpliwości pojawia się w związku z tzw. ustawą śmieciową. Wyraźnie było to widać na wczorajszym spotkaniu (27.03.) w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Byli na nim przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych, zarządcy nieruchomości, mieszkańcy. Wskazywano na liczne paradoksy, ustawę nazywano bublem prawnym. Jak sobie z tym poradzić?

Celem spotkania było omówienie spraw związanych z nową ustawą śmieciową, która zacznie obowiązywać od 1 lipca.

- Nie wiemy do końca, jakie obowiązki na nas, jako zarządców nieruchomości spoczywają. Chcielibyśmy, by firma, która wygra przetarg zapewniła również dzierżawę pojemników – powiedziała Aleksandra Chrzanowska-Frątczak, pełnomocnik zarządu Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych pytali również, czy to spółdzielnie mają wypełniać za mieszkańców tzw. deklaracje śmieciowe i potem ponosić konsekwencje, kiedy ktoś nie będzie płacił lub segregował śmieci.

- Są różne interpretacje prawne przepisów. Naszym zdaniem spółdzielnie mają obowiązek składać te deklaracje za mieszkańców, natomiast możemy odłożyć wszelkie interpretacje prawne, gdy nadrzędnym interesem jest dobro mieszkańców i znaleźć sposób, by nieco odciążyć spółdzielnie w tej kwestii – powiedział Hubert Papaj, wiceprezydent Jeleniej Góry.

A co z zawartymi wcześniej umowami na wywóz odpadów. Trzeba je w końcu wypowiadać, czy nie? Prezydent Hubert Papaj informował, że wypowiadać umów nie trzeba, a przedstawiciele Simeko odwrotnie. – Z kontrahentami wiąże nas umowa cywilno-prawna. A to oznacza, że należałoby ją wypowiedzieć, w tym przypadku do końca marca br. Jeśli jednak nasi dotychczasowi klienci tego nie zrobią, z naszej strony nie będzie żadnych sankcji - mówił Leszek Sikora, prezes Simeko.

Podczas spotkania pytano, co robić w przypadku, gdy ktoś nie złoży deklaracji lub, gdy nie da się na mieszkańcach bloku wymusić jednorodności deklaracji tzn. by wszyscy chcieli segregować odpady. Okazuje się, że ustawodawca nie przewidział w takiej sytuacji sankcji wobec mieszkańców, ale wobec zarządców nieruchomości – tak. Jeśli tego nie zrobi, to otrzyma nakaz płacenia za wywóz odpadów niesegregowanych, czyli więcej.

- Czy spółdzielnia zostanie zwolniona z zajmowania się sprawami śmieci właścicieli lokali wyodrębnionych, by ci sami płacili za swoje odpady, a nie poprzez spółdzielnię? Już osobno płacą podatek za grunt - pytał Jerzy Gruszka z ul. Noskowskiego.

- Właściciele lokali wydzielonych powierzają zarząd nad nimi spółdzielni, więc to ona naszym zdaniem za nich powinna złożyć deklarację – powiedział Hubert Papaj.

Pytano też co z osobami, które nie będą segregować odpadów? - Firma wywożąca odpady będzie o tym informować Urząd Miasta, który w takim wypadku będzie zmuszony zmienić takiej osobie, czy spółdzielni stawkę opłat na wyższą – padła odpowiedź.

Ponieważ pytań i wątpliwości było mnóstwo ustalono, że potrzebne jest następne spotkanie.

– Nie wiadomo, kto zapłaci za tych lokatorów, którzy nie płacą czynszu, bo my nie będziemy chcieli pokrywać za nich tej należności. Skąd wziąć miejsca na dodatkowe pojemniki, kiedy już teraz go brakuje – mówił Bartosz Lipiński, przewodniczący Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej Ostoja w Jeleniej Górze.

- Bo tak naprawdę to jeszcze nic do końca nie jest jasne. Panuje ogromny bałagan informacyjny. Raz się mówi, że pojemniki na śmieci mają stać na działce wspólnoty, a potem, że w odległości 30 metrów od budynku. Tymczasem wiadomo, że większość wspólnot nie ma na to miejsca. Teraz jest tak, że na działce jednej wspólnoty stoją pojemniki dla trzech innych. Ale czy po 1. lipca dogadają się, by wspólnie odpowiadać za segregowanie śmieci? - pytała Anna Jóźwiak z Zarządzania Nieruchomościami Perfecta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (58) Dodaj komentarz

~doryc 28-03-2013 7:48
Uprzejmie proszę Urząd Miasta -o informacje na temat kolejnego spotkania i gdzie ono się odbędzie pytań jest znacznie więcej......
~Karol 28-03-2013 8:01
Aby wypowiedzieć się czy będę segregował śmieci czy nie to muszę wiedzieć co mam segregować. Co zalicza się do poszczególnych odpadów. Obecnie wyjaśnień segregacji nie ma.
~HaHa 28-03-2013 8:07
Panie Papaj, a co w przypadku, kiedy okaże się, że umowy śmieciowe trzeba było wyPOwiedzieć? Weźmie Pan za to odPOwiedzialność? Pewnie nie...
~GośćJG 28-03-2013 8:38
ja mam jeszcze pytanie co do opłat... Wg cennika umieszczonego na stronie Urzędu Miasta są jeszcze jakieś opłaty za jednorazowe opróżnienie pojemnika (różnie w zależności od pojemności). Czy to oznacza, że prócz abonamentu będę jeszcze płacił za każdorazowe opróżnienie pojemnika na śmieci? Oczywiście telefon do informacji w UM jest stale zajęty i nie ma jak się dowiedzieć...
~n/n 28-03-2013 8:38
i dalej cisza odnośnie stawek za wywóz tych nieczystości,czyli metoda Papaja i Zawiły przeczekać i przyklepać, a później powiedzieć że nic już nie można zrobić bo przecież zatwierdzone....
~Meg 28-03-2013 9:00
a czy ktoś z rządzących poda na czym własciwie ma polegać ta segregacja, co i do czego, czy mieszkancy dostaną odpowiednie worki? bo toczycie batalię czy wypowiadać umowy i czy skladać deklaracje ale do tej pory nie było informacji dla ludzi jak ma przebiegać segregacja, co by ułatwiło zwykłemu szarakowi podjąć własciwą decyzję na TAK lub NIE.
~AA 28-03-2013 9:09
Wreszcie sie obudziło towarzystwo. Nic nie wiedza o segregacji, a wrzeszcza. Własnie uzbierałam sporo papieru i nie wiem gdzie to wyrzucić.Na niektorych wsiach juz dawno stoją pojemniki, tylko w mieście mamy problem. Ale te pojemniki też kosztują! Do t4ej pory zasłuzeni sią menele. Oni wybierają to co nie musi iść na śmietnisko. Powinni dostawać jakieś premie! Nie zartuję.
~połóczacz 28-03-2013 9:25
Kontredans id.... i tyle.
~09:48 28-03-2013 9:50
Jeśli 2,00 zł za dzierżawę pojemnika trzeba doliczyć do 28,00 zł to mamy już 30,00 zł/osoba, następnie mycie i dezynfekcja pojemników to również dodatkowy koszt jak i dzierżawy gruntów pod pojemniki.
~ 28-03-2013 9:56
..to byłoby wręcz niemo...lne, gdybyśmy mieli za swoja głupotę dostać jeszcze nagrodę zamiast karę :) Najwidoczniej mamy to na co sobie zasłużyliśmy. Czekam z niecierpliwością jak podatki wzrosną jeszcze ze dwa razy - może wtedy wreszcie ludzie zaczną myśleć i wyłączą telewizory.
~Kamel 28-03-2013 10:06
Ustawodawca -> Urząd Miasta powinien najpierw wyedukować społeczeństwo w zakresie co i w jaki sposób segregować, a nie podsuwać ludziom deklaracje do podpisania. Prosty przykład: szczerze wątpię, czy np. starsza pani będzie wiedzieć, że karton po mleku nie nadaje się do pojemnika na papier, albo nakrętka z plastikowej butelki do pojemnika na plastik... idąc dalej: o ile owoce, warzywa itp można wrzucić do kompostownika (o ile ktoś takowy na swojej działce posiada) to gdzie wrzucić przeterminowany ser, lekarstwa czy mięso? Ustawę śmieciową należało by zacząć od EDUKACJI, a nie wizji ściągnięcia pieniędzy od obywatela.
~buahaha 28-03-2013 10:09
CYTAT Z ARTYKUŁU -"pytał Jeży Gruszka z ul." LUDZIE KOGO WY TAM K..ZATRUDNIACIE??????
~śmieci 28-03-2013 10:21
Radek i Vincent mają na tym waszym Titanicu prywatne szalupy i przystanie, jeden w USA, drugi w UK. Donka wyłowi Kriegsmarine. A reszta?
~zenek1111 28-03-2013 10:29
a ja dostalem deklaracje do zlozenia na temat wywozu smieci z gruntu niezabudowanego rolnego....
~turbo 28-03-2013 10:40
Marszałek latał do Gdańska wyprowadzać psa? I wyrzucic smieci
~til 28-03-2013 10:42
Deklaracja "śmieciowa" jest niejasna. Z żoną jestem współwłaścicielem prawnym mieszkania. Nie wiemy kogo do deklaracji wpisać. Przy budynku wspólnoty mieszkaniowej nie ma kompostownika, lecz odpadki organiczne wynosimy systematycznie na działkę ogrodową. Nie wiemy co oznacza w jeleniej Górze selektywna zbiórka odpadów. Ilość danych osobowych w deklaracji jest nadmierna. Wystarczy komórce Urzędu Miasta zajmującej się problemem ewidencji płatników za śmieci jeśli poda się numer PESEL osoby reprezentującej właścicieli lokalu, nazwisko i imię, adres i ilość osób i sposób postępowania z odpadkami. Żądanie wykazanego w deklaracji śmieciowej" zestawu danych osobowych narusza art. 220 Kodeksu Postępowania Administracyjnego.
~til 28-03-2013 10:43
Art. 220. § 1. Organ administracji publicznej nie może żądać zaświadczenia ani oświadcze- nia na potwierdzenie faktów lub stanu prawnego, jeżeli: 1) znane są one organowi z urzędu, 2) możliwe są do ustalenia przez organ na podstawie: a) posiadanych przez niego ewidencji, rejestrów lub innych danych, b) rejestrów publicznych posiadanych przez inne podmioty publiczne, do których organ ma dostęp w drodze elektronicznej na zasadach określo- nych w przepisach ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji dzia- łalności podmiotów realizujących zadania publiczne, c) wymiany informacji z innym podmiotem publicznym na zasadach okre- ślonych w przepisach o informatyzacji działalności podmiotów realizują- cych zadania publiczne, d) przedstawionych przez zainteresowanego do wglądu dokumentów urzę-
~AbC. 28-03-2013 11:02
"Już osobno płacą podatek za grunt - pytał Jeży Gruszka z ul. Noskowskiego. " Rety!! Ciekawe co pan Jerzy na to??
~ 28-03-2013 11:58
karolku rusz mózgownicą , a jak masz problem to ci napiszę : segregacja tz papierki osobno, szkiełko też , buteleczki plastikowe, żelazo, odpady organiczne ( resztki z twoich garnków), proste- nie
~wd 28-03-2013 11:58
ta ustawa to jeden wielki przekręt. Robią z nas niewolników. Płacić i nie mieć na nic wpływu
~ 28-03-2013 12:07
Mieszkam w Niemczech. Posiadam 5 pojemnikow na smieci: papier, plastik, szklo, odpady organiczne i reszta. Kto nie segreguje placi kare. I porzadek jest.
~ludeczek 28-03-2013 12:10
18 lub 28 zł. To z wywozem czy do tego + wywóz??????????
~Jelen? 28-03-2013 12:12
Jak tam samopoczucie Panowie Prezydenci. Humorek dopisuje? Jesteście zadowoleni z podejmowanych działań? Bo my mieszkańcy jakoś do was mamy coraz mniejsze zaufanie. Nie myślcie ,że głupi naród wszystko kupi.
~pytanie 28-03-2013 12:21
Ile gospodarstw domowych w Polsce nie ma podpisanych umów na wywóz śmieci?Odpowiedź 30%.Co sie z tymi śmieciami dzieje...Odpowiedź znajdziecie na wycieczce do lasu,w przydrożnych rowach,rzekach...
~Iwona 28-03-2013 12:33
Mieszkam sama i często wyjeżdżam nawet na trzy miesiące.Często przebywam w szpitalu po tygodniu.Jak będzie wyglądała opłata za śmieci,których nie będę wyrzucała?Czemu mieszkańcy nie byli powiadomieni o zebraniu?Kiedy będzie następne?Jest tyle pytań,że nie wiem kto na nie odpowie.
~ 28-03-2013 12:38
JSM podał w swojej gazetce wizje budowy willi śmieciowych i jak w/g rodzajów je segregować. Dzisiaj w radiowej trójce wysłuchałem wywiad ministra środowiska na temat segregacji śmieci i opłat za nie. To co powiedział minister różni się od tego czego rząda JSM. Chyba minister jest ważniejszy od zarządu JSM. Panpwie na dołach porozumcie się z górą aby wasze mżonki pokrywały się z sobą. I tego wam życzę nawet i z Okazji Świąt Wielkanocnych.
~Ania_34 28-03-2013 12:41
A mi udało się dodzwonić do UM i zadać parę pytań. Czy za 2miesięczne dziecko mam płacić wybraną stawkę? Tak bo takie dziecko produkuje np.pampersy. Pojemniki na śmieci mam zakupić sobie na własny koszt.min 2szt ogólny i na odpady BIO bo kompostownika nie mam.Mam zakupić sobie kolorowe worki na własny koszt bo jak na razie nie wiadomo czy firma która wygra przetarg na usługę będzie mieszkańców w nie wyposażać.(gdzie kupić kolorowe worki)Pani odpowiada że to nie jej problem.Mówię Paniusi że mam umowę w MPGK i nie chcę jej rozwiązywać bo jestem zadowolona z ich usług i po co to zmieniać chyba mam prawo wyboru i tu okazało się że wyboru nie mam wcale bo z kąt mam pewność że MPGK lub inna firma wywozi odpady na wysypisko a nie do lasu.Dochodzę do wniosków że to naprawdę CHORY KRAJ
~HP 28-03-2013 12:52
Teraz dopiero widać, że za Marka Obrębalskiego był w mieście zdecydowanie większy porządek. Ludzie, kogo wy wybraliście? Przecież ta ratuszowa ekipa to istny skandal
~W IMIĘ CZEGO 28-03-2013 12:55
Proponuję w składanych oświadczeniach w końcowej części wykreślić odnośnik 4 wydrukowany tłustym drukiem i wpisać ,że OPŁATĘ BĘDZIEMY WNOSIĆ MIESIĘCZNIE PO WYKONANIU USŁUGI. Nikt nie dostaje pensji ani emerytury za kwartał z góry. Nie dajmy się naciągać.
~Jerzy 28-03-2013 13:18
Pan "Jeży" pewnie się zjeżył ze złości.... POPRAWCIE TO, BO WSTYD!!!!!!!!!!!!! Redaktorzy od siedmiu boleści!!
~Kalina II 28-03-2013 13:35
18 lub 28 zł + to poniżej??? Wyszło 2 x tyle co teraz. §2. 1.Ustala się stawkę za jednorazowe opróżnienie pojemnika na odpady: 1)o pojemności 0,11 m3-w wysokości 17,65 zł, 2)o pojemności 0,12 m -w wysokości 19,24 zł. 3)o pojemności 0,24 m3- w wysokości 38,50 zł. 4)o pojemności 1,1 m3-w wysokości 176,45 zł. 5)o pojemności 2,2 m3-w wysokości 352,90 zł. 6)za worek o pojemności 0,08–0,12 m3–w wysokości 17,65 zł. 7)opłata za odbiór zmieszanych odpadów komunalnych z pojemników o innej pojemności niż wymienione w pkt. 1-5 wyliczona zostanie jako iloczyn objętości pojemnika oraz stawki (pojemność (m3x 160,41 zł/m3) 2.Jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny ustala się niższą stawkę za jednorazowe opróżnienie pojemnika: 1)o pojemności 0,11 m3-w wysokości 10,13 zł, itd.
~bogdan 28-03-2013 14:10
to wszystko jest niejasne , za 18 zl zabiorą to co zebrane w workach dostarczonych przez MPGK a co z popiołem pampersami kartonach po mleku i innymi mam sam odwozić albo placic 28 idalej wszystko w jeden kubeł
~sa(n)tan(a) 28-03-2013 14:39
co się tak pieklicie - wybieracie najtańszą stawkę i dalej pakujecie wszystko tak jak dotychczas wszystko w jeden kubeł niech sobie monitoring zamontują żeby złapać winnego albo postawią przy każdym koszu SM.
rymcycymcy 28-03-2013 15:10
A do mnie przyszła deklaracja ! :) ...wypełniłem, odesłałem, zapłaciłem za I kwartał zgodnie z pouczeniem i mam gdzieś ! :) ...zaoszczędzę sporo energii, którą marnują dyskutanci ... ! ;)
~ 28-03-2013 15:20
rada nic nie wie , prezydent tez- przepisy nic nie mowia nie ale ile za to wziasc kasy od obywatela to wiedzieli od razu
~hedgehog 28-03-2013 16:09
"pytał Jeży Gruszka z ul. Noskowskiego" - wtf? Jeż Jerzy?
~MAREK 28-03-2013 16:20
KOLEJNY KOSZMAR I BAŁAGAN NAS CZEKA!!!
~tejo999 28-03-2013 16:39
Oto najleprzy przykład dialogu społecznego w wykonaniu PO . Gdzie była jakakolwiek informacja o tego typu spotkaniu .
~neMO 28-03-2013 16:54
Mam jedno zasadnicze pytanie:firma która będzie zabierać te odpady nie została jeszcze wybrana w przetargu,więc czy stawki nie zostaną podniesione,ponieważ firmie takiej będzie np.za mało, i kto,ja się pytam ustalił do ch.. taki haracz za śmieci????????????????????PROSZĘ O ODPOWIEDŹ.
~Ojciec 28-03-2013 17:21
Mój syn jest zameldowany w Jeleniej Górze, ale jest na studiach we Wrocławiu i tam mieszka w akademiku. W domu jest raz na dwa miesiące i to tylko przez parę godzin. Płacić za niego? A co z tymi, którzy na kilka miesięcy jadą za granicę? N.p. do pracy. Też muszą płacić za śmieci, których nie produkują? A co z tymi, którzy jadą na wakacje lub długotrwałe leczenie? Też płacą? A niby dlaczego? To chyba zbyt zawiłe dla Zawiły....
~Bolko. 28-03-2013 17:38
Trzeba podjechać do Neapolu i zobaczyć jak się tam segreguje śmieci. Włochy to przecież ważny unijny kraj i na pewno dba aby normy były perfekcyjnie spełniane. Od tamtejszej mafii śmieciowej też można by się wiele nauczyć!
~strony 28-03-2013 18:01
PAPIER - POJEMNIK NIEBIESKI wrzucamy: gazety, książki, katalogi, zeszyty; papierowe torby i worki; papier szkolny, biurowy; kartony i tekturę oraz zrobione z nich opakowania.
~cd 28-03-2013 18:02
SZKŁO - POJEMNIK ZIELONY wrzucamy: butelki i słoiki szklane po napojach i żywności (bez nakrętek); butelki po napojach alkoholowych (bez nakrętek); szklane opakowania po kosmetykach.
~cd 28-03-2013 18:03
TWORZYWA SZTUCZNE - POJEMNIK ŻÓŁTY wrzucamy: puste, odkręcone i zgniecione butelki plastikowe po napojach (np. typu PET), puste butelki plastikowe po kosmetykach i środkach czystości, czyste plastikowe opakowania po żywności (np. po jogurtach, serkach, kefirach, margarynach), plastikowe zakrętki, folia i torebki z tworzyw sztucznych, puszki po napojach, konserwach, kartony po mleku i sokach, drobny złom żelazny oraz drobny złom metali kolorowych (np. zabawki, narzędzia).
~cd 28-03-2013 18:05
na stronach miasta znalazłam.
~ 28-03-2013 18:10
By kukułeczka kukała papaja i zawiłe w zaswiaty zabrała.
~Ciepliczanka 28-03-2013 18:29
Miasto stołeczne WARSZAWA Zgodnie z przyjętymi propozycjami, mieszkańcy budynków wielorodzinnych będą wnosić comiesięczną opłatę za odbiór i zagospodarowanie odpadów według następujących stawek: •jednoosobowe gospodarstwa domowe - 19,50 zł, •dwuosobowe gospodarstwa domowe - 37 zł, •trzyosobowe gospodarstwa domowe - 48 zł, •gospodarstwa domowe liczące cztery lub więcej osób - 56 zł czyżby taniej niż w jeleniej DZIURZE PARANOJA to miasto a pracy jak na lekarstwo a płace nie powiem ile razy mniejsze niż w WARSZAWIE
~aciepliczanka 28-03-2013 18:44
a Właściciele domów jednorodzinnych zapłacą miesięcznie 89 zł, niezależnie od liczby zamieszkujących osób.
~ 28-03-2013 19:03
Ustawa śmieciowa odzwierciedla stan naszego? państwa... ale smród...
~Boss 28-03-2013 19:20
Z opłat za wywóz śmieci zrobiono kolejny podatek czy wy tego nie widzicie w normalnym kraju podpisuję umowę z firmą która wywozi śmieci a nie gminą czy miastem to kolejna okazja dla partyjnych kacyków do ustawiania przetargów i organizowania stołków dla kolesi w firmach które je wygrają ,NORMALNOŚĆ TO KRAJ BEZ PARTYJNYCH KACYKÓW WSZELKICH OPCJI
~ 28-03-2013 20:23
to wszystko jest bardzo proste.Zamieszania narobiło kilka największych firm ,które zajmują się odbiorem śmieci , "lobby śmieciowe ", przeforsowalo cały projekt w sejmie (tak jakby nie było ważniejszych tematów) , małe lokalne firmy zostaną zamknięte , na nas przerzucą ogromne opłaty, a samorzady lokalne muszą organizować za wwłsane pieniądze spotkania z mieszkańcami ,żeby wszystko wyjśnic ( a i tak dokońca nie wszytko jest jasne ). A wszystko przez ogromną chciwość na kasę śmieciowych firm i czysta głupota i ignorancja naszych posłow.
~bla bla bla 28-03-2013 20:40
Ja nie rozumiem tego kompletnie. Mam segregować śmieci? OK robię to dla środowiska. Ale dlaczego mam za to płacić więcej? Skoro posegregowane śmieci takie jak np plastik, metale, papier wracają z powrotem do użytku. Zakłady które wywożą te śmieci nie dość że sprzedadzą to z powrotem na rynek to jeszcze ściągną sporą kasę od mieszkańców. Żyjemy w bardzo mądrym kraju. Oddajemy surowiec dopłacając do niego! Od jutra sam odbieram od każdego plastik!
~ziutek32 29-03-2013 19:49
Cena wywozu smieci w Legnicy wynisi 13,80 za sortowane, 18 za niesortowane, we wszystkich okolicznych gminach ceny podobne a w Jeleniej Górze 10 drożej... pytam dlaczego??? zeby zrobić fontanne za milion czy utopic następny park w blocie?
~aida 30-03-2013 21:21
jak zwykle uderzają w rodziny wielodzietne to jakiś koszmar płacić co miesiąc grubo ponad 100zł my nie zarabiamy krocie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~realizm 2-04-2013 16:33
Gminy miały czas na przygotowanie się do wymogów stawianych przez ustawę od 1996 roku- jakby nie licząc to będzie 17 lat i ...nie zdążyli bidulki.. zmontowane na "kolanie" w ostatniej chwili jakieś deklaracje z a...lizą typu : dotychczas płacili 17zł za niesort za głowę- to teraz 28 ( 10 zł na premie).. a jeszcze niech za pojemniki "se" sami płacą to jeszcze kolejne 7 zł zarobimy na "nich"... tylko jak gminy chcą w 2020 roku osiągnąć 50% poziom recyklingu.. przecież to raptem 7 lat...
rymcycymcy 5-04-2013 10:17
Dał Pan Bóg dzieci ...da i na śmieci ! :)
~Artur 5-04-2013 14:24
w tym zdziczałym Kraju nieudolna władza ma problem ze śmieciami, to czego oczekiwać w sferze służby zdrowia, bezrobocia, czy życia milionów ludzi w ubóstwie?
~szkda 6-04-2013 15:24
szkoda, że jelonka nie napisała słowem o tym mimo, że wiedziała i była tam robić zdjęcia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group