Wtorek, 21 marca
Imieniny: Benedykta, Lubomira
Czytających: 7289
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Sportowcy polscy i czescy zacieśniają współpracę

Sobota, 22 grudnia 2012, 8:25
Aktualizacja: Niedziela, 23 grudnia 2012, 8:19
Autor: Mea
Region: Sportowcy polscy i czescy zacieśniają współpracę
Fot. Organiatorzy
Delegacja ze Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze oraz z Zespołu Szkół Licealnych i Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu pojechała na rewizytę do Jablonca nad Nysą, by omówić współpracę między szkołami sportowymi obu miast. – Częściowa współpraca już się odbywa między polskimi i czeskimi zawodnikami oraz trenerami narciarstwa biegowego, którzy wspólnie ćwiczyli na zawodach w Górach Izerskich po stronie czeskiej – powiedział Wiesław Dzierzba, dyrektor Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze.

W skład delegacji wchodzili: Wiesław Dzierzba, Ewelina Ostrowska z Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze, Bogusława Kozłowska, dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu oraz Dorota Dziadkowiec–Michoń, trenerka ZSLiMS w Karpaczu.

Najpierw goście zostali przywitani w Urzędzie Miasta Jablonec n/N przez wiceprezydenta Petra Tulpę oraz Tomasa Hofrichtera, dyrektora Szkoły Sportowej w Jabloncu. Następnie miała miejsce krótka wizyta w nowej siedzibie Informacji Turystycznej, będącej niegdyś domem państwa Scheybal – historyka i etnografki, ludzi zasłużonych dla społeczności jabloneckiej oraz w odrestaurowanym Kościele Św. Anny. W czasie lunchu rozmawiano o bieżących przedsięwzięciach, inwestycjach, spostrzeżeniach, różnicach dotyczących zarówno Miasta Jablonec jak i regionu jeleniogórskiego.

Spotkanie i rozmowy o współpracy między szkołami kontynuowano w siedzibie szkoły sportowej w Jabloncu n/N. W czasie krótkiej prezentacji multimedialnej przedstawiono ogólne informacje na temat charakteru i systemu nauczania, dyscyplin sportowych i kierunków nauczania, a także o historii szkoły.
– Dowiedzieliśmy się jak wygląda system nauki i treningów w Czechach, który różni się od naszego – podkreśla Wiesław Dzierzba.

W szkole uczy się łącznie 444 uczniów, naucza 34 nauczycieli i 13 trenerów. Placówka ma 3 kierunki, w tym profil sportowy w takich dyscyplinach jak: atletyka, koszykówka, biegi narciarskie, biathlon, kolarstwo, tenis, siatkówka. W szkole jest 97 sportowców.

- Wg statystyk wszystkie szkoły sportowe w Czechach wytrenowały 107 olimpijczyków, w tym 10 jest ze szkoły w Jabloncu. Panuje w niej system II fazowego treningu. Jest 46 godzin nauki i 17 godzin treningu. Klasa jest czysto sportowa, a nie mieszana jak ma to miejsce w Karpaczu. Pierwsze 3 godziny to nauka, następnie zawodnicy łączą się w swoje dyscypliny z wszystkimi rocznikami na 2 godz. Później jest obiad i powrót na zajęcia lekcyjne do swoich klas, następnie kolejne 2 godz. treningu, które odbywają się tylko w tygodniu. Sobota i niedziela przeznaczona jest na zawody – relacjonuje Wiesław Dzierzba.

W czasie spotkania udział wzięli trenerzy ze strony polskiej i czeskiej. - Zgodnie podjęto decyzję, że współpraca rozpocznie się w tematyce biegów narciarskich – trenerzy domówili szczegóły na miejscu dot. przyszłych wspólnych treningów przed zbliżającymi się zawodami, w których obie reprezentacje wezmą udział. Uzgodniono, że pozostałe treningi odbędą się w połowie drogi dla obu szkół tj. na trasach w Jakuszycach. Z uwagi na intensywny program zawodów w sezonie zimowym ustalono, że wspólne trenowanie będzie bardziej interesujące w Jakuszycach w sezonie letnim – mówił Wiesław Dzierzba.

Trener Oldrich Douda zaproponował stronie polskiej spotkanie wcześniejsze i wspólny trening przed zawodami oraz pomoc w zakwaterowaniu dla strony zawodników polskich podczas zawodów FIS w Miseczkach. Ze strony polskiej potwierdzono udział 9 osób, ale zgłoszono 4 osoby. Podczas wspólnych zawodów w Austrii trenerzy domówią szczegóły współpracy.

Ponadto strona polska zaproponowała współpracę w ramach projektów Unii Europejskiej. Temat jest do rozpoznania i omówienia w przyszłości. - Kolejnym pomysłem współpracy ze strony polskiej było zorganizowanie po nowym roku wspólnego spotkania w Karpaczu nauczycieli czeskich i polskich w ramach bliższego poznania się i wytyczenia tematów wymiany, nie tylko sportowców ale również innych uczniów, np. w celu organizacji wspólnych wernisaży artystycznych – dodał Wiesław Dzierzba.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
643
maksymalnie 150
83%
od 151 do 459
6%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
0%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group